british-turks

Yazar

Esref Karaoglan

Eklenme: 14/09/2021

Hükümetin sağlık danışmanları 12-15 yaş grubundaki çocuklara tek doz aşı tavsiye etti

Birleşik Krallık‘ı oluşturan İngiltere, İskoçya, Galler ve Kuzey İrlanda hükümetlerinin sağlık danışmanları, aşı yoluyla eğitimde koronavirüs kaynaklı aksamaların azaltılabileceğini belirtiyor.

Daha önce, hükümete aşılama konusunda tavsiyelerde bulunan uzmanlardan oluşan Aşılama ve Bağışıklık Komitesi (JCVI), 12-15 yaş arası “sağlıklı çocukların” aşılamaya dahil edilmemesi yönünde tavsiyede bulunmuştu.

JCVI, çocukların virüs nedeniyle ciddi bir hastalığa yakalanma riskinin az olduğunu ve toplu aşılamanın sağlık açısından faydasının çok sınırlı olacağını belirtmiş, ancak yetkililerin karar verirken başka faktörleri de gözetebileceklerini eklemişti.

Sağlık danışmanları, virüsün kışın yayılmaya devam edeceğini, bunun da okulların kapanmasına neden olmasa bile, Covid testi pozitif çıkan öğretmen ve öğrencilerin 10 gün karantinada kalması nedeniyle eğitimde aksamalara yol açacağını belirtiyor.

“Tek doz Pfizer-BioNTech aşısı sunulacak”

İngiliz hükümetinin Sağlık Danışmanı Chris Whitty, okullardaki bulaşma ve eğitime ne gibi etkileri olacağını düşündükten sonra söz konusu aşı kararına vardıklarını söyledi.

İngiltere Kamu Sağlığı Direktör Yardımcısı Jonathan Van-Tam da 12 ila 15 yaşındakilere tek doz Pfizer-BioNTech Kovid-19 aşısının teklif edileceğini ve kullanıma sunmanın “mümkün olan en kısa sürede” başlaması gerektiğini belirtti.

Söz konusu tavsiye kararı, okullar aracılığıyla verilmesi beklenen aşı için yaklaşık 3 milyon çocuğun uygun olabileceği anlamına geliyor.

Kısa süre önce yeni eğitim ve öğretim döneminin başladığı ülkede, Kovid-19 vaka sayılarının artmasından endişe ediliyor.

Sağlık Bakanı Sajid Javid, 8 Eylül’de 12-15 yaşındakilere aşı yapılması kararına ilişkin açıklamasında, aşı öncesi çocuklar için ebeveynlerinin onayının alınacağını ancak çocuğun ailesine rağmen aşı olabileceğini ifade etmişti.

İngiltere’de dün 29 bin 173 yeni Covid-19 vaka sayısı ile virüs nedeniyle 56 ölüm bildirilmişti.

En Son Eklenenler
Popüler Sorular