british-turks

Yazar

Esref Karaoglan

Eklenme: 03/06/2022

Birleşik Krallık’taki 4 ilkokulda çocuklar böcekle beslenecek

Birleşik Krallık genelindeki çocukların yeterli protein alması için böceklerden yararlanmak isteyen araştırmacılar, yeni bir proje hazırlığına girişti.

Bu hafta bitmeden hayata geçirilmesi planlanan projede Galler’deki 4 ilkokuldan çocukların böceklerle beslenmesi isteniyor.

Çocuklara böcek ve bitki bazlı proteinlerin karışımından elde edilen VeXo adlı bir ürün sunulacak.

Üründe cırcır böceği, çekirge, ipekböceği, çekirge ve yemek kurdu gibi “alternatif protein” kaynakları yer alıyor.

Çocuk ve gençlerin alternatif protein kaynaklarına dair bakış açılarını ve deneyimlerini ayrıntılı incelemek isteyen araştırmacılar, proje kapmsamında anketler ve röportajlar da gerçekleştirecek.

Uzmanların öğretmenlerle işbirliği içinde yürüteceği projede 5 ila 11 yaşındaki çocukların böcek bazlı gıdayı tatmaya istekli olacağı umuluyor.

Araştırma ekibinin başında ise Birleşik Krallık’taki Cardiff Üniversitesi‘nden Christopher Bear var.

Bear, “Çocukların alternatif proteinleri geleceğin gıda ürünleri olarak değil, şu anda var olan, gerçek şeyler olarak düşünmesini istiyoruz” diye konuştu:

Bu nedenle bu gıdalardan bazılarını denemek araştırmanın odak noktası.

Araştırmaya dahil edilen okullardan Roch Topluluğu İlkokulu’nun müdürü Carl Evans ise konuyu “önemli” bulduğunu ama çocukların konuyu anlamlandırmasının zor olacağını söyledi.

Yenilebilir böcekler şu anda gıda piyasasında büyük yer kaplamıyor. Ancak araştırmacılar, bu hayvanların dünya genelinde yaklaşık 2 milyar insanın beslenme alışkanlıklarının bir parçası olduğunu söylüyor.

“Bunların çoğu, dünyanın bazı bölgelerinde uzun süredir devam eden mutfak geleneklerinin parçası” diyen Bear, sözlerini şöyle sürdürdü:

Ve başka yerlerde giderek daha popüler hale geliyorlar.

Önceki araştırmalar 9 milyon Avrupalı ​​tüketicinin 2019’da böcek yediğini ortaya koymuştu. Gıda ve Yem için Böcekler Platformu, bu sayının 2030’a kadar 390 milyona çıkacağını tahmin ediyor.

Bristol’deki West of England Üniversitesi‘nde görev alan ve araştırma ekibinin parçası olan Verity Jones da böceklerin kalıntı ve parçalarının gündelik gıdaların çoğuna zaten karıştığını ifade etti.

“Herkes her gün böcek yiyor” diyen Jones, şöyle devam etti:

Her 100 gram çikolatada 30 parçadan fazla böcek var. Ekmek, meyve suları, şerbetçiotu… Adını siz koyun, böcek yiyorsunuz.

En Son Eklenenler
Popüler Sorular