british-turks

Yazar

BritishTurks

Eklenme: 01/09/2021

EasyJet’in uçak arızası ve ardı sıra gelişen yanlış yönlendirmeler Türk yolcuları mağdur etti

Türkiye’nin “kırmızı liste’de” bulunması nedeniyle alternatif ülkelerde 10 gün geçirerek İngiltere’ye dönüş yapmak isteyen Türk vatandaşları EasyJet yüzünden büyük mağduriyet yaşadılar

Karadağ’da yaptıkları 10 günlük tatili bitirerek, Tivat Havaalanı’ndan Londra’ya uçmak isteyen EasyJet yolcuları, üç ülke arasında mahsur kaldı. 29 Ağustos’ta Tivat’tan Londra’ya uçacak olan EasyJet uçağı arıza nedeniyle alandan kalkış yapamadı. EasyJet yetkilileri önce uçağı tamir etmeye çalıştılar, sonrasında uçağı tamir edemeyeceklerini anlayınca yolcuları Hırvatistan’a götürüp oradan uçuracaklarını açıkladılar.

EasyJet Sorumluluk Üstlenmedi

İngiltere’de oturum izinleri olup Schengen vizeleri olmayan Türkler bu durumu havayolu firmasına sorduklarında, EasyJet yetkilileri, “yolcuların İngiltere oturum kartına sahip oldukları için vizenin sorun olmayacağını ve kırmızı liste kurallarına takılmadan uçabileceklerini belirterek, uçaktaki bagajları aldılar ve otobüslerle Hırvatistan’a doğru yola çıktılar. Hırvatistan sınırına kadar gelen yolcular vizeleri olmayınca ülkeye alınmadılar ve sınırda bırakıldılar. 30’dan fazlası Türk olan 50 kadar yolcu, bagajları ile Hırvatistan sınırında kaldılar.”

Yolculardan Hakan Baybaş paylaştığı tweetler ile hem EasyJet hem de İngiliz hükümetine durumu iletmeye çalıştı. Baybaş oldukça zor durumda kaldıklarını, herkesin perişan olduğunu anlattı.

Hakan Baybaş ve ailesi geceyi yine Karadağ Tivat’ta geçtikdiklerini, sonra Arnavutluk’a geçtiklerini belirtti. Arnavutluk’tan tekrar Londra’ya uçacaklarını söyleyen Hakan Baybas, EasyJet’in yaptığı bu sorumsuzluk için dava açacaklarını belirtti.

BritishTurks’ün “İngiltere ile Türkiye arası seyahat bilgi paylaşım telegram grubunda” gündeme gelen konu sonrası iletişime geçen mağduriyet yaşamış Türk vatandaşları seslerini tüm kamuoyuna duyurmaya çalışıyorlar.

BritishTurks olarak, Türk vatandaşları için EasyJet kaynaklı yaşatılan maddi-manevi sorunların giderilmesini talep ediyoruz.

30 Ağustos sabahından itibaren kırmızı liste kuralları uygulanacak olan Karadağ (Mountenegro)’dan geldikleri için on gün süreyle otel karantinasında veya sarı listedeki başka bir ülkede kalmak zorunda olan 50 yolcu, yaşadıkları mağduriyeti aşmak için Hükümet yetkililerinden yardım bekliyor.

En Son Eklenenler
Popüler Sorular