X
ads120x600

Freelance Çalışmak, Çalışabilmek veya Hiç Bu Batağa Saplanmamak

Freelance çalışmak; dışarıdan konforlu gözüken ama içine girilince de çıkılma iradesini emip götüren bir batak.

Koronavirüs ile sarıldığımız ve mümkün olduğunca evden çıkmadığımız, ücretsiz izne ayrıldığımız, belki işsiz kaldığımız şu günlerde,; freelance çalışmayı düşünenlere birkaç ipucu da ben vermek istedim.

Tabi bu batağa girmek istemek tamamen sizin özgür seçiminiz. Freelance çalışmanın çok güzel yanları var gibi dursa da (ki bence sanıldığı kadar da yok, iş iştir. Evde de yapsan, ofiste de yapsan o iştir yani. Evcimen insanlar için büyük rahatlıktır ancak bence herkese göre değil.) düzenli gelir akışı olmaması gibi kötü yanları da var. Üstelik evden çalışmak eğer asosyal iseniz sizi daha da asosyal ve ev bağımlısı yapabilir. Aman dikkat.

Her neyse, konuyu dağıtmayayım, 7–8 yıldır bazen sürekli bazen de ek iş olarak freelance çalıştığım için, en azından birkaç faydalı noktaya değinebileceğimi düşünüyorum.

1. Yapabilir miyim? Ne Yapabilirim?

Birçok operasyonun evlere taşındığı şu günlerde, fiziksel üretim dışındaki her iş bence freelance/remote olarak da yapılabilir. Neticede çoğumuz klavye ve mouse’larla bir şeyler yapan insanlarız. İş alanları ve aldığımız çıktılar farklı olsa da, bilgisayar ve internet vasıtası ile yapılabilen her şeyi eve taşıyabiliriz ki şu süreçte bunu zaten test etmekteyiz.

Yapacağınız işi belirlerken dışarıya hizmet olarak sunabileceğiniz şeyleri listeleyip, freelance çalışan arama platformlarındaki ilanlara bakabilir ve talep olup olmadığını görebilirsiniz. Yetenekleriniz gerçekten aranıyor mu ve farklı firmalara uyarlayabilir misiniz?

2. Nereden Başlamalıyım?

Bence başlangıç noktası en iyi yapılabilecek ve tek başına yapılabilecek bir iş olmalı. (Hazırda bir ekip yoksa tabi.) Örneğin sosyal medyacıların çoğu görsel yapamıyor. (Yapmak zorunda demiyorum.) Haliyle de o kişinin tam anlamıyla sosyal medya yönetimi yapması imkansız hale geliyor. Ekip olarak yapılan işlerde de para problemi oluyor çünkü freelance işlere zaten çoğu firma yeterli ödemeyi yapmak istemiyor. Elbette bunu birden çok iş alarak çözmek de mümkün. Yine de bence ilk başlangıç noktası paket olarak sunulabilecek bir iş seçmek olmalı.

Örnek olması açısından benim yapmaya devam ettiğim işler şöyle;

 • Websitesi metin içerikleri (Genellikle SEO için veya blog gibi içerikler)
 • Sosyal medya görsel ve metinleri (Paket şeklinde 15’li, 30’lu gibi. Çok yoğun sosyal medya işi olmayan ama “biz de yapalım” diyen küçük firmalar için gayet faydalı oluyor.)
 • Anahtar teslim websiteleri (İçerikler, görseller, iç SEO vs.)
 • Websiteleri için iç SEO çalışmaları (Hataların giderilmesi, içeriklerin yenilenmesi vs.)
 • Anahtar teslim şirket veya ürün/proje sunumları (Metinler, görseller, tasarımlar dahil.)
 • Alibaba, Amazon vs gibi platformların kurulumu (Tüm ürünlerin girişleri, platform SEO’ları vs.)
 • Facebook/Instagram reklam yönetimi (Tek seferlik veya düzenli)
 • Bir web projesi için anahtar kelimelerin belirlenmesi
 • Sosyal medya için kısa videolar
 • KOBİ’ler için anahtar teslim ihracat sistemi (Evrak işlerinden ziyade gelen talepleri arttıran bir iş)
 • Son madde malum salgından dolayı istediğim noktada değil henüz. KOBİ’ler bu tür yatırımlara cesaret edemiyor ama yine de yazayım dedim.

3. Para, Para, Para

Freelance işlerde en büyük sıkıntı ödemeyi zamanında almak sanırım. Yıllardır birçok firmayla çalıştım, para alamadığım tek tük iş oldu ama paramı zamanında alabildiğim de tek tük iş oldu 🙂 Neden bilmem kimse zamanında para ödemek istemiyor. Yaptığım işlerin çoğunda da demo falan atamadığım için önce işi teslim edip sonra para bekliyorum. Tabi ki o para hemen hemen hiçbir zaman vaktinde gelmiyor. Bu arada işlerin hepsi de acil oluyor nedense. Bu üzücü olsa da insan alışıyor. Bir süre sonra öğreniyorsun 🙂 Yapabiliyorsanız yarısı şimdi yarısı iş bitince gibi anlaşmalar yapmayı deneyebilirsiniz. Bunu da yine her firma kabul etmiyor ama denemekte yarar var. Bir de işin asıl üzücü tarafı bence yurt dışıyla çalışınca böyle problemlere rastlamak çok zorken bizim ülkede hemen hemen her zaman yaşanıyor. Kültürümüzde freelance mi yoktur yoksa genel olarak mı plansızızdır bilemedim.

4. “Benden sana çok müşteri gelir.”

Freelance çalışıyorsanız bu sözü çok duyacaksınız ve yeni başladıysanız içinizi bir umut kaplayacak. İnanmak isteyeceksiniz veya belki inanacaksınız ama bence inanıp da indirim yapmayın. Bu işi ölü fiyata yaptırmak isteyen insanın, %99 doğru olmayan cümlesidir. Eğer çok indirim istiyorsa kesinlikle doğru değildir. Makul bir indirim istiyorsa doğru olma ihtimali de vardır ama genelde o indirim yarı fiyatına yakın olur ve karşı tarafın derdi de işi ucuza kapatmaktır. Karşınızdaki insanı tanımıyorsanız, bence kesinlikle inanmayın. Denemek istiyorsanız da muhtemelen devamının gelmeyeceğini düşünerek kendinizi hazırlayın.

Bugüne kadar bu cümleyi kuran sadece 2 kişi doğru söyledi. Zaten bu 2 kişiyle de ara sıra iş yapıyoruz ve aramızda bir güven var. Fakat sizi hiç tanımayan, nasıl iş yaptığınızı bile bilmeyen biri neden size iş paslasın allaseniz?

5. Pazarlık

Daha önce çalışmadığınız birine ilk kez fiyat veriyorsanız, almak istediğiniz fiyatı söylemeyin. Piyasanın çok üstüne de çıkmayın tabi ki. Makul bir fiyat belirleyin ve bir de indirim oranı düşünün. Almak istediğiniz fiyat 100 liraysa, 120 lira deyip 20 lira indirim yapın. (Hadi 30 lira olsun.) Çünkü hemen hemen herkes pazarlık yapar. Zaten sizin de indirim yapacağınız ön kabulü ile fiyatınızı inceler. Bunu öğrenmek için birkaç farklı kişiyle çalışmam ve birkaç farklı işi de kaçırmam gerekti. Ben çok düz bir insan olduğum için hep almayı hak ettiğimi düşündüğüm fiyatı söylerdim. Bazı işleri almak istediğim için indirim yapıp ucuza çalıştım, bazılarında inat ettim işi de alamadım. Fiyat verme işi biraz tecrübe de isteyen bir şey tabi ama sektör durumuna bakıp bir şeyler ortaya çıkarabilirsiniz.

6. Zaman Problemi

Evde çalışmanın en zor yanlarından biri kendini kontrol etmek sanırım. Eskiden beri görev insanı olduğumdan ve kendimle mücadele etmeyi sapıkça bir biçimde sevdiğimden bunu kendimi zorlayarak çözebiliyorum. Fakat çözemediğim zamanlar da oluyor. Eğer siz de zaman konusunda problem yaşıyorsanız ve evde çalışma tecrübeniz yoksa, işi bitireceğinizi düşündüğünüz sürenin üstüne bir %20 ek zaman ekleyin. (Tahmini süre 10 günse, 12 gün deyin örneğin.) Ve işin en başında bir liste çıkarın. Hangi kısma ne kadar süre ayıracağınızı belirleyin ve o süreye sadık kalın. Günlük yapılan “şu saatte şu işi yaparım” planları genellikle bende işe yaramıyor ama günün hedefinde bir işe 2 saat ayırmam gerekiyorsa ne yapıp edip o süreyi ayırıyorum. Günlük saatli plan yerine hedef üzerinden bir şeyler belirlemek benim için daha verimli. Siz de kendinize en uygun planı zamanla bulursunuz. Bir de çalışmakta, konsantre olmakta zorlananlar için Pomodoro Tekniği’ni tekrar önereyim. Bu tekniği çoğumuz bilsek de zaman zaman uygulamayı ihmal ediyoruz. Freelance çalışmak bir disiplin gerektirdiğinden, yeniden bunu hatırlamakta fayda var.

7. Eksikler

Freelance çalışmaya başlarken, daha önce genellikle ekiple çalıştıysanız çok eksiğiniz olduğunu görmeniz mümkün. Bu eksikleri tamamlamanın bence 2 yolu var;

 1. Kendin öğrenmek
 2. Ekip arkadaşı edinmek

Eğer birlikte iş yapabileceğiniz, güvendiğiniz ve iyi çalıştığınız bir arkadaşınız varsa, ekiple çalışmanın birçok faydası var. Hem farklı gözlerle işe bakmak işi geliştiriyor hem de zaman kazanmış oluyorsunuz. Fakat böyle birini bulmak genellikle zor oluyor. Bu yüzden listelediğiniz işlerde eksiklerinize bakıp kendiniz öğrenmeyi de seçebilirsiniz. Burada yapabileceğiniz en iyi taktik, en az eksiğiniz olan konuya eğilip hemen öğrenmeye başlamak. Örneğin içerik yazmayı biliyor olabilirsiniz ama bu SEO içeriği yazabileceğiniz anlamına gelmez. Eğer SEO konusunda bir fikriniz yoksa, hemen öğrenmeye başlayabilirsiniz. Zaten içerik temeline sahip olduğunuz için SEO konusunu da hızlıca anlar ve iş yapmaya başlarsınız. Aynı şey sosyal medya yönetimi için de geçerli. Metin yazabiliyor ama görsel yapamıyorsanız hazır şablonları kullanarak basit görseller yapmayı öğrenebilirsiniz. Bu sayede çok üst düzey olmasa da, firmaların ihtiyaçlarını karşılayabilecek bir çözüm sunmuş olursunuz.

8. İletişim

Bir iş aldığınızda, işi tamamlamak hariç yapmanız gerekenlerin bu kadar olduğunu düşünebilirsiniz. Fakat öyle değil. Eğer uzaktan bir iş yapıyorsanız ve çalıştığınız insan sizi tanımıyorsa, ikna süreciniz henüz bitmemiz demektir. Onu çok iş yaptığınıza ve bu işi sihirli bir değnekle yapmadığınıza ikna etmeniz sizin için faydalı olacaktır. Bu yüzden ara sıra raporlar sunmalı, yaptığınız işlerden örnekler göstermeli ve zaman zaman da sorular sormalısınız. Hiç kimse kendi işinin dışında kalmayı sevmez. Eğer siz projeyi alıp teslim gününe kadar ortadan yok olursanız (Ki bunu en çok isteyenlerden biri benim ama acı gerçekler…) karşı tarafın zamanla hevesi geçer, işe ve size inancı azalır, iş yapmadığınıza veya o işin aslında çok basit olduğuna inanmaya başlar. Bu yüzden iletişimi sıkı tutun. Zaten iş yapıyorsak bile karşı tarafın insan olduğunu unutmamak da önemli, değil mi?

9. İş Nereden Bulunur?

Bu en önemli madde olduğu için sona sakladım 🙂 Fakat çok acıdır ki buna benim de net bir cevabım yok. Bugüne kadar birçok farklı yöntem denedim. Bazıları tuttu, bazıları tutmadı. Tutmayanları ben becerememiş de olabilirim, emin değilim. Benim için en faydalı yöntem iş çevresinden yeni işler edinmek oldu. Genellikle daha önce çalıştığım insanlarla tekrar çalıştım veya bir şekilde işle ilgili muhabbet ettiğimiz insanlardan çeşitli istekler geldi. Yaptığım işleri arkadaşlarıma anlattım. Onların çevresinden birileriyle çalıştım. Zaman zaman LinkedIn’de alakalı bir konuyla ilgili birileriyle tanışıp sonraları iş yaptım. Bazı insanlarla etkinliklerde tanıştım. Kısacası insanlarla tanıştım ve sağolsunlar bazılarıyla da keyifli işler yapma fırsatı bulduk. Elbette kimseyle “birgün iş gelir” diye tanışmadım. (Zaten öyle tanıştığınız insanlardan da fayda gelir mi bilmem.) Bu insanlar bir şekilde tanışıp zaman zaman muhabbet ettiğim ve arkadaşlık kurduğum kişiler.

Bunun haricinde 1–2 kere freelancer platformlarından iş aldığım oldu ama bu platformlarda genellikle benden daha ucuza çalışan bir sürü insan olduğu için şansım düşük kaldı. Verdiğim tekliflerin çoğu kabul edilmedi. (Belki incelenmedi bile.)

Bazen websitemden ya da sosyal medyadan talepler geldi. Bazen ben ilgili olabilecek firmalara email attım.

Sanırım bunun net bir yöntemi yok ya da ben henüz bulamadım. Herkesin zamanla kendi yöntemini bulacağına inanıyorum. Bugünlerde herkes evden çalışırken, firmaların da freelance çalışmaya bakış açısı değişecektir. Bu da freelance çalışmak isteyen insanların şansını yükseltecektir.

Freelance çalışma konusunda söylenebilecek çok şey olduğunun farkındayım fakat zaten çoğunu birileri söyledi/söylüyor. Ben pek denk gelmediğim kısımlardan bahsetmek istedim. Umarım birkaç kişi için bile olsa faydalı olabilecek noktalara değinmişimdir.

ad826x90
Londra Girişimcilik, Londra Teknoloji, Londra Sağlık, Londra Ekonomi, Londra İş Hayatı, Londra İş İnsanları, Ankara Antlaşması, Londra Yaşam, Londra Konser, Londra Tiyatro, Londra Tatil, Londra Dil Okulu, İngiltere Vizesi, Londra Üniversite, Londra Türk İş İnsanları, Londra Müsiad, Londra Tüsiad, Londra Uçak Bileti, Londra Havaalanı Ulaşım, Londra Türk Marketleri, Londra Türk Toptancılar, Londra Türk Muhasebeciler, Londra Türk Avukatlar, Londra Güzellik Salonları, Londra Web Tasarım, Londra Web Design, Olay Gazetesi Londra, Londra Gazete, Avrupa Gazetesi Londra, Eurovizyon Londra, Londra Temizlik İşleri, Londra Vefatlar, Londra Konserler, Türkiye İngiltere Büyükelçiliği, Türkiye Londra Başkonsolosluğu, Londra Askerlik, Londra Gezi Rehberi, Londra Yeme ve İçme, Londra Alışveriş, Londra Konaklama, Londra Ulaşım, Londra Kültür ve Sanat, Londra Sinema, Londra Etkinlik Takvimi, Londra İş İlanları, Londra Seri İlanlar, londra is ilanları facebook, londra iş ilanları 2020, londra gazetesi, olay gazetesi satılık dükkan ilanları, londra'da temizlik isleri, olay gazetesi sari sayfalar, ingiltere de iş ilanları 2018, is ilanları londra 2020, olay gazetesi iş ilanları 2020, olay gazetesi iş ilanları 2019, olay gazetesi sari sayfalar, olay gazetesi reklam verme, avrupa gazetesi, is ilanları londra 2019, olay gazetesi londra vefatlar, olay gazetesi contact number, london upcoming events, londra etkinlikler
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

En az 10 karakter gerekli

Hızlı Yorum Yap

0 0 0 0 0 0
advertisement
londra is ilanları facebook, londra iş ilanları 2020, londra gazetesi, olay gazetesi satılık dükkan ilanları, londra'da temizlik isleri, olay gazetesi sari sayfalar, ingiltere de iş ilanları 2018, is ilanları londra 2020, olay gazetesi iş ilanları 2020, olay gazetesi iş ilanları 2019, olay gazetesi sari sayfalar, olay gazetesi reklam verme, avrupa gazetesi, is ilanları londra 2019, olay gazetesi londra vefatlar, olay gazetesi contact number, london upcoming events, londra etkinlikler

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

BritishTurks'e üye olun

Zaten üye misiniz ? Buraya tıklayarak Üye girişi sağlayabilirsiniz.

BritishTurks'e giriş yapın

Henüz üye değil misiniz ? Buraya tıklayarak Üye olabilirsiniz.

Haber gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 470