british-turks

Yazar

BritishTurks

Eklenme: 16/10/2021

İngiliz milletvekilinin öldürülmesi “terör saldırısı” olarak soruşturuluyor

Londra Metropolitan Polis Teşkilatı, saldırının radikal İslamcılıkla potansiyel bir bağı bulunduğunu duyurdu:

“Söz konusu saldırı Cuma akşamı itibarıyla bir terörist saldırı olarak sınıflandırılmış, soruşturmanın başına Terörle Mücadele Teşkilatı getirilmiştir. “Soruşturmanın ilk aşamasında elde edilen bilgiler radikal İslamcılıkla potansiyel bir bağlantı olduğunu ortaya çıkarmıştır.”

Sir David Amess‘e dün öğlen gerçekleşen saldırının ardından olay yerinde yaralı halde bulunmuş, acil ekiplerin müdahalesine rağmen olay yerinde hayatını kaybetmişti. 25 yaşındaki şüpheli cinayet şüphesiyle gözaltına alındı.

Essex bölgesi polisi olay yerinde bir bıçak bulduklarını ifade etti.

İngiliz milletvekilinin öldürülmesi “terör saldırısı” olarak soruşturuluyor

BBC’ye bilgi veren hükümet kaynakları, saldırganın Somali kökenli olduğu düşünülen bir İngiliz vatandaşı tarafından yapıldığını söyledi.

Emniyet teşkilatı, cinayetle ilgili Londra’daki iki adreste arama yapıldığını, aranan başka kimse olmadığını belirtti.

Metropolitan Polis Teşkilatı, saldırganın yalnız hareket ettiğini düşündüklerini fakat soruşturmanın devam ettiğini aktardı.
1983’ten beri milletvekili olan 69 yaşındaki Sir David Amess, Southend West bölgesinden seçilmişti. Evli olan Sir David Amess’in iki çocuğu vardı.

Sir David Amess saldırı sırasında Belfairs Metodist Kilisesi’nde seçmenleriyle görüşüyordu.

Olay yerindeki bir görgü tanığı LBC radyosuna, polisin binadan bir kişiyi çıkarıp polis aracına bindirdiğini gördüğünü söyledi. Görgü tanığı, “Beş dakika içinde binadaki birinin defalarca bıçaklandığı haberini aldık. Çok acı verici bir olay” dedi.

Essex Polisi olayla ilgili başka bir şüpheli olmadığını belirtti.

Boris Johnson “Üzüntü ve şok içindeyiz”

Başbakanlık binasında bayraklar yarıya indirildi.  Başbakan Boris Johnson büyük bir üzüntü ve şok içinde olduğunu söyledi.

Boris Johnson, Sir David Amess’in ihtiyaç sahiplerine yardım etmek için canla başla çalışan bir vekil olduğunu anlattı.

İngiltere’de 2016 yılında uğradığı saldırıda öldürülen milletvekili Jo Cox’un eşi Brendan Cox, Sir David Amess’in uğradığı saldırı için “alçakça” dedi.

Ana muhalefetteki İşçi Partisi lideri Keir Starmer da “karanlık, şoke edici bir gün” diyerek Jo Cox cinayetiyle ülkenin aynı noktada daha önce bulunduğunu hatırlattı.

Keir Starmer, “Tehdit, şiddet ve göz dağı verme çabaları karşısında demokrasimizin bir kez daha üstün geleceğini göstereceğiz.” dedi.

Sağlık Bakanı Sajid Javid, Sir David Amess için “Müthiş bir adam, müthiş bir arkadaş ve müthiş bir vekildi. Demokratik görevini yerine getirirken öldürüldü” dedi.

İngiltere‘de Parlamento’nun alt kanadını oluşturan Avam Kamarası’nın başkanı Sir Lindsay Hoyle, Sir David Amess’in “Ailesine, seçim bölgesine ve Parlamento’ya adanmış bir vekil olduğunu söyledi.

Sir Lindsay Hoyle, “Milletvekillerinin güvenliğini ve alınması gereken önlemleri incelememiz ve tartışmamız lazım” dedi.

İçişleri Bakanı Priti Patel de bunun demokrasiye yönelik bir saldırı olduğunu, milletvekillerinin güvenliklerinin gözden geçirilmesi için emniyet teşkilatına emir verdiğini söyledi.

İngiltere’de milletvekillerinin güvenliği nasıl sağlanıyor?

2016’da İşçi Partili Jo Cox’un öldürülmesinin ardından vekillerin güvenliği için bazı adımlar atıldı.

Bunlar arasında panik butonları dağıtılması ve vekillerin evlerine ekstra kilit takmak gibi önlemler vardı.

Resmi verilere göre 2015/16 döneminde vekillerin güvenliği için 171 bin sterlin harcanırken 2017/18 döneminde bu miktar 4,2 milyon sterline çıktı.

Parlamento, talep etmeleri durumunda vekillere ve çalışanlarına, seçmenleriyle görüşürken saldırıya uğramaları durumunda yapmaları gerekenler gibi güvenlik konusunda danışmanlık da veriyor.

Bu yıl yayınlanan bir Parlamento raporunda emniyet teşkilatının polislere, milletvekillerine saldırı durumunda neler yapmaları gerektiğine dair net bir yönerge vermesi gerektiğini vurgulamıştı.

BBC Politika Editörü Laura Kuenssberg, çok sayıda milletvekilinin tehdit almaya devam ettiğini söylüyor.

Kaynak: BBC, AA

En Son Eklenenler
Popüler Sorular