british-turks

Yazar

Esref Karaoglan

Eklenme: 21/03/2022

Eski Başbakan David Cameron, Polonya’daki Ukraynalılara yardım götürmek için direksiyon başına geçti

Eski Başbakan David Cameron, Ukrayna‘daki direnişe destek için yardım malzemesi dolu bir kamyonla Polonya‘ya yola çıktı.

Cameron, cuma günü resmi Twitter hesabından yaptığı açıklamada direksiyon başında bir fotoğrafını paylaşarak “Kızıl Haç’a malzemeleri götürmek için Chippy Larder’dan iki meslektaşımla Polonya’ya gidiyoruz. Yolda sizi de gelişmelerden haberdar edeceğim” ifadelerini kullandı.

Eski  Başbakan, Oxfordshire bölgesinde gıda desteği sağlayan Chippy Larder programına iki yıllığına katıldığını ve Ukrayna’yı terk eden sığınmacılar için toplanan yardımları Polonya’ya götürdüğünü söyledi.

Cameron, iki haftadır Chippy Larder programı kapsamında bağış toplama çalışmalarına katıldığını ve halktan iyi destek aldıklarını söyleyerek “Batı Oxfordshire sakinlerinin ve genel olarak BK yurttaşlarının cömertliği her zamanki gibi inanılmazdı. Komşularımıza ihtiyaçları olduğunda destek sağlamak için devreye girdiler” dedi.

Eski Başbakan, yapılan bağışlarla “bebek bezlerinden sağlık ürünlerine, kıyafetlerden ilk yardım kutularına kadar küçük bir kamyonu dolduracak malzeme toplandığını” belirtti.

Ukrayna’nın Londra Büyükelçisi Vadim Pristayko ise cuma günü açıklamasında Ukraynalılara götürülen yardımlardan müteşekkir olduğunu belirtti. Öte yandan büyükelçi, “para göndermenin daha yerinde” olacağını belirterek “Mesaj basit: Eğer gönderebiliyorsanız, bir çantada eşya göndermektense birkaç sterlin gönderin” ifadelerini kullandı.

Cameron, 15 Mart’ta yaptığı bir açıklamada Birleşik Krallık hükümetini Ukraynalılara daha fazla destek sağlamaya çağırmıştı. Eski Başbakan, milli gelirden yurtdışı yardımlarına ayrılan payın yeniden yüzde 0,7’ye çıkarılmasını talep etmişti. Bu oran geçen yıl yüzde 0,5’e düşürülmüştü.

2010’da göreve gelen Cameron, ülkesinin 2016’da düzenlenen referandumda Avrupa Birliği‘nden  ayrılmaya karar vermesi üzerine istifa etmişti. Eski Başbakan, tartışmalı Brexit süreci boyunca BK’nin AB’den ayrılmaması gerektiğini savunmuştu.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in 24 Şubat’ta verdiği askeri operasyon emriyle başlayan savaşın 24. gününde de çatışmalar sürüyor.

En Son Eklenenler
Popüler Sorular