X
ads120x600

Avrupa ülkeleri sınırlarını bugünden itibaren açmaya başladı

Covid-19 salgınında vaka sayısındaki düşüşler bazı Avrupa ülkelerinde normalleşme sürecinin başlamasına neden oldu. Birçok ülke bu kapsamda sınırlardaki sıkı tedbirleri gevşetme sürecine girdi.

Normalleşme sürecinin bir parçası olarak, birçok Avrupa ülkesi yabancı turistleri kabul etmek için tarih verdi. Almanya ve Fransa 15 Haziran gece yarısından itibaren kapılarını AB ülkelerine açtı.

Avrupa’da neredeyse her ülke sınırlarını turistlere açmak için farklı yönetmelikler ve farklı zaman çizelgeleri yürürlüğe koydu.

Hangi ülke kapılarını hangi tarihte turistlere açacak?

Avrupa Birliği (AB)

13 Mayıs’ta Avrupa Komisyonu milyonlarca Avrupalı turistin tatil yapabilmesi ve salgından dolayı en büyük darbelerden birini alan turizm sektörünün hayata geri dönmesi için 27 birlik üyesine sınırlarını açması tavsiyesinde bulundu.

AB Komisyonu Rekabetten Sorumlu Üyesi Margrethe Vestager 2020 yazının normal olmayacağının altını çizdi. “Turizm sektörü için kayıp bir yazın yaşanmaması ve insanların evlerinde kapalı kalmaması için tüm çalışmalarımızı sürdürüyoruz” diyen Vestager, Avrupa Komisyonu’nun “ayrımcılık yapılmadan” ve “eş güdümlü olarak” ülkelerin sınırlarını açmaları çağrısında bulunduğunu belirtti.

Almanya

Avrupa’da Covid-19 salgınından dolayı en düşük can kaybı sayılarından birine sahip Almanya; Fransa, Avusturya, İsviçre, Danimarka ve Lüksemburg ile sınır kontrollerine başladı.

Kontroller, İspanya ve İtalya’dan hava yoluyla gelenler için de uygulanıyor.

Almanya, sınır kontrollerinin 15 Haziran’a kadar devam edeceğini açıkladı. Bugünden itibaren sınırlar açılmış oldu.

Avrupa Birliği vatandaşları ve İngiltere, İsviçre ve Norveç gibi ülkelerden gelenlerin kendi ülkelerine ya da Avrupa’daki ikametlerine dönüşüne ve Almanya aktarmalı seyahatlerine izin çıktı.

Avusturya

İtalya ile sınırını neredeyse tam olarak kapatan ülke Almanya gibi sıkı sınır kontrolleri uygulamaya başladı. Bu çerçevede sağlık belgesi olmayan sürücülerin ülkeye girişlerine izin verilmiyor.

Viyana yönetimi 15 Haziran’dan itibaren mart ortasından beri kapalı olan Almanya sınır kapısının açılacağını açıkladı.

Danimarka

Avusturya gibi Danimarka da 13 Mart’ta sınırlarını kapatma kararı aldı. Okulların eğitime başladığı ülkede Haziran ayından itibaren sınırlarda bir normalleşme bekleniyor.

25 Mayıs’tan itibarense Danimarka, Finlandiya, İzlanda, Norveç, İsveç ya da Almanya’da oturma izni olanların Danimarka’da bir yakınları olması ya da iş seyahatı durumlarında ülkeye girişine izin verilmeye başlandı.

Ülkede 29 Mayıs’a kadar sınır kontrolü prosedürünün yeniden değerlendirilmesi gündemde.

Fransa

Kural olarak sınırlarını kapalı tutma kararı alan Paris yönetimi, AB, Schengen ülkeleri ve İngiltere ile arasındaki sınır kısıtlamalarını 15 Haziran gece yarısından itibaren kaldırdı.

Yurt dışından ülkeye giriş yapmak isteyen Fransızların ise 20 Mayıs’tan itibaren 14 günlük karantinaya alınıp alınmamasına kendilerinin karar vereceği açıklandı.

İngiltere

Salgına karşı uyguladığı ‘başarısız’ strateji nedeni ile eleştirilen Londra yönetimi, alınan tedbirlerin kademeli bir şekilde hafifletileceğini 11 Mayıs’ta açıkladı. Yurt dışından gelenlerin 14 gün boyunca karantinada kalmasını zorunlu kılan Başbakan Boris Johnson yönetimi, İrlanda ve Fransa vatandaşlarının bu kuralın dışında tutulacağını belirtti. Fakat sınırların ne zaman tam olarak açılacağı konusunda bir detay verilmedi.

İspanya

Salgından Avrupa’da en ağır etkilenen ülkelerden İspanya’da 16 Mart’ta sınırların kapatılması kararı alınmıştı. 15 Mayıs’ta ise yurt dışından gelişlere kapılarını açan ülke, kişilerin 14 gün boyunca karantinada kalmasını zorunlu kıldı.

Daha önce yapılan açıklamada sınırların 1 Temmuz’dan itibaren turistlere açılacağı belirtilmişti ancak bu tarih 10 gün öne çekildi. İspanya’nın Avrupa ülkelerine sınırı 21 Haziran’dan itibaren açılacak.

Halihazırda uygulanan ve ülkeye girenlere 14 gün karantina zorunluluğu getiren uygulamanın 21 Haziran’dan itibaren yürürlükten kalkması planlanıyor.

İsviçre

18 Mart’ta komşu İtalya, Almanya, Fransa ve Avusturya ile hava trafiğinde kısıtlamalara gidildi. Üçüncü ülke vatandaşlarının vizeleri ise askıya alındı. 25 Mart’tan beri sınır kısıtlamaları tüm Schengen ülkelerine genişletilmiş durumda. Bu tarihten itiabren İsviçre’nin hava ve kara kapıları kendi vatandaşları ve Liechtensteinlılar ve geçme izni bulunan kişiler dışındaki herkese kapalı durumda. Bununla birlikte ülkeye giriş yapan vatandaşlardan karantinada kalmaları istenmiyor.

İtalya

İspanya’nın ardından salgının en fazla can aldığı ülkede Roma yönetimi sınırların 3 Haziran’dan itibaren Avrupa Birliği’nden gelen turistlere açılacağını açıkladı. İtalya’da bugüne kadar zorunlu olan karantina da yabancı ziyaretçilere artık uygulanmayacak. Bununla birlikte salgının seyrine göre alınan kararlarda değişikliklere gidilebilecek.

Yunanistan

Bu sezon turistler Yunanistan’a Covid-19 testi olmadan veya karantina altında kalmadan gidebilecek.

Yunan yetkililer uluslararası uçuşların 1 Temmuz itibarı ile başlamasıyla dünyanın her yerinden turistleri kademeli şekilde kabul edeceklerini ve ülkeye girişlerde herhangi bir karantina ya da test uygulanmayacağını duyurdu.

Karadağ

Avrupa’da virüsün en son ulaştığı ülke olan ve aktif vakanın kalmadığı Karadağ, 1 Haziran’dan itibaren Arnavutluk, Hırvatistan, Slovenya, Avusturya, Almanya, Çekya, Polonya, Macaristan ve Yunanistan’a sınırları açacaklarını duyurdu.

Başbakan Dusko Markovic, her 100 kişide 25’den az vaka bulunan ülkelere sınırlarını açma kararı aldıklarını ifade etti.

Kıbrıs

Güney Kıbrıs turizmi canlandırmak amacıyla tatil sırasında Covid-19’a yakalan turistlerin neredeyse bütün masraflarını üstleneceğini duyurdu. Kıbrıs hükümeti Covid-19’a yakalanan turistlerin ve yakınlarının yeme içme, ilaç ve otel masraflarını karşılayacağını açıkladı. Hastaların sadece taksi ve dönüş biletlerini almaları gerektiği belirtildi.

19 ülke vatandaşları 9 Haziran’dan itibaren Güney Kıbrıs’a uçabilecek ancak yolcular 3 gün önce Covid-19 testi yaptırmak durumunda olacak. Bu uygulama 20 Haziran’dan itibaren Almanya, Finlandiya, İsrail, Yunanistan ve Norveç dahil 13 ülke için kaldırılacak.

Bulgaristan

Bulgaristan Sırbistan ve Yunanistan sınırlarını 1 Haziran’dan itibaren açmayı planlıyor.

Hırvatistan

Hırvatistan, Slovenya sınırlarını mayıs ortalarında açmıştı. Ülke, şimdiyse Avusturya, Çek Cumhuriyeti, Macaristan ve Slovakya sınırlarını 29 Mayıs’ta açma hazırlığında. Ülkeye gelenlerden Covid-19 hastasıyla temasta bulundularsa kendilerini 14 gün karantinada tutmaları isteniyor.

ad826x90
Londra Girişimcilik, Londra Teknoloji, Londra Sağlık, Londra Ekonomi, Londra İş Hayatı, Londra İş İnsanları, Ankara Antlaşması, Londra Yaşam, Londra Konser, Londra Tiyatro, Londra Tatil, Londra Dil Okulu, İngiltere Vizesi, Londra Üniversite, Londra Türk İş İnsanları, Londra Müsiad, Londra Tüsiad, Londra Uçak Bileti, Londra Havaalanı Ulaşım, Londra Türk Marketleri, Londra Türk Toptancılar, Londra Türk Muhasebeciler, Londra Türk Avukatlar, Londra Güzellik Salonları, Londra Web Tasarım, Londra Web Design, Olay Gazetesi Londra, Londra Gazete, Avrupa Gazetesi Londra, Eurovizyon Londra, Londra Temizlik İşleri, Londra Vefatlar, Londra Konserler, Türkiye İngiltere Büyükelçiliği, Türkiye Londra Başkonsolosluğu, Londra Askerlik, Londra Gezi Rehberi, Londra Yeme ve İçme, Londra Alışveriş, Londra Konaklama, Londra Ulaşım, Londra Kültür ve Sanat, Londra Sinema, Londra Etkinlik Takvimi, Londra İş İlanları, Londra Seri İlanlar, londra is ilanları facebook, londra iş ilanları 2020, londra gazetesi, olay gazetesi satılık dükkan ilanları, londra'da temizlik isleri, olay gazetesi sari sayfalar, ingiltere de iş ilanları 2018, is ilanları londra 2020, olay gazetesi iş ilanları 2020, olay gazetesi iş ilanları 2019, olay gazetesi sari sayfalar, olay gazetesi reklam verme, avrupa gazetesi, is ilanları londra 2019, olay gazetesi londra vefatlar, olay gazetesi contact number, london upcoming events, londra etkinlikler
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

En az 10 karakter gerekli

Hızlı Yorum Yap

0 0 0 0 0 0
advertisement
londra is ilanları facebook, londra iş ilanları 2020, londra gazetesi, olay gazetesi satılık dükkan ilanları, londra'da temizlik isleri, olay gazetesi sari sayfalar, ingiltere de iş ilanları 2018, is ilanları londra 2020, olay gazetesi iş ilanları 2020, olay gazetesi iş ilanları 2019, olay gazetesi sari sayfalar, olay gazetesi reklam verme, avrupa gazetesi, is ilanları londra 2019, olay gazetesi londra vefatlar, olay gazetesi contact number, london upcoming events, londra etkinlikler

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

BritishTurks'e üye olun

Zaten üye misiniz ? Buraya tıklayarak Üye girişi sağlayabilirsiniz.

BritishTurks'e giriş yapın

Henüz üye değil misiniz ? Buraya tıklayarak Üye olabilirsiniz.

Haber gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 470