british-turks

Yazar

Esref Karaoglan

Eklenme: 25/05/2022

İngiltere hükümeti “Chelsea futbol kulübünün satışına onay verdi”

İngiliz Futbol Ligi kulüplerinden Chelsea‘nin, Todd Boehly öncülüğündeki konsorsiyum tarafından 4,25 milyar sterlin karşılığında satın alınması Birleşik Krallık hükümeti tarafından onaylandı.

Spor Bakanlığının Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, “Dün akşam hükümet Chelsea Futbol Kulübü’nün satışına izin veren bir lisans çıkardı. Ukrayna’nın kanlı işgali ve Putin’e yakın isimlere uyguladığımız cezalar göz önünde bulundurulduğunda uzun vadede kulübün geleceği sadece yeni sahibi yönetiminde garanti edilebilir” denildi.

 

İngiliz Premier Ligi, Chelsea’nin, 7 Mayıs’ta Todd Boehly öncülüğündeki konsorsiyum tarafından 4,25 milyar sterlin (5,2 milyar dolar) karşılığında satın alındığını açıklamıştı.

Rus iş insanı Roman Abramovich, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısı nedeniyle İngiltere hükümetinin kendisine yönelik yaptırım kararı sonrası Chelsea’yi 2 Mart’ta satışa çıkarmıştı.

Yapılan son açıklamalarla, Amerikan Beyzbol Ligi takımlarından Los Angeles Dodgers’ın ortağı Todd Boehly’nin yanı sıra Clearlake Capital, Mark Walter ve Hansjoerg Wyss’in aralarında bulunduğu grupla Chelsea Kulübü, Premier Lig ve Birleşik Krallık anlaşmaya vardı.

Anlaşma gereği yatırımın 2,5 milyar sterlinlik kısmı, kulüp hisselerini satın almak için kullanılacak ve daha önce Abramovich’in açıkladığı gibi hayır kurumlarına bağışlanmak üzere Büyük Britanya’daki dondurulmuş bir banka hesabına yatırılacak. Abramovich ayrıca 19 yıl boyunca sahibi olduğu kulübün çektiği kredilerin de kendisine geri ödenmesini talep etmeyecek. Hesaptaki para İngiliz devletinin onayı olmadan da transfer edilemeyecek.

Paranın 1,75 milyar sterlinlik kısmı Stamford Bridge Stadı, akademi, kadın takımı, Kingsmeadow Stadı ve Chelsea Vakfı için yapılacak ek yatırımlara aktarılacak.

Rus oligark Abramovich “Maviler”i 2003 yılında 140 milyon sterline satın almıştı. Kremlin’e yakın bu ismin sağladığı finansal destek sayesinde kulüp büyük bir değişim geçirerek hem İngiliz hem de Avrupa futbol liglerinin başarılı kulüplerinden biri haline gelmişti. Bu süre zarfında 5 Premier Lig Şampiyonluğu yaşayan kulüp, iki defa da Şampiyonlar Ligi’nde kupa kaldırma başarısını gösterdi (2012, 2021).

Bu sene ise sezonu üçüncü sırada noktalayan Chelsea, gelecek sene Şampiyonlar Ligi’nde mücadele edecek.

En Son Eklenenler
Popüler Sorular