X
ads120x600

İki Türk Bilim İnsanından Koronavirüs Tedavisinde Çığır Açacak İki Gelişme

Dünya çapında yayılmaya devam eden koronavirüse karşı ülkemizde yapılan aşı çalışmalarında çok önemli iki gelişme yaşandı. Prof. Dr. Aykut Özkul, virüsü başarıyla izole ettiklerini, Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara da bir aşının antikor cevabı oluşturduğunu paylaştı.

İlk olarak Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan koronavirüs, çok kısa bir süre içerisinde dünya çapındaki tüm ülkelere yayıldı. Koronavirüs, bugüne kadar açıklanan verilere göre 1 milyon 216 bin kişiye bulaştı ve 65.711 kişinin ölümüne neden oldu.

Fazlasıyla bulaşıcı olan koronavirüse karşı aşı çalışmaları da bütün dünya ülkelerinde tüm hızıyla devam ediyor. Aşı çalışmalarının bir yandan da ülkeler arası bir mücadele haline döndüğü şu günlerde ülkemizden de sevindirici bir haber geldi. Türkiye’de aşı ve ilaç üretiminin ilk adımı başarıyla atıldı.

Aşı üretiminin ilk adımı atıldı:

Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi Viroloji Anabilim Dalı Başkanı ve Ankara Üniversitesi Biyoteknoloji Enstitüsü Direktörü Prof. Dr. Aykut Özkul, koronavirüse karşı serum, aşı ve ilaç üretmenin ilk adımı olan SARS-COV-2 virüsünü başarıyla izole ettiklerini açıkladı.

Türk Veteriner Hekimleri Birliği de Twitter üzerinden Prof. Dr. Aykut Özkul için tebrik ve teşekkür mesajı paylaştı. Türk Veteriner Hekimleri Birliği Merkez Konseyi, mesajında “Son derece önemli ve sevindirici çalışmasından dolayı Sayın Hocamızı ve ekibini kutluyor, teşekkür ediyor, bundan sonraki süreçte başarılar diliyoruz.” ifadesine yer verdi.

Geliştirilen bir aşı antikor cevabı oluşturdu:

Ülkemizdeki aşı geliştirme çabalarından doğan bir diğer olumlu sonuç da Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara tarafından paylaşıldı. Twitter üzerinden paylaşım yapan Ateş Kara, geliştirdikleri bir aşının hayvanlarda antikor cevabı oluşturduğunu, testlerin devam ettiğini paylaştı. Ateş Kara’nın açıklaması şu şekilde oldu:

İyi bir haber, küçük bir bant üzerindeki mikro iğneler ile koronavirüsün hücreye tutunmasını sağlayan kısmını savunma sistemine tanıtıp koruyucu antikor geliştirmeyi amaçlayan aşı, hayvanlarda antikor cevabı oluşturdu. Şimdi sıra bu cevap hastalıktan koruyacak mı ona bakmada.

Ülkemizde de yayılmaya devam eden koronavirüs, son olarak dün akşam açıklanan verilere göre toplamda 23.934 vatandaşımıza bulaştı. Virüs, toplam 501 vatandaşımızın hayatını kaybetmesine neden olurken iyileşen kişilerin toplam sayısı 786’ya yükseldi.

ad826x90
Londra Girişimcilik, Londra Teknoloji, Londra Sağlık, Londra Ekonomi, Londra İş Hayatı, Londra İş İnsanları, Ankara Antlaşması, Londra Yaşam, Londra Konser, Londra Tiyatro, Londra Tatil, Londra Dil Okulu, İngiltere Vizesi, Londra Üniversite, Londra Türk İş İnsanları, Londra Müsiad, Londra Tüsiad, Londra Uçak Bileti, Londra Havaalanı Ulaşım, Londra Türk Marketleri, Londra Türk Toptancılar, Londra Türk Muhasebeciler, Londra Türk Avukatlar, Londra Güzellik Salonları, Londra Web Tasarım, Londra Web Design, Olay Gazetesi Londra, Londra Gazete, Avrupa Gazetesi Londra, Eurovizyon Londra, Londra Temizlik İşleri, Londra Vefatlar, Londra Konserler, Türkiye İngiltere Büyükelçiliği, Türkiye Londra Başkonsolosluğu, Londra Askerlik, Londra Gezi Rehberi, Londra Yeme ve İçme, Londra Alışveriş, Londra Konaklama, Londra Ulaşım, Londra Kültür ve Sanat, Londra Sinema, Londra Etkinlik Takvimi, Londra İş İlanları, Londra Seri İlanlar, londra is ilanları facebook, londra iş ilanları 2020, londra gazetesi, olay gazetesi satılık dükkan ilanları, londra'da temizlik isleri, olay gazetesi sari sayfalar, ingiltere de iş ilanları 2018, is ilanları londra 2020, olay gazetesi iş ilanları 2020, olay gazetesi iş ilanları 2019, olay gazetesi sari sayfalar, olay gazetesi reklam verme, avrupa gazetesi, is ilanları londra 2019, olay gazetesi londra vefatlar, olay gazetesi contact number, london upcoming events, londra etkinlikler
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

En az 10 karakter gerekli

Hızlı Yorum Yap

0 0 0 0 0 0
advertisement
londra is ilanları facebook, londra iş ilanları 2020, londra gazetesi, olay gazetesi satılık dükkan ilanları, londra'da temizlik isleri, olay gazetesi sari sayfalar, ingiltere de iş ilanları 2018, is ilanları londra 2020, olay gazetesi iş ilanları 2020, olay gazetesi iş ilanları 2019, olay gazetesi sari sayfalar, olay gazetesi reklam verme, avrupa gazetesi, is ilanları londra 2019, olay gazetesi londra vefatlar, olay gazetesi contact number, london upcoming events, londra etkinlikler

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

BritishTurks'e üye olun

Zaten üye misiniz ? Buraya tıklayarak Üye girişi sağlayabilirsiniz.

BritishTurks'e giriş yapın

Henüz üye değil misiniz ? Buraya tıklayarak Üye olabilirsiniz.

Haber gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 470