british-turks

Yazar

BritishTurks

Eklenme: 08/09/2021

Birleşik Krallık genelinde birçok üründe arz sorunu yaşanıyor

İngiliz Financial Times gazetesinde yayımlanan “Önce arabalar, şimdi sandalyeler ve dolaplar tedarik zinciri sıkışmasından etkilendi” başlıklı haberde sorun yaşanan sektörler ve ürünler anlatıldı.

Birleşik Krallık genelinde parekende ve diğer sektörlerde bazı ürünlerde arz sorunu yaşanıyor. Çip kıtlığı otomotivden bilgisayara kadar birçok üründe üretimin yavaşlamasını beraberinde getirirken, başka sektörlerde de ciddi sorunlar var.

Avrupa Birliği’nde yaşanan tedarik sorunlarından İngiltere’de etkiliyor

Avrupa’da da motorlu araçlardan elektronik eşyalara, makinalardan bilgisayarlara, mobilyadan gıdaya, içecekten hazır giyime kadar birçok sektörde imalatçılar malzeme ve ekipman sorunu yaşadıklarını bildirdi.

Avrupa Birliği’nde (AB) kauçuk, makine, bilgisayar, elektronik eşya üreticilerinin yaklaşık yarısı tedarik sıkıntısı bildiriyor. Otomobil üreticilerinin yaklaşık yüzde 60’ı tedarik sorunlarından etkileniyor.

Yaşanan hammaddede tedarik sorunları İngiltere’deki sektörleri de etkilemeye başladı.

İngiltere’de “Tır Sürücüsü” eksikliğide eksikliğide firmaları zorluyor

“Ikea’nın mobilya tedarik kıtlığı, daha geniş bir lojistik krizini ve beraberindeki ekonomik tehlikeleri içeriyor” ifadelerinin yer aldığı haberde, birçok sektörde üretimdeki temel girdilerde tedarik sorunu olduğu, bunun küresel ekonomideki toparlanmayı tehdit ettiği ve enflasyonu artırdığı vurgulandı.

İsveçli mobilya devi Ikea, yaşanan durumu “kusursuz fırtına” olarak nitelendirirken, birçok üründe yaşanan tedarik sorununda Birleşik Krallık’ta yaşanan kamyoncu kıtlığının da rolü olduğuna işaret etti.

Şirket, normalleşme için henüz bir tarih öngöremediklerini de belirtti. Ikea’nın küresel tedarik müdürü Henrik Elm, sorunun birkaç hafta, hatta birkaç ay içinde çözüleceğini düşünecek kadar saf olmadıklarını söyledi.

Fransız mobilya şirketi Temahome’un CEO’su Phillipe Moreau, kereste, reçine ve çelikteki tedarik sorunları nedeniyle 600 ürünlü kataloglarının yarısının 2021’in ilk yarısında boş kaldığını, Asya’dan bir vida ya da küçük bir parça getirtmenin bile üç ay sürebildiğini dile getirdi.

Avrupa Birliği’nde Üreticiler Şikayetçi

Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde imalatçıların yaklaşık yüzde 40’la rekor seviyedeki kısmı, yetersiz malzeme ve ekipman sorunu nedeniyle üretimlerinin sınırlandığını bildirdi.

AB Komisyonu tarafından yapılan ankete göre, bölgede mobilya üreticilerinin üçte biri, tedarikteki sorunlardan etkilendiklerini bildirdi.

Pandemi, hava şartları, özellikle Asya’da pandemi kaynaklı olarak bazı önemli limanlardaki kısıtlamalar, artan arz-talep dengesizliğiyle birlikte yaşanan tedarik sorununun başlıca sebepleri olarak sıralanıyor.

ABD’deki Ida Kasırgası da başta kereste olmak üzere tedarik zincirlerindeki sorunu büyüttü.

Tahminler, Tedarik Sorunlarının 2023’e kadar sürebileceğini öngörüyor

Öte yandan, deniz taşıma fiyatlarındaki (navlun) astronomik artış da devam ediyor. Avrupa ile Çin arasındaki taşıma ücreti, ağustosta geçen yılın aynı ayına göre yediye katlandı ve 2 bin dolardan yaklaşık 14 bin dolara yükseldi.

Fransız alacak sigortası şirketi Euler Hermes’in makro ekonomik araştırma birimi şefi Ana Boata, deniz taşımacılığında tam normalleşmenin 2023’e kadar olmayacağı öngörüsünü paylaştı. Boata, bu alanda son 10 yılda eksik yatırım olduğuna işaret etti.

En Son Eklenenler
Popüler Sorular