british-turks

Yazar

Esref Karaoglan

Eklenme: 12/07/2021

Firmaların çoğu vasıflı işçi bulma konusunda zorluklar yaşıyor

İngiltere’deki iş bulma kurumlarının katıldığı bir araştırmaya göre, ülke genelinde mevcut olan kalıcı iş pozisyonu sayısı, 1997 yılından bu yana görülen en hızlı şekilde artıyor. KPMG ve Recruitment and Employment Confederation (REC) tarafından yapılan ve haziran ayını kapsayan araştırmaya göre, geçici iş pozisyonlarının sayısı da son 23 yıldaki en yüksek seviyelere ulaşmış durumda. Buna rağmen, araştırmaya katılan 400 iş bulma kurumunun çoğu, vasıflı işçi bulmanın giderek daha da zorlaştığını söylüyor.

Araştırmada, pandemiden kaynaklı belirsizlikler, Brexit ve “furlough” uygulamasının, işçi adayı sayılarına etki ettiği sonucuna ulaşıldı. Bunun soncunda da hem başlangıç maaşları hem de geçici işlerdeki maaşlar, 2021’in ikinci çeyreğinin sonunda ani bir artış gösterdi. Genele bakıldığında, en fazla talep artışının kalıcı özel sektör personelleri için olduğu görüldü.

Özellikle de bilişim (IT) ve programlama, otel ve yiyecek içecek hizmeti ve mühendislik sektörlerinde büyük talep artışları meydana geldi. Bunun yanında, kamu sektöründe de talep artışlarının rekor seviyelere ulaştığı belirtiliyor. Muhasebe şirketi KPMG’den Claire Warnes, konuyla ilgili şu açıklamalarda bulundu.

“Haziran ayı için elde edilen veriler, iş piyasasındaki ivmenin artmaya devam ettiğini teyit eder nitelikte. Giderek gelişen iş güveni, işe alma konusundaki hareketliliğin rekor seviyelere çıkmasını sağlıyor.

Buna rağmen, üst üste dördüncü aydır, bu yeni iş pozisyonlarını dolduracak mevcut aday sayısında düşüş görüyoruz. Bu, son 24 yılda görülen en kötü gerileme. “İşletmeler ve hükümetin harekete geçerek, “furlough” uygulamasından faydalanan işçilerin beceri tazelemesini ve işçi adaylarının beceri kazanmasını sağlamalı.”

REC Başkanı Neil Carberry ise konuyla ilgili şu açıklamaları yaptı: “İşe alım personelleri, iş pozisyonlarını doldurmak için durmadan çalışıyor. İş piyasası, bugüne kadar gördüğümüz en hızlı şekilde gelişiyor ama hala öngörülemez zamanlardayız. “İşçi adaylarının güveninin artması ve “furlough” uygulamasının sona ermesinin, işçi taleplerinin karşılanmasına ne derece yardımcı olacağını henüz söyleyemiyoruz.

Konaklama, gıda, sürücülük ve bilişim gibi bazı kilit sektörlerdeki işçi eksikliği nedeniyle toparlanma sürecinin yavaşlamasını önlemek için daha fazla destek gerekecektir.”

En Son Eklenenler
Popüler Sorular