british-turks

Yazar

BritishTurks

Eklenme: 07/02/2023

Birleşik Krallık “Arama ve Kurtarma Ekibini” taşıyan uçak Gaziantep’e ulaştı

Bugün (7 Şubat Salı günü) 77 arama ve kurtarma uzmanı ve 4 arama kurtarma köpeğinden oluşan Birleşik Krallık ekibi beraberlerindeki kurtarma ekipmanı ile birlikte acil durum ekibine katılmak üzere Türkiye’nin güneydoğusunda yer alan Gaziantep’e ulaştı.

Acil Durum Sağlık Ekibi de aynı uçakta yer aldı. Sağlık ekibi alanda kapsamlı bir durum değerlendirmesi yapacak.

Birleşik Krallık Hükümeti, Türk Hükümeti tarafından talep edilen desteği hızlı bir şekilde temin etmektedir. Birleşik Krallık durumu değerlendirmeye devam etmekte ve daha uzun süreli yardım gerekmesi ihtimaline karşın da hazır olarak beklemektedir.

  • Birleşik Krallık’tan yola çıkan ve 77 arama ve kurtarma uzmanını, 4 arama kurtarma köpeğini ve gerekli ekipmanı taşıyan uçak Gaziantep’e ulaştı.
  • Birleşik Krallık ekibi, birinci sınıf uzmanlık becerileri ve gelişmiş arama ekipmanı ile enkaz altında kalanların yerlerinin tespit edilmesine yardımcı olmayı hedefliyor.
  • Türkiye’de ulusal yas ilan edilmesinin ardından Birleşik Krallık’ın Ankara’daki Büyükelçilik, İstanbul’daki Başkonsolosluk ve diğer Konsolosluklarında depremde hayatını kaybedenleri anmak için bayraklar yarıya indirildi.

Birleşik Krallık Uluslararası Arama ve Kurtarma Ekibi, İngiltere, İskoçya ve Galler’den uzmanların da aralarında bulduğu, ülkenin çeşitli yerlerindeki 14 yangın ve kurtarma servisinden itfaiyeci ve personelden oluşuyor. Arama ve kurtarma çalışmalarında kullanacakları ekipman listesi şöyle:

  • Sismik dinleme cihazları;
  • Beton kesme ve kırma ekipmanı; ve
  • Payanda ve destek ekipmanı

Ekibin sahip olduğu birinci sınıf uzmanlık becerileri ve gelişmiş ağır iş ekipmanı binalara erişimlerinin yolunu açacak ve bu hayati öneme sahip zamanda depremden etkilenenlerin yerlerinin tespit edilmesine olanak sağlayacaktır.

Ekip, kendi gıda, su, barınma, temizlik, iletişim ve arama kurtarma operasyonları için gerekli tüm ekipman ve malzemeyi beraberinde getirmiştir.

Birleşik Krallık Uluslararası Arama ve Kurtarma Ekibi, İskoçya, Orta ve Batı Galler, Cheshire, Essex, Greater Manchester, Hampshire, Kent, Lancashire, Leicestershire, Lincolnshire, Londra ve Merseyside’dan gelen itfaiyeci ve personelden oluşmaktadır.

Birleşik Krallık’ın Ankara’daki Büyükelçiliği ve Türkiye’deki konsoloslukları Türk Hükümeti tarafından ilan edilen 7 günlük ulusal yas dolayısıyla, Türk halkı ile dayanışma içinde olarak bayraklarını yarıya indirdi.

Birleşik Krallık tarafından finanse edilen “White Helmets” (Beyaz Baretliler) Kurtarma Ekibi, Kuzeybatı Suriye’de arama ve kurtarma çalışmalarına devam etmekte ve acil ihtiyaçlar için tüm imkanlarını seferber etmektedir.

Birleşik Krallık, geçen sene Beyaz Baretliler Kurtarma Ekibi’ne 2.25 milyon sterlin bağışta bulunmuş ve ön safta gerçekleştirilen arama kurtarma operasyonları için de ek olarak 800 bin sterlin destek sağlamıştır.

En Son Eklenenler
Popüler Sorular