X
ads120x600

Ankara Antlaşması Davasında Yargıtay Mahkemesi Kararı Açıklandı

Dosyanın avukatlarından Yaşar Doğan, İngiltere Yargıtay Mahkemesi'nde 26 Mart 2020’de duruşması gerçekleşen davada, kararın çıktığını açıkladı.

Ankara Antlaşması vizesine yeni getirilen süresiz oturum kurallarına karşı yapılan temyiz başvurusu reddedildi.

Ankara Antlaşması‘ndan yararlanarak İngiltere‘ye gelen Türkler tarafından oluşturulan “Türk İş İnsanları Birliği” İçişleri Bakanlığının anlaşma koşullarında yaptığı değişiklikleri yargıya taşımıştı.

Türk İş İnsanları Birliği‘nden yapılan yazılı açıklamada, davanın Anayasa Mahkemesine taşınmasını değerlendirdikleri bildirildi.

Dava’nin Geçmişi

Ankara Antlaşması olarak bilinen Avrupa Topluluğu Ortaklık Antlaşması (ECAA) kapsamında vize alan Türkler, 16 Mart 2018’e kadar 4 yıllık bir ikamet süresi doldurduktan sonra, ücretsiz olarak süresiz oturum başvurusu yapabiliyordu ve kalıcı oturum alma hakkı kazanıyorlardı.

2018 yılında Alagöz ve Aydoğdu olarak bilinen dava dosyalarında, Home Office’in Ankara Antlaşması altında verilen geçici oturumlarla ilgili kuralları değiştirme yetkisi olmadığına; ancak, kalıcı oturum haklarıyla ilgili kuralları değiştirme yetkisi olduğuna karar verilmişti.

Bu karar üzerine, Home Office, 16 Mart 2018’de aniden yürürlüğe girecek şekilde, kural değişikliğine gitmişti ve Ankara Antlaşmalılar için kalıcı oturum hakkı tamamen kaldırılmıştı.

3 ay sonra ise, Temmuz 2018’de kalıcı oturum hakkını ek yükümlülüklerle geri getirilmişti. İkamet süresi 5 yıla çıkarılmış ve dil ile kültür şartı ve £2389 başvuru ücreti getirilmişti. Bu karardan etkilenen kişiler ve avukatlar örgütlenerek “Türk İş İnsanları Birliği” kurmuş ve “gofundme” üzerinden Ankara Antlaşmalılar ve gönüllü yardım severlerden toplanan parayla karara karşı dava açmıştı.

Yeni düzenlemeler, Ankara Antlaşması ile İngiltere‘ye gelmiş yaklaşık 10 bin Türk ile aile üyelerine de geriye dönük uygulanmaya başlamıştı.

Türk İş İnsanları Birliği“, İngiliz hükümetinin yaptığı değişikliklerin geriye doğru uygulanmasını yargıya taşımış ancak Yüksek Mahkeme 2019 Mart’ta aldığı kararla davayı reddetmişti.

Yüksek Mahkeme, açılan davayı reddedince, dava temyiz yoluyla Yargıtay Mahkemesi’ne taşınmıştı.

Yargıtay Mahkemesi’nin Açıkladığı Karar

Davacılar, meşru beklenti kuralını vurgulamış, bu düzenlemenin geriye yönelik uygulanamayacağını savunmuşlardı. Yerel mahkeme ise meşru beklenti oluştuğunu kabul etmiş ancak bu değişikliğin kamu yararına alınmış orantılı bir tedbir olduğuna kanaat getirip davayı reddetmişti.

Yargıtay ise, Ankara Antlaşmalıların meşru bir beklentisi olabilmesi için, Home Office’in Ankara Anlaşması’yla ilgili kılavuzunda, eğer bir gün kurallar değiştirilirse, bunların mevcutta Ankara Antlaşması vizesi olanları geriye yönelik etkilemeyeceğinin net olarak yazılı olması gerektiğini söyledi. Kılavuzda böyle bir söz verilmediği gerekçesi ile, Ankara Antlaşmalılar’ın bu yönde meşru bir beklentisi oluşamayacağına karar verdi.

Dava devam edecek mi?, Süreç Nasıl işleyecek?

Yargıtay’ın kararına karşı bir itiraz yolu daha bulunmakta. Yüce divan yetkisine sahip Supreme Court’a temyiz başvurusunda bulunulabilir. Ancak bu durumda süreç daha da uzayacağından ve geriye uygulama kararından etkilenen kişiler için bu kararın işlevliği kalmayacağından bu yola başvurulması konusunda bir karar verilmiş değil.

Dosyanın avukatlarından Yaşar Doğan durumu şu şekilde açıkladı:

Supreme Court’a” başvurmamız durumunda yine aylarca sürebilecek bir sürece girmiş olacağız. Bu nedenle, sonunda kazanırsak karardan faydalanabilecek insan sayısı giderek azalacak. Ama şöyle bakmamız gerekiyor. Bu bir hak mücadelesi ve bu kadar bariz yanlış bir kararı sindirmek çok güç. Haklı olduğumuzun mahkeme tarafından onaylanmış olması kendi içinde bir kazanım olacaktır. Bunun dışında sınırlı sayıda da olsa bundan yararlanacak insanlarımız olacak. Ayrıca kalıcı oturum için ödenmiş olan başvuru ücretlerinin geri ödenmelerini talep etmek için zemin oluşmuş olacak. Hukuken Supreme Court’a gitmek için yeterli ve güçlü gerekçelerimiz var, ancak maddi durumu ve sizlerin görüşlerini de dikkate alarak gidip gitmeme konusundaki değerlendirmelerimizi sürdüreceğiz’

Dava Sürecini yöneten Avukat Yaşar Doğan Youtube kanalından yaptığı açıklama:

Dava Sürecini yöneten Avukat Yaşar Doğan Youtube kanalından yaptığı açıklama
ad826x90
Londra Girişimcilik, Londra Teknoloji, Londra Sağlık, Londra Ekonomi, Londra İş Hayatı, Londra İş İnsanları, Ankara Antlaşması, Londra Yaşam, Londra Konser, Londra Tiyatro, Londra Tatil, Londra Dil Okulu, İngiltere Vizesi, Londra Üniversite, Londra Türk İş İnsanları, Londra Müsiad, Londra Tüsiad, Londra Uçak Bileti, Londra Havaalanı Ulaşım, Londra Türk Marketleri, Londra Türk Toptancılar, Londra Türk Muhasebeciler, Londra Türk Avukatlar, Londra Güzellik Salonları, Londra Web Tasarım, Londra Web Design, Olay Gazetesi Londra, Londra Gazete, Avrupa Gazetesi Londra, Eurovizyon Londra, Londra Temizlik İşleri, Londra Vefatlar, Londra Konserler, Türkiye İngiltere Büyükelçiliği, Türkiye Londra Başkonsolosluğu, Londra Askerlik, Londra Gezi Rehberi, Londra Yeme ve İçme, Londra Alışveriş, Londra Konaklama, Londra Ulaşım, Londra Kültür ve Sanat, Londra Sinema, Londra Etkinlik Takvimi, Londra İş İlanları, Londra Seri İlanlar, londra is ilanları facebook, londra iş ilanları 2020, londra gazetesi, olay gazetesi satılık dükkan ilanları, londra'da temizlik isleri, olay gazetesi sari sayfalar, ingiltere de iş ilanları 2018, is ilanları londra 2020, olay gazetesi iş ilanları 2020, olay gazetesi iş ilanları 2019, olay gazetesi sari sayfalar, olay gazetesi reklam verme, avrupa gazetesi, is ilanları londra 2019, olay gazetesi londra vefatlar, olay gazetesi contact number, london upcoming events, londra etkinlikler
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

En az 10 karakter gerekli

Hızlı Yorum Yap

0 0 0 0 0 0
advertisement
londra is ilanları facebook, londra iş ilanları 2020, londra gazetesi, olay gazetesi satılık dükkan ilanları, londra'da temizlik isleri, olay gazetesi sari sayfalar, ingiltere de iş ilanları 2018, is ilanları londra 2020, olay gazetesi iş ilanları 2020, olay gazetesi iş ilanları 2019, olay gazetesi sari sayfalar, olay gazetesi reklam verme, avrupa gazetesi, is ilanları londra 2019, olay gazetesi londra vefatlar, olay gazetesi contact number, london upcoming events, londra etkinlikler

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

BritishTurks'e üye olun

Zaten üye misiniz ? Buraya tıklayarak Üye girişi sağlayabilirsiniz.

BritishTurks'e giriş yapın

Henüz üye değil misiniz ? Buraya tıklayarak Üye olabilirsiniz.

Haber gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 470