british-turks

Yazar

BritishTurks

Eklenme: 07/05/2023

Birleşik Krallık’ta sandıklar kapandı, kayıtlı seçmenlerin yarısı sandığa gitmedi. Toplam kaç oy kullanıldı? – Özel Haber

Birleşik Krallık’ta 29 Nisan’da başlayan oy verme 7 Mayıs itibariyle artık sonlandı ve tüm sandıklar kapandı.

Bugünün de bitmesiyle oy verme sürecinde dokuzuncu gün tamamlandı.

Birleşik Krallık’ta 127 bin 281 kayıtlı seçmenin bulunduğu Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından daha önceden açıklanmıştı.

Birleşik Krallık’ta ilk defa 4 kentte kurulan sandıklarda Londra Old Billingsgate, Manchester ve Edinburgh’da başkonsolosluklarda oy kullanma işlemleri sürüyor. Leicester şehrinde ise 1 Mayıs Pazartesi itibariyle oy verme işlemleri sona erdi.

9 günde kaç bin oy kullanıldı?

Birleşik Krallık’ta dokuzuncu günü de tamamlanan oy verme sürecinde kullanılan toplam oy sayısı belli oldu.

Kaynaklarımızdan aldığımız bilgiye göre Birleşik Krallık genelinde dokuzuncu günde 4 bin 946 kişi daha oy kullandı ve toplam kullanılan oy sayısı 64 bin 046 oldu.

Birleşik Krallık’ta 127 bin 281 kayıtlı seçmen arasında oylamaya katılım oranı “yüzde 50,3” oldu. Yani ülke genelinde kayıtlı seçmenin yarısı oy kullanırken, geri kalan seçmenin yarısı yani yüzde 50,7’si sandığa hiç gitmedi.

Sandığa oy kullanmaya gitmeyen seçmen sayısı ise 63 bin 235

Türkiye’deki 14 Mayıs seçimleri için Londra, Manchester ve Edinburgh’taki oy kullanma işlemleri artık son buldu. Bugünden sonra “yurtdışı seçmen kütüğüne” kayıtlı seçme sadece Türkiye’deki havalimanlarında ve gümrük kapılarında oy kullanabilecekler.

En Son Eklenenler
Popüler Sorular