british-turks

Yazar

Esref Karaoglan

Eklenme: 13/10/2021

Harry ve Meghan çifti, “küresel sorunların çözümü” için yatırım firmasıyla ortaklık kurdu

The New York Times‘ın Dealbook bültenine eşiyle birlikte verdiği röportajda Meghan Markle, yatırımın daha önce “dünyasının” bir parçası olmadığını ama arkadaşlarının kendisiyle Harry’yi firmayla tanıştırdığını itiraf etti.

Meghan Markle, “Biliyorsunuz, benim geldiğim dünyada yatırım yapmaktan bahsetmezsiniz. Yatırım yapma lüksünüz yoktur. Bu kulağa çok süslü gelir.”

Meghan, Harry’nin “yıllardır” uygun bir sürdürülebilir yatırım şirketi aradığını da sözlerine ekledi.

Eşim yıllardır, ‘Tanrım, değerlerinin böylesine uyumlu olduğu, paranı aynı tür yatırımlara koyabileceğin bir yer olsa güzel olmaz mıydı?’ diyor.

Archewell internet sitesinde yer alan açıklamada, çift, “Hepimizin karşı karşıya olduğu küresel sorunların çözümüne katkıda bulunmak için yatırımın doğasını yeniden düşünmek istiyoruz. Birbirimize yatırım yaparsak dünyayı değiştiririz. Eski kraliyet üyeleri, bu yatırıma dahil olmalarının gençleri de kendi yatırımlarının sürdürülebilirliğine dair düşünmeye teşvik edeceğini umduklarını belirtti.”

Harry, The New York Times’a yaptığı açıklamada ise, “Dünyanın her yerindeki genç nesil, seçtikleri ve aralarında tercihte bulundukları markaları düşünürsek, halihazırda ceplerindeki dolarlarla ve sterlinlerle oy kullanıyor. Ethic, çiftin katılımını “heyecanlı” bulduklarını açıkladı.”

Firma, internet sitesinden yaptığı duyuruda Harry ve Meghan’la birçok değer paylaştığını açıkladı. Yazıda, “Bu yüzden etki amaçlı ortaklık kurarak bize katılmaları bizim için çok heyecan verici” dendi.

İklim, toplumsal cinsiyet eşitliği, sağlık, ırk adaleti, insan hakları ve demokrasiyi güçlendirme gibi bugünü tanımlayan sorunların üzerine gidilmesine katkı sağlamaya derinden bağlılar ve bu sorunların öz itibarıyla birbiriyle bağlantılı olduğunu anlıyorlar.

Öyle ki, önceki aylarda Ethic’in yatırımcısı oldular ve yatırımları da Ethic tarafından yönetiliyor.

Ethic, 2015’te kuruldu ve 1,3 milyar dolar (yaklaşık 12 milyar TL) yönetiyor.

Yatırımcıların, kişisel değerleriyle finansal hedeflerini uyumlu hale getiren portföyler oluşturmasını sağlamayı amaçlıyor.

Duyuru, Sussex çiftinin kraliyet ailesinden ayrılıp ABD’ye taşınmasından bu yana ticari çıkarlarını genişletmek için yaptığı son hamle oldu.

O zamandan beri çift, Spotify ve Netflix‘le 100 milyon sterlinin (yaklaşık 1,2 milyar TL) üzerinde olduğuna inanılan büyük anlaşmalar imzaladı.

En Son Eklenenler
Popüler Sorular