british-turks

Yazar

BritishTurks

Eklenme: 10/10/2021

British Airways şirketinden uçak içi “Anonslar’a” yönelik yeni uygulama

İngiltere’nin en köklü havayolu şirketi British Airways, tarihi bir karara imza attı. Şirket tarafından kabin görevlileri ve pilotlara anons yaparken “bayanlar ve baylar” tabirini kullanmayın uyarısı geldi. British Airways, bundan böyle, daha geniş sosyal normlara saygı göstermek amacıyla uçaklarında cinsiyetten bağımsız terimleri kullanacaklarını açıkladı.

Daha önce Lufthansa, easyJet ve Air Canada dahil üzere büyük havayolu şirketleri, çocukları ve daha geniş kitleleri benimsemek için farklı bir terimler hayata geçirmişti. Japon Havayolları da geçtiğimiz yıl ‘olumlu bir atmosfer yaratmak ve herkese saygı göstermek için’ cinsiyetten bağımsız terimler kullanmaya başladıklarını açıklamıştı.

Amerikali firmalarda yeni uygulamaya geçiyor

British Airways sözcüsü konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Çeşitliliğe ve kapsayıcılığa inanıyoruz ve bizimle seyahat ederken tüm müşterilerimizin kendilerini iyi hissetmelerini sağlamaya kararlıyız.” dedi.

Avustralyalı havayolu şirketi Qantas, personeli cinsiyete özgü terimler kullanmaktan kaçınmaya teşvik etmek için 2018’de “Katılım Ruhu” girişimini başlatırken, ABD’li havayolu şirketi Delta Air Lines‘da gelecek günlerde benzer bir uygulamayı uçuşlarında hayata geçirecek.

Türk Hava Yolları‘nın ise diğer hava yollarında benimsenen yeni uygulamaya ne zaman geçeceği veya mevcut uygulamasını devam ettireceği henüz bilinmiyor.

En Son Eklenenler
Popüler Sorular