british-turks

Yazar

BritishTurks

Eklenme: 18/01/2023

HSBC bankası, doğalgaz fiyatlarının düşeceğini tahmin ediyor.

The Guardian gazetesinin haberine göre, bunun da evlerdeki enerji faturalarına yansıyıp fiyatları keskin bir şekilde düşürmesine yönelik umutlar giderek artıyor.

HSBC Bank, 2023 yılında Avrupa’daki toptan gaz fiyatlarının yüzde 30 düşmesini bekliyor. 2024 yılına yönelik tahminler de fiyatların yüzde 20 düşeceği şeklinde.

HSBC, fiyatların aralık ortasında yarıya indiğini ve Ukrayna’nın işgalinden bu yana görülmemiş seviyelere gerilediğini söylüyor. Ilık havaların gaz taleplerini düşürdüğü ifade ediliyor. Rusya’nın, Ukrayna’yı işgali, halihazırda yüksek olan gaz fiyatlarının daha da yükselmesine neden olmuştu.

Kremlin tarafından Avrupa’ya sağlanan gaz miktarının da azaltılmasıyla ülkelerin bu kış gaz eksikliği yaşayacağından endişe ediliyordu. Buna rağmen, The Guardian’a göre, yüksek seviyedeki gaz stokları, ılık havalar ve hanelerle işletmelerin gaz tüketiminin azalması, bu durumu hafifletti.

The Guardian’ın haberine göre, fiyatlardaki düşüşün yıl içerisinde daha sonra faturalara yansıması bekleniyor. Yıllık fiyatların temmuz ayından itibaren 2 bin 500 sterlinin altına düşeceği tahmin ediliyor.

En Son Eklenenler
Popüler Sorular