british-turks

Yazar

Esref Karaoglan

Eklenme: 19/05/2022

Birleşik Krallık’ta faturaları ödeyemeyen dar gelirli aileler, McDonald’s şubelerine sığınıyor

Birleşik Krallık‘ta dar gelirli aileler, yüksek faturalar yüzünden zamanlarını McDonald’s‘ta geçirmek zorunda kalıyor.

Ailelere faturalarını ödeyebilmeleri için destek sağlayan hayır kuruluşu Fuel Bank Foundation‘ın mütevelli heyeti başkanı Matthew Cole, “Aileler çocuklarına ucuza Happy Meal menüsü alıyor ve içeride ısınmalarını sağlıyor. Daha sonra da lavabolarda dişlerini fırçalayıp ücretsiz internet bağlantısıyla saatlerce televizyon izliyorlar” dedi.

Ülkedeki 350 farklı noktada aşevleri işleten ve topluluklara destek sağlayan Trussell Trust ve Citizens Advice‘la birlikte çalışan kuruma göre yakacak ve enerji masrafları için başvurularda, bu yılın ilk üç ayında yüzde 74 artış yaşandı.

Pazar araştırması ve anket şirketi YouGov ile enerji sağlayıcısı British Gas‘in son araştırmasında, ülkedeki yetişkinlerin yüzde 40’ının bir sonraki enerji ödemelerini yapmakta güçlük çekeceği öngörüldü.

Enerji ihtiyaçlarının karşılanması için destek hizmeti veren hayır kurumu Cubes‘un CEO’su Jo Gilbert ise “İşin aslına bakılırsa, faturaları ciddi şekilde düşürmek için evde enerji masraflarını azaltacak yöntemleri kullanmayı geçeli çok oldu. Artık halkın hükümetin desteğine ihtiyacı var” ifadelerini kullandı.

Düşük gelirli ve orta gelirli kişilerin yaşam standartlarının iyileştirmesi amacıyla çalışmalar düzenleyen BK merkezli düşünce kuruluşu Resolution Foundation’dan Jack Leslie de “Kesin olan bir şey var; hükümet bu krizden en çok etkilenen düşük gelirli ailelere özel desteğini daha da artırmalı” dedi.

Birleşik Krallık Ulusal İstatistik Ofisi, dünkü açıklamasında enflasyonun yüzde 9’a yükseldiğini duyurmuştu. Bu, ülkede son 40 yılda görülen en yüksek oran. Marttaysa enflasyon oranı yüzde 7’ydi.

Birleşik Krallık Maliye Bakanı Rishi Sunak da enflasyonun küresel ekonomiyi etkilediğini belirterek, “Önümüzdeki birkaç ay zorlu geçecek” demişti.

En Son Eklenenler
Popüler Sorular