british-turks

Yazar

Esref Karaoglan

Eklenme: 24/04/2022

Başbakan Johnson hakkında parlamentoyu yanılttığı gerekçesiyle soruşturma başlatılacak

Polis, hâlâ devam eden soruşturma kapsamında bugüne kadar 50 kişiye para cezası verdi.

Tamamlanmasının ardından parlamentodaki soruşturmayı Ayrıcalıklar Komitesi yürütecek.

İşçi Partisi’nin önergesiyle yapılan oylama öncesinde hükümet, Avam Kamarası’ndaki oylamanın, Londra polisi ve kıdemli müsteşar Sue Gray tarafından Boris Johnson hakkında yürütülen diğer soruşturmalar bitene kadar beklemesi için İşçi Partisi’nin teklifi üzerine yeni bir öneride bulunmuştu.

Ancak bu öneri geri çekildi ve Muhafazakar milletvekillerine İşçi Partisi’nin önergesine, partiden bağımsız oy verebileceği söylendi.

Resmi bir ziyaret için Hindistan’a seyahat eden Boris Johnson oylamayı kaçırdı.

Hindistan’ın Gucarat eyaletine giderken, yani henüz oylama yapılmadan önce uçakta gazetecilere konuşan Başbakan, herhangi bir soruşturma hakkında endişesi olmadığını; istifa etmeyeceğini ve partisini bir sonraki genel seçime götürmeyi planladığını söyledi.

Johnson, “Bence yapabileceğimiz en iyi şey, seçmenlerin hayatlarını gerçekten değiştiren ve iyileştiren şeylere odaklanmak ve siyasiler hakkında konuşmayı bırakmak” dedi.

Başbakan, eşi Carrie Johnson ve Maliye Bakanı Rishi Sunak ile birlikte 2020 yılının Haziran ayında Başbakanlık Konutu’nda kendisi için organize edilen doğum günü partisine katıldığı ve bu nedenle Covid-19 pandemisinde uygulanan karantina kurallarını ihlal ettikleri gerekçesiyle polis tarafından para cezasına çarptırıldı.

Johnson daha önce milletvekillerine yaptığı açıklamada Başbakanlık Konutu’nda hiçbir Covid kuralının çiğnenmediğini söylemişti. Muhalefet partileri ise Johnson’ı parlamentoyu yanlış yönlendirmekle suçlamıştı.

Parlamentoyu bilerek yanıltmak, başbakan ve bakanların uyması gereken kurallara aykırı.

Buna göre, bu kuralı delen bakanın ya da başbakanın istifa etmesi gerekiyor, muhalefet de Johnson’ın istifa etmesi yönünde çağrı yapıyor.

Johnson önceki gün Avam Kamarası’nda yaptığı konuşmada parlamentoyu bilerek yanıltıp yanıltmadığına dair sorulara “Hayır” yanıtını vermişti.

En Son Eklenenler
Popüler Sorular