british-turks

Yazar

BritishTurks

Eklenme: 15/09/2021

İngiliz girişimci klasik otomobillerin hurdaya çıkmasını engelliyor

İngiliz Otomobil Üreticileri ve Satıcıları Derneği verilerine göre Birleşik Krallık’ta 40 milyon araç yollarda dolaşıyor.

Bunların bir çoğu hükümetin “yeşil görüş” planına uyumlu değil. Hükümet danışmanları iklim hedeflerine ulaşılabilmesi için ülkedeki araçların yüzde 46’sının 2030 yılına kadar elektrikli olması gerektiğini belirtiyor.

Halihazırda karbon emisyonu yüksek eski araçlarını hurdaya çıkaranlara 2 bin sterline kadar destek veriliyor.

Fakat bir İngiliz start-up şirketi klasik araçların hurdalığa gitmesinin önüne geçmeye çalışıyor.

Londra merkezli London Electric Cars benzinli Rover Mini, Land Rover ve Morris Minor araçları daha temiz alternatiflere geçiriyor.

Matthew Quitter tarafından kurulan şirket vintage araçları kullanılmış Nissan Leaf ve Tesla pilleri ile elektrikli araca dönüştürüyor.

Quitter henüz İngiltere’de böyle bir girişim yokken Kaliforniya’da bu dönüşümlerin yapıldığını gördüğünü belirtiyor.

Matthew Quitter, bu işe 2017 yılında kendisine ait 1953 model Moris Minor’ı, 9 prizmatik lityum-iyon pille elektrikli araca dönüştürerek başlıyor. Şu anda dönüşüm işleri 10 kişilik bir ekiple yürütüyor.

Her bir değişim özel olduğu için 6 aya kadar sürebiliyor ve fiyatlar 25 bin sterlinden başlıyor. Fakat elektrikli araçlar birçok vergiden muaf oldukları için kullanıcılar için avantajlı bir tercih olabiliyor.

Quitter’in mühendisleri 3 boyutlu yazıcılar ve lityum pillerle çalışsa da, klasik araçların orjinalini bozmamak için azami çaba sarfediyor.

Aslında klasik araçlarda hidrolik direksiyon ya da navigasyon gibi modern sistemlerin olmaması işleri daha da kolaylaştırıyor.

Mini ve Land Rover marka araçların dönüşümü genelde ana garajda halledilebilirken, daha nadir araçları Lambeth’teki garaja göndermek gerekebiliyor.

Şu ana kadar bir Lancia B2, Bentley T2 ve eski bir Londra taksisine dönüşüm işlemi yapılmış.

London Electric Cars’ın kurulmasından sonra pazara başka firmalar da giriş yaptı. Futbol yıldızı David Beckham’ın da desteklediği Lunaz Design gibi… Merkezi, İngiltere’deki F1 yarışlarının yapıldığı Silverstone’da olan şirket değeri 350 bin sterlinden başlayan Rolls-Royce otomobillerin dönüşümü üzerine uzmanlaşmış durumda.

Quitter, kendilerinin diğer oyunculardan farkının bu işi daha geniş kesimlere ulaştırmaya çalışmaları olduğunu belirtiyor. Quitter bunun için, isteyenlere dönüşüm kitlerini kargo yoluyla ulaştırmanın planlarını yapıyor. Quitter ayrıca 6 ay süren dönüşüm süresini de 3 aya çekmek için çalışmalar yürüttüklerini vurguluyor.

En Son Eklenenler
Popüler Sorular