british-turks

Yazar

Esref Karaoglan

Eklenme: 07/03/2022

Cambridge’deki hastanede esrarengiz ölümler endişe yarattı

İngiltere’de dünyaca ünlü bir hastanenin adı ilginç ölüm vakalarıyla anılıyor. Organ naklinde oldukça başarılı olan bu hastanede, hastalar önce iyileşiyor gibi görünüyor ama ardından başka bir şekilde hayatlarını kaybediyor. Vakalara bir yenisinin daha eklendiği ilginç olay soruşturuluyor.

Cambridge‘deki Royal Papworth hastanesi, İngiltere’nin ilk başarılı kalp, akciğer ve karaciğer naklinin gerçekleştirildiği bir hastane. Birkaç sene önce başarılı geçen iki nakil ameliyatından aylar sonra peş peşe ölümler meydana geldi. Kısa bir süre önce bu ölümlere bir yenisi daha eklendi.

Royal Papworth Hastanesine tedavi olmak için giden 54 yaşındaki Karen Starling ve 60 yaşındaki Anne Martinez, hastanenin su sisteminde keşfedilen mikobakteri apsesi adı verilen nadir bir böcek tarafından enfekte oldu. Altı çocuk annesi Karen Starling, başarılı geçen akciğer nakli ameliyatından kısa bir süre sonra hayatını kaybetti.

Ailesinin avukatları, enfeksiyonu tedavi etmek için kullanılan güçlü ilaçlardan kaynaklandığını düşündü. Aileyi temsil eden hukuk firması aracılığıyla yapılan açıklamada, “Karen’e böceğin nasıl bulaştığına ve hastalığını önlemek için herhangi bir şey yapılıp yapılmadığına dair pek çok cevaplanmamış sorumuz var” dedi.

“Bana böcekten mi̇krop kaptığını söyledi̇”

Karen Starling’in ardından yine Royal Papworth Hastanesi’nde ameliyat olan ilkokul öğretmeni Anne Martinez, akciğer nakli sonrası hayatını kaybetti. Anne Martinez’le ameliyatından sonra konuştuğunu söyleyen yakın arkadaşı Helen Wolfson, “Anne çok hoş bir insandı. Ölmeden sadece bir ay önce onunla konuştum. Hastanedeydi ve bana onu tedavi ettiklerini ancak bir böcekten mikrop kaptığını söyledi” dedi.

Peş peşe ve nerden geldiği belli olmayan bir böcek sebebiyle hayatını kaybeden iki hastadan sonra hastane yönetimi yaşananların ‘ciddi bir olay’ olduğunu kabul etti. Ancak bu ilanın ardından hastane, operasyonlarını yapmaya devam etti. Hatta bu süreçte 21 hasta daha enfekte oldu.

Çi̇fte soruşturma yapılacak

Royal Papworth Hastanesi’nde ameliyat olan her beş kişiden birinde görülen enfekte olma durumunun Mycobacterium’dan kaynaklandığı tespit edildi. Mycobacterium toprakta, tozda, musluk suyunda ve duş başlıklarında bulunan bir bakteri türü.

Sağlığı iyi olanlar için genellikle zararsız olsa da, ciddi akciğer hastalığı veya zayıf bağışıklık sistemi olanlar için büyük bir tehlike.

Royal Papworth Hastanesi’nde yaşanan Bayan Starling ve Bayan Martinez’in ölümlerine ilişkin çifte soruşturma bu yıl içinde yapılacak. Royal Papworth Hastanesi NHS Foundation Trust hayatını kaybeden hastaların ardından “Bu ailelere en içten taziyelerimizi sunuyoruz.

En Son Eklenenler
Popüler Sorular