X
ads120x600

Emlak piyasasında son durum. Gelecek aylarda Koronavirüs ev fiyatlarını nasıl etkileyecek?

Ev sahipleri, kiracılar, yatırım yapmak isteyenler… COVID-19 salgını emlak piyasasını nasıl etkiledi, sizler için araştırdık. Merak ettiğiniz her şey bu yazımızda!

İngiltere emlak piyasası, karantina sonrası kısıtlamaların azaltılmasıyla birlikte küçük bir patlama yaşadı, ancak uzmanlar konut fiyatlarının bu yıl düşebileceğini ifade ediyor. Bu yazımızda sizlere COVID-19 ile birlikte emlak piyasasında yaşananlar ve yaşanabileceklerle ilgili merak ettiklerinizi sunuyor, bu belirsiz zamanlarda potansiyel alıcılara birtakım tavsiyelerde bulunuyoruz.

Emlak piyasasında neler oluyor?

İngiltere’de emlak piyasalarının yeniden açılmasıyla emlakçılar alıcılara tekrar ev gösterimi yapabiliyor, alıcılar ise yeni evlerine taşınabiliyor.  

Tüm Birleşik Krallık hükümetleri de geçici olarak damga vergisi uygulamasını durdurma kararı aldı. Bu durumda alıcılar gelecek Nisan’dan önce taşınmaları durumunda potansiyel olarak £15.000 tasarruf edebilecekler.

Verginin durdurulması kararı COVID-19’un ardından emlak piyasasını yeniden canlandırmak için verilmiş olsa da piyasada tekerleklerin zaten dönmeye başladığına dair işaretler var.

Emlak yatırım portalı Rightmove, Mart ve Mayıs ayları arasında 175.000 “kayıp” satıcı bildirirken, İngiltere çapında pazarlar yeniden açıldıktan sonra Haziran ayında “beklenmedik bir mini patlama” görüldüğünü beyan etmesiyle pazara gelen evlerin sayısı önemli ölçüde artış gösterdi.

Haziran raporunu bu hafta yayınlayacak Zoopla, damga vergisi kesintisinin alıcı ve satıcıları hamle yapmaya teşvik edebileceğini bildirdi.

Ev fiyatları nasıl değişti?

Koronavirüsün konut fiyatları üzerindeki etkisini tam olarak anlayabilmemiz için henüz çok erken olsa da, analizler önümüzdeki aylarda göreceğimiz rakamların önemli ölçüde dalgalanacağının muhtemel olacağını gösteriyor.

Konut fiyatlarının değişimini gösteren en güvenilir ölçüt İngiltere Tapu ve Kadastro Dairesi’nin Konut Fiyat Endeksi (Land Registry’s UK House Price Index), piyasada çok az işlem olması nedeniyle bir sonraki duyuruya kadar askıya alınmıştı.

Rightmove ise bu hafta kendi endeksini yeniden başlattı ve fiyatların karantina öncesi döneme göre%2,4 arttığını ve £320.265 ile rekor seviyeye ulaştığını bildirdi.

Rightmove’nin verileri, satıcıların mülkleri için daha fazla fiyat istediğini gösterirken, endeks son satış fiyatından ziyade teklif fiyatına odaklandığından gerçekte alıcıların bu mülklere ne kadar ödediğini bu endekse bakarak görmek pek mümkün değil.

Diğer endeksler ise birbirinden farklı trendleri işaret ediyor. Örneğin Nationwide, Haziran ayında konut fiyatlarının yıllık bazda %0,1 düştüğünü gösterirken, Halifax konut fiyatlarında %2,5 oranında artış bildiriyor.

Ev fiyatlarına yönelik tahminler

Uzmanlar emlak piyasasının bu yıl darbe almasını beklemekle birlikte, birçoğu piyasanın çok hızlı toparlanacağına inanıyor. Aşağıda listelediğimiz tahminler, hükümetin bu ayın başında damga vergisi uygulamasını geçici olarak durdurma kararını açıklamasından önce yapıldı.

  • Knight Frank, bu yıl emlak fiyatlarında % 3’lük bir düşüş, 2021’de ise %5’lik bir artış öngörüyor.
  • Savills, fiyatların gelecek yıl yüzde 4 ila 5 oranında artmadan önce bu yıl yüzde 5 ile 10 arasında düşüş gösterebileceğine işaret ediyor.
  • Bank of Scotland ve Halifax’ in de dahil olduğu Lloyds Banking Group, piyasa fiyatlarının 2021’de %2 iyileşmeden önce %5’e kadar düşebileceğini söylüyor.
  • Zoopla, bastırılmış talebin serbest kalmasıyla birlikte, yılın ilerleyen dönemlerinde piyasanın daralmasından önce önümüzdeki çeyrekte fiyatlarda %2-3 artış görülebileceğini beyan ediyor.
  • Reuters emlak uzmanları anketi, fiyatların bu yıl yüzde 5, 2021’de yüzde 1,5 ve 2022’de ise yüzde 3,5 oranında artacağını iddia ediyor.
  • PricewaterhouseCoopers’taki ekonomistler, ekonomik belirsizlikle birlikte insanların taşınmayı erteleyeceğini, yani konut piyasasının hızlı bir şekilde toparlanmasının pek mümkün olmayacağını söylüyor.

Fiyat teklifiniz ne kadar olmalı?

Karantina öncesinde ev aramaya mı başladınız? Hala ev aramaya devam ediyor musunuz? Şu an ev fiyatlarında pazarlık yapmak için çok uygun bir dönem.

Emlak piyasası hareketlenmeye başladıkça alıcılar, bu belirsiz koşullarda satıcıları ikna edip edemeyeceklerini görmek için satıcının listelediği fiyatın altında bir teklif vererek şanslarını deneyebilirler.

Evini satmak isteyen okuyucularımız için not düşelim: Daha önce de belirttiğimiz gibi, bu yıl konut fiyatlarında bir düşüş yaşanabileceği öngörülüyor. Bu yüzden şimdi evinizden taşınmayı düşünüyorsanız kısa vadede pek bir kar elde etmeyeceğinizi bilmelisiniz.

Okuyucularımız arasında ev almayı düşünenlerimiz de olabilir. Ne kadar teklif sunacağınızı düşünürken araştırmanızı iyi yapmanızı, emlakçının satıcı için çalıştığını ve mümkün olduğunca yüksek bir fiyat elde etmek istediğini unutmamanızı tavsiye ediyoruz. Emin değilseniz, başka bir emlakçı veya uzman satın alma temsilcisinden tavsiye almanızı öneririz.

Ev gösterimleri nasıl yapılacak?

Karantina uygulaması sırasında emlakçılar video ile ev gezdirmeye başlamıştı. Normalleşme sürecinde de bu yöntem kullanılmaya devam edecek gibi duruyor.

Hükümetin son kılavuzunda, alıcıların talip oldukları mülkleri filtreleyebilmek için sanal gösterimleri kullanmaları ve yalnızca teklif vermeyi ciddi bir şekilde düşündüklerinde evleri görmeye gitmeleri gerektiği belirtiliyor.

Ev gösterimlerinde sosyal mesafe kurallarına uyulması gerekiyor. Evlere girerken ellerinizi yıkamalı veya dezenfekte etmeli, evlerdeki yüzeylere dokunmaktan kaçınmalısınız. Sosyal mesafe kurallarının uygulanamayacağı koşullarda ise alıcı ve emlakçıların maske takması uygun olacaktır.  

Bu piyasa koşullarında karlı bir mortgage anlaşması yapılabilir mi?

Karantina uygulaması ile birlikte piyasadaki mortgage anlaşmalarının sayısı neredeyse yarı yarıya düştü. Fakat mevduat oranınız ne kadar çoksa, o kadar uygun oranlarla mortgage başvurunuzu yapabilirsiniz.

Moneyfacts‘ın verileri, Haziran ayında toplam ortalama mortgage oranlarının 2007’de elektronik kayıt tutmaya başladığından bu yana en düşük seviyelerde olduğunu gösteriyor.

%5 ve %10 mevduatı olan alıcılar, önceden kendilerine sunulan 10 düşük mevduatlı mortgage teklifinden 9’unun kaybolmasıyla, piyasa koşullarından en çok etkilenen alıcı grubu oldu.

Piyasaların yeniden açılması ve şahsen mortgage değerlendirmelerine izin verilmesiyle önümüzdeki aylarda hareketlenme beklense de, en düşük mevduat ödemeli mortgage imkanları için bir süre daha bekleyeceğiz gibi görünüyor.

ad826x90
Londra Girişimcilik, Londra Teknoloji, Londra Sağlık, Londra Ekonomi, Londra İş Hayatı, Londra İş İnsanları, Ankara Antlaşması, Londra Yaşam, Londra Konser, Londra Tiyatro, Londra Tatil, Londra Dil Okulu, İngiltere Vizesi, Londra Üniversite, Londra Türk İş İnsanları, Londra Müsiad, Londra Tüsiad, Londra Uçak Bileti, Londra Havaalanı Ulaşım, Londra Türk Marketleri, Londra Türk Toptancılar, Londra Türk Muhasebeciler, Londra Türk Avukatlar, Londra Güzellik Salonları, Londra Web Tasarım, Londra Web Design, Olay Gazetesi Londra, Londra Gazete, Avrupa Gazetesi Londra, Eurovizyon Londra, Londra Temizlik İşleri, Londra Vefatlar, Londra Konserler, Türkiye İngiltere Büyükelçiliği, Türkiye Londra Başkonsolosluğu, Londra Askerlik, Londra Gezi Rehberi, Londra Yeme ve İçme, Londra Alışveriş, Londra Konaklama, Londra Ulaşım, Londra Kültür ve Sanat, Londra Sinema, Londra Etkinlik Takvimi, Londra İş İlanları, Londra Seri İlanlar, londra is ilanları facebook, londra iş ilanları 2020, londra gazetesi, olay gazetesi satılık dükkan ilanları, londra'da temizlik isleri, olay gazetesi sari sayfalar, ingiltere de iş ilanları 2018, is ilanları londra 2020, olay gazetesi iş ilanları 2020, olay gazetesi iş ilanları 2019, olay gazetesi sari sayfalar, olay gazetesi reklam verme, avrupa gazetesi, is ilanları londra 2019, olay gazetesi londra vefatlar, olay gazetesi contact number, london upcoming events, londra etkinlikler
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

En az 10 karakter gerekli

Hızlı Yorum Yap

0 0 0 0 0 0
advertisement
londra is ilanları facebook, londra iş ilanları 2020, londra gazetesi, olay gazetesi satılık dükkan ilanları, londra'da temizlik isleri, olay gazetesi sari sayfalar, ingiltere de iş ilanları 2018, is ilanları londra 2020, olay gazetesi iş ilanları 2020, olay gazetesi iş ilanları 2019, olay gazetesi sari sayfalar, olay gazetesi reklam verme, avrupa gazetesi, is ilanları londra 2019, olay gazetesi londra vefatlar, olay gazetesi contact number, london upcoming events, londra etkinlikler

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

BritishTurks'e üye olun

Zaten üye misiniz ? Buraya tıklayarak Üye girişi sağlayabilirsiniz.

BritishTurks'e giriş yapın

Henüz üye değil misiniz ? Buraya tıklayarak Üye olabilirsiniz.

Haber gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 470