british-turks

Yazar

Esref Karaoglan

Eklenme: 23/10/2022

Ed Sheeran’ın şarkılarını çalan hacker’a 18 yıl hapis cezası

drian Kwiatkowski isimli hacker İngiliz müzisyen Ed Sheeran‘la birlikte rapçi Lil Uzi Vert‘in de 12 şarkısını kripto para karşılığında sattı.

Savcılık, İngiltere’nin Ipswich kentinde yaşayan 23 yaşındaki Kwiatkowski’nin, sanatçıların hesaplarını hackledikten sonra şarkıları ele geçirdiğini söyledi.

Kwiatkowski, telif hakkı ihlali de dahil hakkındaki 19 suçlamayı kabul etti.

Londra Emniyeti’nin bildirdiğine göre, Kwiatkowski’nin şarkılardan 131 bin sterlin kazandığını söyledi.

Ipswich Kraliyet Mahkemesi, sanığın dizüstü bilgisayarından Sheeran ve Vert’in şarkıları da dahil 565 ses dosyasının bulunduğunu aktardı.

Olayla ilgili ilk soruşturma 2019 yılında Amerikan mercileri tarafından başlatıldı.

Birkaç müzisyenin bağlı olduğu menajerler, New York’ta savcılığa, internette “Spidark” ismiyle bilinen birinin bazı hesapları hacklediğini ve ele geçirdiği içerikleri sattığı yönünde şikayette bulundu.

Soruşturma kapsamında Spirdark’ın kripto para hesabını kurmak için kullanılan e-posta adresinin Kwiatkowski’ye ait olduğu ortaya çıktı.

Kwiatkowski’nin İngiltere’deki ev adresi, cihazlardan birini hacklemek için kullanılan bir IP adresiyle de bağlantılıydı.

Bunun ardından dosya, Londra Emniyet Müdürlüğü’ne devredildi ve Kwiatkowski Eylül 2019 yılında gözaltına alındı.

Polisin aktardığına göre Kwiatkowski’nin yedi adet teknolojik aygıtına el konuldu. Bunlardan birisi ise içerisinde 89 farklı sanatçının yayımlanmamış 1263 şarkı çıkan hard disk oldu.

En Son Eklenenler
Popüler Sorular