british-turks

Yazar

BritishTurks

Eklenme: 07/03/2023

Dilek Öğretmen Birleşmiş Milletler Toplantısında Depremzede öğrencilere yardım çağrısında bulunacak

Millî Eğitim Bakanlığı tarafından Mesleğinde Fark Yaratan Öğretmen seçilen ve Varkey Gems Vakfı Küresel Öğretmen Ödülü Komitesi`nin belirlediği “Dünya’nın En iyi 50 öğretmeni” arasına seçilen ilk Türk Öğretmen ve eğitim elçisi Dilek Livaneli, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla Birleşmiş Milletler’e resmi konuşmacı olarak davet edildi.

Amerika’da Bridge to Turkiye Fund Topluluğu tarafından ağırlanacak olan Dilek Öğretmen, Amerika’da ayrıca Washington Türk Büyükelçiliği rezidansında ve Chicago Türk Konsolosluğunda depremden etkilenen Kız Öğrenciler için yapılacak burs yardımı organizasyonunda da ana konuşmacı olarak yer alacak.

Ayrıca Washington DC Tarihi Büyükelçilik Binasında düzenlenen ve her yıl bir Türk kadına verilen Kadınlar Günü Liderlik Ödülünün de Cumhuriyetin 100. Yılına özel Dilek Livaneli’ye verileceği açıklandı.

Son beş yıldır Bridge to Turkiye Fund’da gönüllü projeler gerçekleştiren Dilek Öğretmen, 8 Mart 2019tarihinde 28 farklı ülkenin bayrağının dalgalandığı Avrupa Parlamentosunda konuşma yapıp Uluslararası Lider Kadın Ödülü alan öğretmen yazar Livaneli duygularını şöyle ifade etti:

“Bu yılki 8 Mart Dünya Kadınlar Gününde 193 Farklı Ülkenin üyesi olduğu Birleşmiş Milletlerdeki organizasyonda yer almaktan çok büyük onur duyuyorum. Kadınlar Gününde ülkemi bir Türk kadını olarak dünyada temsil etmek çok büyük bir gurur. Tüm Türkiye’yi derinden sarsan depremi konuşma gündemime alarak özellikle depremden etkilenen öğrencilerin eğitimlerine yönelik de yardım çağrısı yapacağım. Eğitim beklemez. Benim alanım eğitim. Ben öğretmenim. Türk Eğitim sisteminin yetiştirdiği bir kız öğrenciydim ve Türkiye Cumhuriyeti’nin yetiştirdiği bir Türk Kadınıyım. Kendi hikayemi paylaşarak nice kız öğrencilerimizin hayatına nasıl dokunabiliriz? sorusuna çözüm önerileri sunacağım. Depremden etkilenen öğrencilerimiz önceliğimiz olacak. Amerika’da katılacağım organizasyonlarda birçok öğrenciye burs imkanları doğacağına eminim. Gerek yurt içinde gerekse yurt dışında olsun önümüzdeki iki yıl boyunca tüm sosyal sorumluluk projelerimi ve kaynak arayışımı depremdeki yaraları iyileştirmek için kullanacağız. Dünya’nın her yerinden topladığı bağışlarla Türkiye’ye eğitim, sağlık, barınma ve gıda gibi birçok alanda destek olan BTF’ye çok teşekkür ederim. (BTF, Birleşmiş Milletler Ekonomik ve Sosyal Konseyi’ne (ECOSOC) Özel Danışma Statüsüne sahip, Birleşmiş Milletler tarafından akredite edilmiş bir Sivil Toplum Kuruluşudur (STK). Birleşmiş Milletler Danışmanlık Statüsü ECOSOC, Birleşmiş Milletler tarafından STK’lara verilen en yüksek statüdür ve 19 Üye Devletten oluşan ECOSOC STK’lar Komitesi’nin tavsiyesi üzerine verilir.) Washington ATA DC’nin organize ettiği ve tarihi Türk Büyük Elçiliği Rezidansında düzenlenen törende “Kadınlar Günü Liderlik” ödülünü de Dünya’ya umut veren tüm kız çocuklarımızın, geleceğin güçlü kadınlarına ithafen alacağım.”

Dilek Livaneli kimdir?

Millî Eğitim Bakanlığı tarafından Mesleğinde Fark Yaratan Öğretmen seçilen Dilek Livaneli, “Türkiye’nin Rol Model Öğretmeni” ödülünü ve “En İyi Sosyal Sorumluluk Projesi” ödülünün sahibi olmuştur. Varkey Gems Vakfı Küresel Öğretmen Ödülü Komitesi`nin belirlediği “Dünya’nın En iyi 50 öğretmeni” arasına seçilen ilk Türk Öğretmen olan Livaneli, Eğitim Elçisi seçilip, Global Teacher Prize Yarışmasını Türkiye’ye duyurmuş ve yüzlerce öğretmene canlı mentörlük yapmıştır.

 

Türkiye’yi temsil etme yolunda öğretmenlere yol gösteren Livaneli, Dubai’de düzenlenen Dünya Eğitim Sempozyumunda 3 yıl üst üste Türkiye’yi temsil etmiştir. 16 yıl Türkiye’nin farklı köy okullarında görev yapan Dilek Öğretmen, sosyal, kültürel ve ekonomik alanında onlarca projeyi hayata geçirmiştir.

2019 Ocak ayında Avrupa Parlamentosu’na konuşmacı olarak davet edilen Livaneli, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde oy birliği ile Avrupa Parlamentosu Uluslararası Lider Kadın Ödülü’nün sahibi olmuştur. “Bir Dilek Yetmez” Projesi ile UNESCO’nun Sıra dışı Öğretmen Eğitimi listesinde yer alan başarılı eğitmen, son yedi yıl içinde kendi girişimleriyle bulduğu sponsorlarla 24 farklı şehir ve üniversitede otuz binden fazla öğretmen adayına gönüllü olarak motivasyon eğitimleri vermiştir ve kendi hikayesini yazdığı “Bir Dilek Yetmez” Kitabını on bin öğrenciye ücretsiz olarak dağıtmıştır.

Yedi yıldır devam eden “Bir Dilek Yetmez” hareketini uzun yıllar sürdürüp Türkiye’nin 81 ilinde eğitim verme hedefine ulaşmak için sosyal yardım kampanyaları ve etkinlikler yapan Livaneli, maddi kaynaklar yaratıp onlarca köy okulu öğrencisine de burs sağlamıştır.

Dilek Öğretmen’in biyografisi, meslek yaşantısı ve eğitime adanmışlığı TRT tarafından belgesel film olarak çekilmiştir.

Halen Londra’da eğitim bursu kazanıp Uluslararası okullarda uygulamalı eğitim ve araştırmalarına devam etmekte, International School of London’da Türkçe Ana Dili öğretmeni olarak görev yapmaktadır.

Dilek Livaneli, yurt dışında yaşayan Türk çocuklarına yönelik Türkçe Dil destek programı geliştirip 7-15 yaş arası çocuk ve gençlere yaratıcı yazarlık dersleri vermektedir.

En Son Eklenenler
Popüler Sorular