british-turks

Yazar

BritishTurks

Eklenme: 09/10/2021

Hükümetin ekonomi politikasını değiştirme planı

Türm sektörlerde yaşanan eleman eksikliği nedeniyle gıda ve akaryakıtta yaşanan tedarik sıkıntıları artıyor ve toptan gaz fiyatlarının rekor seviyelere çıkması, enerji fiyatlarında da büyük artışlar yaşanmasına neden oluyor.

Başbakan Boris Johnson, Muhafazakar Parti’nin yıllık konferansında yaptığı konuşmada, hükümetin ekonomi ve toplum açısından büyük problemlerle uğraştığını ve bunları çözüme ulaştırmaya hazır olduklarını söyledi.

Mevcut hükümetin, “şimdiye kadar hiçbir hükümetin üstesinden gelmeye cesaret edemediği sorunları çözmeye hazır olduğunu” söyleyen Johnson, bu kapsamda ekonomiye yönelik hedeflerini de açıkladı.

İngiltere ekonomisinin gittiği istikameti değiştirme sözü veren Başbakan Boris Johnson, böylelikle ekonomiyi yüksek maaş, yüksek beceri ve yüksek üretkenlik yolunda ilerletmeyi hedeflediklerini belirtti.

İngiltere Maliyet Bakanı Rishi Sunak

Maliye Bakanı Rishi Sunak da ülke genelinde istihdamı desteklemek adına ek yardım paketlerini duyurdu. Sunak, Birleşik Krallık genelinde binlerce işçinin, 500 milyon sterlinlik yardım paketi kapsamında destekleneceğini açıkladı.

Bu yardım, hükümetin “Plan for Jobs” uygulamasını genişletmeye yönelik attığı adımların bir parçası olacak. “Furlough” uygulamasının sona ermesi nedeniyle zor durumda kalan işçilerin yanında, 50 yaşın üzerindeki kişilerin de tekrardan çalışmaya başlamasına yardımcı olmak, planların bir parçası olarak göze çarpıyor.

Düşük maaşlı kişilerin kariyerlerini ilerletmesine yardımcı olmanın yanında, genç işçilere yönelik uygulamalar da genişletilecek.

Bunun yanında, gelecek dönemde bazı vergi artışlarına gidilebileceğini belirten Sunak, ülkenin salgın nedeniyle oluşan ekonomik yaralarını sarabilmek için rekor seviyede borçlandığını hatırlattı.

Rishi Sunak, “Güçlü kamu finansmanına dayanmayan refah içerisinde bir gelecek olamaz. Burada açık konuşacağım. Toparlanmamızın bir maliyeti var” ifadelerini kullandı.

BBC’ye de değerlendirmede bulunan İngiltere Maliye Bakanı Rishi Sunak, ülkede devam eden yakıt ve gıda tedarikindeki sıkıntıların bir gecede ortadan kalkmasını sağlayacak “sihirli bir değnek” olmadığını söyledi.

Rishi Sunak, ülkenin Avrupa Birliği’nden (AB) çıkmasının ardından pek çok sektörde kalifiye iş gücü sıkıntısı ile karşılaşmasına ilişkin olarak, “Pragmatik, kontrollü bir göç kısa vadede çözümün bir parçası olabilir” dedi. Radio 4’e de değerlendirmede bulunan Rishi Sunak, son dönemde İngiltere’de ürün tedarikinde yaşanan aksaklıklara ilişkin olarak, “şu anda gördüğümüz sorunlar geçici olacaktır” ifadesini kullandı.

Ülkede son zamanlarda yaşanan tedarik sıkıntıları, akaryakıt ve gıda krizine neden olmuş durumda. Ayrıca toptan gaz fiyatlarında yaşanan büyük artış da birçok ailenin ödeyeceği enerji fiyatlarını yükseltti. Enerji fiyatlarının ileriki dönemlerde çok daha fazla artabileceği de belirtiliyor.

Tır şoförlerinde ve yurt dışından gelen işçi sayısında yaşanan eksikliklerin, tedarik sıkıntısının ardındaki en büyük nedenler arasında olduğu görülüyor. Eleman eksikliklerinin ardındaki en büyük nedenler de Covid pandemisi, Brexit, düşük maaşlar ve çalışma koşulları olarak göze çarpıyor.

En Son Eklenenler
Popüler Sorular