X
ads120x600

Heathrow ve Gatwick havaalanlarından 45 ülkeye karantina şartı olmadan uçabileceksiniz

Öncelik verilmesi gereken karantina uygulaması olmayan 45 ülkeyi içeren liste bakanlıklara bildirildi.

Daily Mail’e göre, ülkelere gelen yolcular için 14 günlük karantina süresini uygulama planları, havayollarının hükümetin “seyehat koridoru” niteliğinde işlev görebilecek ülkeler listesini hazırlamasını sağladı.

İspanya, Yunanistan, Kıbrıs ve Portekiz’in yanı sıra Avrupa ülkeleri dışında Kanada, A.B.D. ve Karayipler gibi uzak destinasyonlar da bunlara dahil edildi.

Easyjet, British Airways ve Virgin Atlantic gibi bazı havayolu şirketleri, bu ülkeleri memnuniyetle karşıladı.

Konu ile ilgili planlamalar sürerken, bir yandan da 8 Haziran Pazartesi günü İngiltere’ye uçak, feribot veya trenle gelen yolcuların 14 gün boyunca kendilerini izole etmeleri istendi.

İrlanda, Channel ve Man Adası’ndan seyahat edenler dışında İngiltere’ye gelen herkese bu yeni kurallar uygulanacak.

Sadece acil tıbbi bakım ve sosyal hizmet destekleri, teslimi zor olan yerlere gıda ve ilaç sağlama, cenaze gibi acil durumlar söz konusu olduğunda seyahat edebilmek mümkündür.

Bu izolasyon süresince ziyaretçi kabul edemezsiniz, hatta kişisel izolasyonu reddederseniz bin sterlin’e kadar para cezası dahi alabilirsiniz.

Yeni planlar ile hükümet yetkilileri, karantina uygulaması olamayan ülkelere seyahat etmesini sağlayacak “hava köprüleri” oluşturmayı amaçlamaktadır. Bu ülkeler, ekonomik nedenlerin yanı sıra popülerlikleri esas alınarak seçilmiştir.

Bir İngiliz hükümet yetkilisinden edinilen bilgiye göre, çoğu kısa mesafeli eğlence – favori tatil destinasyonu ve insanların arkadaşlarını ve ailelerini görmek için uçabilecekleri yerler olan birçok listeye odaklanıldı. “Hacmin ve talebin hangi yönlerde olacağına dair daha fazla fikir sahibi olmak için hükümet, havayolu şirketlerinin olabildiğince çok aday ülke göndermesini istedi.”

Havayolu şirketleri, ilk hava köprülerinin en azından Haziran ayı sonuna kadar kurulmasını istiyor.

Seyahat sektörüne daha fazla zarar vereceğini ve enfeksiyon oranı çok düşük olan ülkelerden gelen yolcular için bir anlam ifade etmediğini belirten Tory Partisi milletvekilleri, bir hafta içinde yürürlüğe girecek olan kapsamlı karantina planını eleştirdiler.

Bu arada, koronavirüs kaynaklı ölümlerin en yüksek olduğu ikinci ülke konumundaki Birleşik Krallık’ ta karantina kısıtlamaları azaldıkça ikinci bir dalga endişesi artıyor, ancak insanlar yine de sosyal mesafeye uymamaya devam ediyor.

Türkiye ile Görüşmeler Devam Ediyor

İngiliz basını, Başbakan Boris Johnson hükümetinin aralarında Türkiye’nin de bulunduğu bir dizi ülke ile seyahat koridorlarının oluşturulması için görüşmeler yürüttüğünü bildirdi.

Financial Times gazetesi, İngiltere ile Türkiye’nin seyahat koridoru oluşturma konusunda görüştüklerini ve anlaşmanın yakın olduğunu bildirdi.

Habere göre, iki ülke karşılıklı uçuşların başlaması için 15 Temmuz tarihi üzerinde görüş birliğine vardı ancak henüz kesinleşmiş bir karar bulunmuyor.

Gazeteye konuşan Türk hükümetinden bir yetkili, “İki ülke, yakın temas halinde. İngiltere bizim için çok önemli bir ülke” dedi. Aynı yetkili, nihai kararın İngiltere’de salgının yayılma hızına ve yeni vakalardaki artışa bağlı olacağını da vurguladı.

İngiltere’de şu ana kadar tespit edilen toplam koronavirüs vakası 283 binin üzerinde. İngiltere, 40 bine yaklaşan toplam can kaybıyla dünyada ABD’den sonra en fazla ölümün görüldüğü ülke konumunda bulunuyor.

2019 yılında İngiltere’den Türkiye’ye 2,9 milyon ziyaretçi gitti.

Seyahat koridoru nedir?

İngiltere hükümeti, koronavirüs salgınını yavaşlatmak için aldığı önlemler kapsamında ülkeye giriş yapan herkesin 14 gün boyunca sınır kapısında beyan edeceği adreste kendini karantinada tutmasını zorunlu hale getiriyor.

Bu kapsamda, ülkeye gelenlerin sınırdan girişleri sırasında doldurulacak form ile 14 günlük karantinayı geçirecekleri adresleri beyan etmeleri öngörülüyor.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, koronavirüs vakalarının hafiflediği bir dönemde ülke dışından gelenlerle yeni bir salgın dalgasını önlemek istediklerini söylemişti.

Johnson, bu hafta içinde düzenlediği haftalık bilgilendirme toplantısında, “Londra’ya ya da İngiltere’ye döndüğünüzde kendinizi karantinaya almanız gerekiyor. Uzun zamandır sokağa çıkma kısıtlamalarına tabi kalıyoruz, bunun zor bir durum olduğunu biliyorum ancak bu virüsü mutlaka mağlup etmeliyiz” dedi.

Havayollarının “Seyehat Koridoru” oluşturmak istediği 45 ülke:

 1. Antigua
 2. Austria
 3. Bahamas
 4. Barbados
 5. Bermuda
 6. Bulgaria
 7. Canada
 8. Cape Verde
 9. Croatia
 10. Cyprus
 11. Czech Republic
 12. Denmark
 13. Dominican Republic
 14. Egypt
 15. Estonia
 16. France
 17. Finland
 18. Germany
 19. Greece
 20. Hong Kong
 21. Hungary
 22. Israel
 23. Italy
 24. Jamaica
 25. Latvia
 26. Lithuania
 27. Luxembourg
 28. Mexico
 29. Malta
 30. Montenegro
 31. Morocco
 32. Netherlands
 33. Norway
 34. Portugal
 35. Poland
 36. Romania
 37. Spain
 38. Slovakia
 39. Saudi Arabia
 40. St Lucia
 41. Sweden
 42. Switzerland
 43. Turkey
 44. Tunisia
 45. United States
ad826x90
Londra Girişimcilik, Londra Teknoloji, Londra Sağlık, Londra Ekonomi, Londra İş Hayatı, Londra İş İnsanları, Ankara Antlaşması, Londra Yaşam, Londra Konser, Londra Tiyatro, Londra Tatil, Londra Dil Okulu, İngiltere Vizesi, Londra Üniversite, Londra Türk İş İnsanları, Londra Müsiad, Londra Tüsiad, Londra Uçak Bileti, Londra Havaalanı Ulaşım, Londra Türk Marketleri, Londra Türk Toptancılar, Londra Türk Muhasebeciler, Londra Türk Avukatlar, Londra Güzellik Salonları, Londra Web Tasarım, Londra Web Design, Olay Gazetesi Londra, Londra Gazete, Avrupa Gazetesi Londra, Eurovizyon Londra, Londra Temizlik İşleri, Londra Vefatlar, Londra Konserler, Türkiye İngiltere Büyükelçiliği, Türkiye Londra Başkonsolosluğu, Londra Askerlik, Londra Gezi Rehberi, Londra Yeme ve İçme, Londra Alışveriş, Londra Konaklama, Londra Ulaşım, Londra Kültür ve Sanat, Londra Sinema, Londra Etkinlik Takvimi, Londra İş İlanları, Londra Seri İlanlar, londra is ilanları facebook, londra iş ilanları 2020, londra gazetesi, olay gazetesi satılık dükkan ilanları, londra'da temizlik isleri, olay gazetesi sari sayfalar, ingiltere de iş ilanları 2018, is ilanları londra 2020, olay gazetesi iş ilanları 2020, olay gazetesi iş ilanları 2019, olay gazetesi sari sayfalar, olay gazetesi reklam verme, avrupa gazetesi, is ilanları londra 2019, olay gazetesi londra vefatlar, olay gazetesi contact number, london upcoming events, londra etkinlikler
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

En az 10 karakter gerekli

Hızlı Yorum Yap

0 0 0 0 0 0
advertisement
londra is ilanları facebook, londra iş ilanları 2020, londra gazetesi, olay gazetesi satılık dükkan ilanları, londra'da temizlik isleri, olay gazetesi sari sayfalar, ingiltere de iş ilanları 2018, is ilanları londra 2020, olay gazetesi iş ilanları 2020, olay gazetesi iş ilanları 2019, olay gazetesi sari sayfalar, olay gazetesi reklam verme, avrupa gazetesi, is ilanları londra 2019, olay gazetesi londra vefatlar, olay gazetesi contact number, london upcoming events, londra etkinlikler

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

BritishTurks'e üye olun

Zaten üye misiniz ? Buraya tıklayarak Üye girişi sağlayabilirsiniz.

BritishTurks'e giriş yapın

Henüz üye değil misiniz ? Buraya tıklayarak Üye olabilirsiniz.

Haber gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 470