british-turks

Yazar

BritishTurks

Eklenme: 04/09/2021

Birleşik Krallık’ta okullar bu hafta başladı

Pandemi altında geçen yaz tatilinin ardından Birleşik Krallık’ta bir çok bölgede okullar 1 Eylül itibariyle açılarak öğrenciler ders başı yaptı.

Birleşik Krallık Eğitim Bakanı Gavin Williamson okulların açılmasına ilişkin kamuoyuna yaptığı açıklamada “Son 18 ayda muazzam bir direnç gösteren öğrenciler ve eğitim personeli için okullara ve üniversitelere dönüşün büyük bir an olduğunu biliyorum. Pandemiden etkilenen eğitim sisteminde öğrencilerin tekrardan eğitime odaklanmasını sağlayacağız. Okul ve kolej personelinin, velilerin ve öğrencilerin, aksamaları en aza indirmek ve çocukları ait oldukları yerde, sınıfta tutmak için testler ve aşılar gibi pragmatik önlemleri izleyerek takdire şayan bir şekilde birlikte çalışmaya devam edeceklerine inancım tamdır.” dedi.

Eğitim dönemi ve tatil araları ne zaman olacak?

2021-2022 eğitim öğretim yılında okul dönemleri ve tatil araları bölgelere göre değişiklik göstermektedir. Tüm bölgelerde okullar 6 dönem olarak eğitim verirler.

  1. Dönem: 1 Eylül 2021 – 22 Ekim 2021
  2. Dönem: 1 Kasım 2021 – 17 Aralık 2021
  3. Dönem: 4 Ocak 2022 – 11 Şubat 2022
  4. Dönem: 21 Şubat 2022 – 1 Nisan 2022
  5. Dönem: 19 Nisan 2022 – 27 Mayıs 2022
  6. Dönem: 6 Haziran 2022 – 22 Temuz 2022

Okulların açılış tarihlerini nasıl öğrenebilirsiniz?

İngiltere’de yaşadığınız bölge veya şehirde bulunan okulların açılış tarihlerini resmi devlet sitesinden evinize ait posta kodunu girerek okulların açılış ve eğitim
dönemlerini öğrenebilirsiniz.

Okul açılış tarihlerini öğrenmek için tıkla

Aileler için farklı bir dönem olacak

Bu dönem okul çocukları için heyecan verici olsa da ebeveynler için farklı duygulara sebep olabilir.

Boş yuva sendromu (ebeveynlerin çocukları taşındıktan sonra hissettikleri boşluk hissi) üniversiteye giden gençler ve yetişkin yaşamı için sıklıkla tartışılırken, anaokul, ilkokul veya ortaokula başlayan çocukların ailelerin de bu boşluk hissiyle başa çıkmaları gerekebilir.

Uzmanlar, özellikle pandemi döneminde, birden fazla karantina sebebiyle aileler çok fazla beraber zaman geçirdiğinden okulların açılmasıyla bu sürecin çocuklarda ve yetişkinlerde farklı psikolojik dalgalanmalara sebep olabileceğini belirtiyor.

En Son Eklenenler
Popüler Sorular