british-turks

Yazar

BritishTurks

Eklenme: 22/04/2022

IMF’den Londra Metal Borsası’na denetim uyarısı

Uluslararası Para Fonu (IMF) geçtiğimiz yaşanan açıkta sıkışma piyasanın 6 gün boyunca askıya alınmasına ve milyarlarca dolarlık işlemin iptal edilmesine neden olması sonrası Londra Metal Borsası’nın (LME) denetim sisteminin güçlendirilmesi gerektiğini açıkladı.

LME, nikel ve paslanmaz çelik üretim devi Tsingshan Holding’in etrafında gerçekleşen ve fiyatların yüzde 250 yükselmesine sebep olan açıkta sıkışma krizini ele alış biçimi nedeniyle yatırımcılar tarafından ağır şekilde eleştirilmişti.

Kurum nikel piyasasında yaşanan kaosu emtia piyasalarında yaşanabilecek daha büyük bir krize örnek olarak gösterirken, piyasaların son dönemde yaşadığı aşırı dalgalanmalar ışığında politika yapıcıların bu krizden alması gereken önemli dersler olduğuna dikkat çekti.

Uluslararası Para Fonu (IMF) geçtiğimiz ay yaşanan açıkta sıkışmanın piyasanın 6 gün boyunca askıya alınmasına ve milyarlarca dolarlık işlemin iptal edilmesine neden olması sonrası Londra Metal Borsası’nın (LME) denetim sisteminin güçlendirilmesi gerektiğini açıkladı.

LME, nikel ve paslanmaz çelik üretim devi Tsingshan Holding’in etrafında gerçekleşen ve fiyatların yüzde 250 yükselmesine sebep olan açıkta sıkışma krizini ele alış biçimi nedeniyle yatırımcılar tarafından ağır şekilde eleştirilmişti.

IMF nikel piyasasında yaşanan kaosu emtia piyasalarında yaşanabilecek daha büyük bir krize örnek olarak gösterirken, piyasaların son dönemde yaşadığı aşırı dalgalanmalar ışığında politika yapıcıların bu krizden alması gereken önemli dersler olduğuna dikkat çekti.

IMF, Salı günü yayımladığı Küresel Finansal İstikrar raporunda konuyla ilgili, “Çıkar çatışmalarını ele almak için LME’nin denetim mekanizmalarının güçlendirilmesi gerekiyor. İşlemlerin yoğunluğunun serbest ve adil piyasalara zarar verecek şekilde etki etmemesi için gerekli önlemleri alınmalı” değerlendirmesinde bulundu.

İngiltere Finansal Yönetim Otoritesi ve Merkez Bankası bu ay yaptıkları duyuruda LME’nin denetimi, piyasanın izlenmesi, risk yönetimi ve takas odasını merkeze alan soruşturmaların başlatılacağını açıkladılar.

LME ise yaşanan benzersiz olayların nikel piyasasında işlem yapan birçok yatırımcı üzerinde yaptığı etkiyi ve yatırımcıların borsanın aldığı kararları eleştirmesini anladıklarını açıkladı.

“LME piyasanın tamamının çıkarına olacak şekilde hareket etmek istedi ve bazı piyasa bileşenleri tarafından dile getirilen endişeleri anlıyor” ifadelerini kullanan bir borsa sözcüsü, “LME kendisi de dahil olmak üzere tüm katılımcıların işlemlerinin tamamen gözden geçirilmesini sağlamayı ve hem piyasanın güveninin tekrar kazanmayı hem de uzun vadede sağlıklı ve verimli bir piyasayı desteklemek için gerekli adımları atmayı hedefliyor” ifadelerine yer verdi.

Daha geniş kapsamda ise merkez bankaları ve diğer düzenleyiciler emtia piyasalarındaki dalgalanmalar ve yaşanan likidite endişelerinin diğer finansal piyasalara sıçraması tehdidine giderek daha fazla dikkat etmeye başladılar.

En Son Eklenenler
Popüler Sorular