british-turks

Yazar

BritishTurks

Eklenme: 29/10/2022

Akıllı telefonunuz “reklam tıklama robotuna” dönüşmüş olabilir

Meta’nın 400 yazılımı oturum açma bilgilerini çalması nedeniyle kaldırmasından bir hafta sonra, şimdi de 16 uygulama Google Play Store’dan kaldırıldı.

Para birimi/birim dönüştürücü, QR kod okuyucu, not alma uygulaması ve sözlük gibi çeşitli ihtiyaçlarınızı karşılamak için kullandığınız bu uygulamalar arka planda telefonunuzu mobil reklam robotuna dönüştürüyor olabilir.

Play Store’dan kaldırılan bu uygulamaların çalıştırıldıklarında, gizlice sahte web sitelerini ziyaret ettiği ve kurbanların bilgisi olmadan reklam tıklamalarını simüle ettiği ortaya çıktı.

Pratiklik kazanırken kolay lokma olabilirsiniz!

Kullanıcıların uygulama indirirken dikkatli olmaları gerektiğine dikkat çeken BeyazNet CTO’su Akgün Yardımcı, “Kullanıcıların uygulama indirirken, yorumlara, kaç kişinin indirdiğine, istediği izinlere, şirketin diğer geliştirdiği uygulamalara bakmaları gerekir. Bununla birlikte, bir uygulamayı indirdikten sonra telefonunuz beklenmedik şekilde zorlanıyorsa veya yavaşladıysa, uygulamayı derhal silmenizi öneriyoruz. Çok bilinen uygulamaların benzerlerini indirmekten kaçının, telefonlarınıza bilgisayarınız gibi davranın ve ihtiyaç duymadığınız bilmediğiniz programları kurmayın” dedi.

En Son Eklenenler
Popüler Sorular