british-turks

Yazar

Esref Karaoglan

Eklenme: 05/04/2022

Elektrikli otomobil dönüşümünde İngiltere adımı! Toyota ülkeden çekiliyor mu?

İngiltere hükümeti, elektrikli otomobil dönüşümü için düğmeye basmaya hazırlanıyor. Buna göre hükümet, elektrikli otomobillerin yaygınlaşması için karar alma hazırlığında.

Hafta başında ise İngiltere basını ülkede büyük yatırımı bulunan Toyota’nın ise fabrikasını kapatacağını iddia etti. Ancak Toyota hem Hükümetin’nin yeni politikası için açıklama yaptı hem de iddiaları reddetti.

Toyota, elektrikli otomobil dönüşümü için İngiltere pazarını mı kullanacak?

Elektrikli otomobil dönüşümüne bir türlü ayak uyduramayan Toyota, şimdi de İngiltere pazarında güç kaybetmenin eşiğinde.

Hükümetinin son aldığı karara göre, İngiltere elektrikli otomobillere geçiş için takvim hazırlıyor.

Şu an için İngiltere’nin elektrikli otomobillere ne zaman geçeceği henüz belli değil. Ancak İngiltere hükümetinin ilk aşamada sıfır emisyonlu araçları yaygınlaştıracağı ortaya çıktı. Daha sonraki aşamalarda ise İngiltere’nin aşama aşama elektrikli otomobillere tamamen geçmesi beklentiler arasında.

Toyota, elektrikli otomobil

İngiltere’de fabrikası bulunan Toyota’nın ise başı İngiltere medyasının iddiaları ile dertte. Bu anlamda Japon otomobil devinin fabrika kapatıp İngiltere piyasasından çekileceği iddiaları gündeme geldi. Ancak Toyota tüm bu iddiaları reddetti.

Açıklama yapan şirket yetkilileri, İngiltere’nin elektrikli otomobillere geçiş politikasına saygı duyduklarını açıkladı. Bu anlamda Toyota, sıfır emisyonlu araçlarıyla bu geçişte aktif rol oynamak istiyor. Toyota, elektrikli otomobil geçişi için hibrit otomobillerin de önemli rol oynayacağı düşüncesinde.

Toyota’nın bu açıklamaları önemli olsa da şirketin İngiltere’de kademe kademe gerçekleşmesi beklenen bu dönüşüme elektrikli otomobil üretmeden nasıl dahil olacağı merak konusu. Bu anlamda Toyota’nın şirket için önemli olan İngiltere ve ABD pazarında inadından vazgeçip elektrikli otomobil üretmeye başlaması muhtemel. En son çıkan sızıntılarda şirketin elektrikli otomobil için çalıştığını ortaya koyuyor.

Tesla’nın ABD pazarında etkili olmasına kadar Toyota hem içten yanmalı motorlara sahip otomobil pazarında hem de hibrit otomobillerde pazarın açık ara lideri konumundaydı. Japon otomobil devinin yıllardır süren pazar hakimiyeti birçok ABD menşeli markanın da batmasına neden oldu.

Toyota Pirius ile başlayan hibrit otomobil devrimi ise elektrikli otomobil pazarının önünü açtı. Japon otomobil devi bu hibrit otomobil sayesinde hem ABD hem de dünyada büyük satış rekorları kırdı. Ancak Tesla’nın elektrikli otomobil devrimi her şeyi değiştirdi. Toyota, hibrit otomobil tutkusundan vazgeçip elektrikli otomobil devrimine ayak uyduramayınca ABD’de koltuğu Tesla’ya bıraktı.

En Son Eklenenler
Popüler Sorular