british-turks

Yazar

Esref Karaoglan

Eklenme: 12/03/2022

Brookwood Türk Hava Şehitliği’nde anma töreni 18 Mart’ta

İngiltere Türk Dernekleri Federasyonu, 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 107. yıldönümünde Brookwood’daki Türk Hava Şehitliği’nde düzenlenecek anma törenini duyurdu.

ITDF tarafından yapılan açıklamaya göre, Çanakkale Deniz Zaferi’nin yıldönümünü kutlamak ve aziz şehitlerimizi anmak amacıyla T.C. Londra Büyükelçiliği tarafından düzenlenen 18 Mart Şehitler Günü Töreni’ bu sene 18 Mart 2022, Cuma günü, Brookwood Türk Hava Şehitliği’nde yapılacaktır.

Bu tören,Türk ve Dünya Tarihleri için çok önemli sonuçlar doğuran Çanakkale Savaşları’nın 107. yılında daha büyük bir anlam ve önem taşımaktadır.

Başta Büyük Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere Çanakkale’de bir destan yazdıran kahraman aziz şehitlerimizle birlikte , vatanı için hayatlarını feda eden tüm aziz şehitlerimizi de anacağımız bu tören için İngiltere Türk Dernekleri Federasyonu (ITDF) vatandaşlarımız için bir otobüs kiralamıştır.

Katılımcılardan herhangi bir ücret alınmayacaktır. Federasyon’un otobüsü ile gitmek isteyen vatandaşlarımızın 0795 1653 291 numarayı arayarak veya mesaj göndererek kayıt yaptırmaları önemle rica olunur.

ITDF Otobüsü,18 Mart Cuma günü saat 12:45’de Haringey Council Civic Centre’ın (High Road, Wood Green, London N22 8LE) önünden hareket edecektir.

Brookwood Türk Hava Şehitliği’ndeki program 15:00 başlayacaktır. Otobüsümüz tören sonrasında Londra’ya hareket edecektir.

Brookwood Türk Hava Şehitliği Adresi: Cemetery Pales, Brookwood, Surrey, GU24 0BL Brookwood

Türk Hava Şehitliği’nde, 15 Hava subayımızın kabri bulunmaktadır. Bunların 14’ü pilotaj eğitimi sırasında şehit olan 1941-1942 yılı Harp Okulu mezunu Havacı subaylar olup biri de 1836’da İngiltere’de görevli iken vefat eden Teğmen Arif Bey’dir.

Aslında Tğm. Arif Bey, vefat ettiğinde Woolvich şehrinin mezarlığına defnedilmiş, daha sonra ise kabri anılan şehitliğe nakledilmiştir.

En Son Eklenenler
Popüler Sorular