british-turks

Yazar

Esref Karaoglan

Eklenme: 16/06/2022

Boris Johnson’un “Mortgage” yardım planı

BBC tarafından yayınlanan habere göre bu planlar, sosyal yardım alanların “benefit” ödemelerinin mortgage ödemelerine yatırılmasını da içeriyor.

Başbakan Boris Johnson, bu planlar doğrultusunda, sosyal yardım alan kişilere “housing benefit” ödemelerini ev kirası ya da mortgage için kullanma seçeneği sunulacağını açıkladı.

Bunun yanında, “right-to-buy” uygulamasının uzatılması ve ilk kez ev alanlara yönelik düşük masraflı, düşük depozitolu mortgage anlaşmalarına erişimin de genişletilmesi planlanıyor. “Right-to-buy” uygulaması, İngiltere’de 1980’lerden bu yana 2 milyon hane halkının ev sahibi olmasına yardımcı oldu. Bu uygulamayı uzatmanın 2,5 milyon kadar kiracıya evlerini satın alma hakkı vermesi bekleniyor.

Hükümet, bu uygulama için konut dernekleriyle yakın çalışma yürütüleceğini söylüyor.

Bunun yanında, satılan her evin yerine başka bir sosyal konut inşa edilmesi hedefleniyor. İlk kez ev almak isteyenlere yönelik düşük masraflı ve düşük depozitolu mortgage anlaşmalarının bağımsız bir şekilde gözden geçirileceği belirtiliyor.

Hükümete göre, şu anda ev kiralayan kişilerin yarısından fazlası, aylık mortgage ödemelerini karşılayabilecek durumda ama önlerinde başka engeller bulunuyor. Bu çeşitli engeller nedeniyle de bu kişilerin sadece yüzde 6’sının mortgage alabileceği görülüyor.

Sosyal yardımların mortgage için kullanılması planlarıysa sosyal yardım sisteminde değişiklikler yapılabileceği anlamına geliyor.

Değişikliklerle birlikte şu anda çalışan ve “housing benefit” alan 1,5 milyon kişiye ev sahibi olmak için bir seçenek sunulması hedefleniyor.

Bu da sosyal yardım ödemelerinin kira olarak doğrudan ev sahibine gitmesi yerine, mortgage ödemeleri için kullanılması olarak planlanıyor.

Şu anda sosyal yardım kuralları, alınabilecek “Universal Credit” yardımı miktarını sınırlıyor. “Universal Credit” alanların birikimleri 6 bin sterline ulaşınca ödemeleri düşüyor ve birikimler 16 bin sterlini geçince de ödemeler tamamen duruyor.

Hükümet, “Lifetime Isa” birikimlerini bu kurallardan ayırmayı düşünüyor. Bu da insanların “Universal Credit” ödemelerinde herhangi bir değişiklik olmadan depozito için para biriktirebileceği anlamına geliyor.

Başbakan Boris Johnson tarafından duyurulan planlar şu ana kadar hem iyi hem de kötü tepkiler almış durumda.

Bazı uzmanlar planların çok dikkatli bir şekilde gözden geçirilmesi gerektiğini söylerken, bazılarıysa planların aylık mortgage ödemelerini karşılayabilen ancak başka nedenlerle ev sahibi olamayan kişiler tarafından memnuniyetle karşılanacağını söylüyor.

Muhalefet İşçi Partisi’nden Lisa Nandy, “benefit” alan insanların depozito ödemelerini karşılayıp karşılayamayacaklarını sorgulayarak, bu, başbakan ve yorgun hükümetinin üretecek fikirleri kalmadığının başka bir kanıtı” dedi.

BBC’nin haberine göre de hükümetin “right-to-buy” politikasının ne şekilde işe yarayacağı net değil. Evler satılmazken bile şu anda sosyal konut sayısında eksiklik yaşandığı ve 1,1 milyon insanın bekleme listelerinde olduğu belirtiliyor.

Bunun yanında, bu politikaların konut dernekleriyle yapılacak pazarlıklara bağlı olduğu ve konut derneklerinin bu planlar içerisinde yer almak istemeyebileceği de ifade ediliyor.

En Son Eklenenler
Popüler Sorular