british-turks

Yazar

BritishTurks

Eklenme: 15/03/2023

Birleşik Krallık’ta oy kullanmak için “Adres Beyanımı” nasıl yaparım?

Yurt dışında ikamet eden Türk vatandaşlarının 28. Dönem Milletvekili ve Cumhurbaşkanı Seçimlerinde oy kullanabilmeleri için yurt dışı seçmen kütüğüne kayıtlı olması gerekiyor.

Yurt dışında ikamet ettiği halde yurt dışı seçmen kütüğüne kayıtlı olmayan seçmenler 17 Mart tarihine kadar bulundukları bölgede en yakın başkonsolosluğa başvurarak adreslerini beyan edebilirler. Bunun için yurt dışı seçmenlerin başkonsolosluklardan veya YSK’nın internet sayfasından temin edecekleri Adres Beyan Formunu (Form B) (https://www.ysk.gov.tr/doc/dosyalar/AdresBeyan-Yurtdisi.pdf) doldurarak başkonsolosluklara teslim etmeleri yeterli.

Adres beyanı için yurt dışından başkonsolosluklara Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı, pasaport, ehliyet veya nüfus cüzdanı ile başvurabilir  adres beyan formunu (Form B) doldurup imza karşılığı şahsen teslim ederek işleminizi tamamlayabilirsiniz.

Beyan süresi içerisinde geçici olarak Türkiye’de bulunan ancak daimi yerleşim yeri yurt dışında olan seçmenler yine adres beyan formunu (Form B) doldurarak nüfus müdürlüğüne pasaportlarıyla başvurabilirler. Yurt dışı seçmenlerin nüfus müdürlüğünün tescil ettiği imzalı ve onaylı adres beyan formunu bulundukları ilçe seçim kuruluna veya Yurt Dışı İlçe Seçim Kurulu Başkanlığına şahsen teslim etmeleri gerekiyor.

17 Mart tarihine kadar adres beyanında bulunmayanlar ise 18 Mart ila 2 Nisan tarihlerinde arasında YSK tarafından açıklanan itiraz süreleri içerisinde Birleşik Krallık’taki başkonsolosluklara şahsen başvurarak ilk defa yurt dışı seçmen kaydı yaptırabilir veya mevcut kayıtlarını yenileyebilirler. Bu tarihten itibaren posta yoluyla yapılacak başvurular kabul edilmeyecektir.

Londra ve Manchester Başkonsolosluğu haftasonu açık olacak

Cumhurbaşkanı Seçimi ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi kapsamında, Birleşik Krallık’ta oy kullanmak isteyen Türk vatandaşlarının adres beyanı işlemleri için Londra ve Manchester Başkonsolosluğu bu haftasonu randevusuz olarak (18 Mart Cumartesi ve 19 Mart Pazar) 10.00-16.00 saatleri arasında hizmet vereceğini duyurdu.

📩Gerekli bilgi ve form için:

londra.bk.mfa.gov.tr/Content/assets/consulate/images/localCache/1/b81a86b6-aafc-43c8-8cd3-c24da486c12c.pdf

En Son Eklenenler
Popüler Sorular