british-turks

Yazar

Esref Karaoglan

Eklenme: 05/07/2022

Amazon, Londra’da e-bisikletle teslimata başladı

Teknoloji devi Amazon, iklim ve sıfır emisyon hedeflerinde ilerleme sağlamak için İngiltere’de, e-bisikletle kargo paket dağıtımına başladı. Şirket, Londra‘nın merkezinde bir mikromobilite merkezi açtı. Amazon’dan yapılan açıklama, yürüyüşçüler ve e-bisikletlerin Hackney’deki merkezden yılda bir milyondan fazla teslimat yapacağı yönünde.

Amerikan e-ticaret, bulut bilişim, dijital akış, ve yapay zekâya odaklanan teknoloji şirketi bu yıl genelinde Birleşik Krallık’ta mikro hareketlilik merkezleri açıyor. E-bisikletler ve tamamen elektrikli araçlar, Londra Trafik Tıkanıklık Ücreti ve Ultra Düşük Emisyon Bölgesi (ULEZ) ücretlerinden muaf olması nedeniyle Amazon ve teslimat ortakları bunları ödemek zorunda kalmayacak.

Ülkede halihazırda 1.000’den fazla elektrikli dağıtım kamyoneti bulunuyor. Bu yılın başlarında şirket, dizel kamyonların yerine İngiltere filosuna beş adet tam elektrikli ağır vasıta ekledi.

Amazon kargo e-bisikletlerini Fransa’da beş şehirde ve Almanya’nın yedi metropolünde teslimatlar için kullanıyor. Ayrıca İtalya ve İspanya’da elektrikli scooter kullanırken, Paris’teki teslimatların üçte ikisini e-bisikletler, yaya kuryeler ve elektrikli kamyonetler ile gerçekleştiriyor.

Amazon, “Gönderi Sıfır Projesi” kapsamında, 2030 yılına kadar net sıfır karbon emisyonlu paketlerin yüzde 50’sini teslim etmeyi hedefliyor. İklim Taahhüdü kapsamında 2040 yılına kadar operasyonlarının net sıfır karbon olmasını hedefliyor.

Şirket ayrıca 2025 yılına kadar faaliyetlerini tamamen yenilenebilir enerji üzerinde yürütmeyi planlıyor. Yıl sonuna kadar Manchester, Coalville, Haydock, Bristol ve Milton Keynes’deki tesislerine 30 binden fazla ek güneş paneli kuracak. Amazon’un Birleşik Krallık’ta 18 güneş enerjisi projesi var ve bu sayıyı 2024’e kadar iki katına çıkarmak için yatırımlara devam ediyor.

En Son Eklenenler
Popüler Sorular