X
ads120x600

İngiliz Vatandaşı “William Henry Quilliam” Kimdir?

İngiltere'nin Liverpool şehrinde varlıklı bir Hristiyan ailede 10 Nisan 1856'da doğan ve sonradan müslüman olan William Henry Quilliam kimdir?

31 yaşında Müslüman olan ve Abdullah adını alan Quilliam 1856-1932 yılları arasında İngiltere’de yaşamış bir İngiliz Vatandaşıdır.

Quilliam, 10 Nisan 1856’da Liverpool’da varlıklı bir Hristiyan ailede, William Henry Quilliam adıyla doğdu. Liverpool Enstitüsünde eğitimini tamamlamasının ardından 1878’de avukatlık yapmaya başlayan Quilliam, “fakirlerin avukatı” olarak tanındı.

Quilliam’ın ebeveynleri Wesleyan Metodist Kilisesini takip etti, büyükbabası vaizdi. Kendisi Fairfield Wesleyan Şapeli’ne düzenli olarak gitti ve Birleşik Metodist Özgür Kilisesi’nde ders verdi.

Quilliam, Hristiyanlığın Viktorya toplumundaki eşitsizlikleri onaylamasından memnun değildi.

Quilliam’ın Müslüman oluşu

Quilliam’ın Hristiyanlıktaki bazı hususlara özellikle de üçlü birlik (teslis) inancına şüpheyle yaklaşmış ve İncil’den de şüphe etmeye başlamıştı.

Fas’a 1887’de yaptığı ziyaret’de bir Yahudi ve bir Müslümanla yemeğe katılan Quilliam’ın, yemekte her birinden inançlarını savunmasını istediğini ve bu karşılaşma neticesinde Müslümanın söylediklerinden ikna olarak İslam’ı tercih etti.

Quilliam’ın hayatının dönüm noktası ve İngiltere’de bir dönemin başlangıcı oldu. Ziyaretin ardından 31 yaşında Müslüman olan ve Abdullah adını alan Quilliam, zaman kaybetmeden Liverpool’da İslam’ı yaymaya başladı.

Müslümanların Avrupa güçleri adına birbiriyle savaşmaması gerektiğine dair düşüncesi ve İngiltere‘nin Sudan’a yönelik politikasını eleştirmesi nedeniyle Quilliam, çok sayıda İngiliz tarafından “hain” ilan edildi.

Yazar, Avukat ve Gazeteci

Quilliam, avukat olarak çalıştığı dönemde hak mücadelesindeki çabalarından dolayı Liverpool Courier gazetesi tarafından Liverpool’un “gayriresmi başsavcısı” olarak nitelendi.

The Liverpool Mercury, The Albion, The London Globe ve The Lantern dahil olmak üzere çeşitli gazetelerde yazan Quilliam, 1889’da İslam İnancı (Faith of Islam) adlı bir kitap yayımladı.

Quilliam, İngiltere ve İslam dünyasındaki Müslümanların kayıtlarını belgelemek için haftalık Hilal (The Crescent) adlı bir gazete çıkardı. Gazete 1893-1908 yıllarında 80’den fazla ülkeye dağıtıldı, 1908’de yayını sona erdi.

Quilliam üç kez evlendi ve dört çocuğu oldu.

Britanya ve Adalarının İlk Şeyhülislamı

Liverpool‘da Şubat 1891’de ilk halka açık Müslüman cenaze törenini düzenleyen Quilliam’ın İslam’ı yüceltme çabaları, Sultan 2. Abdülhamid tarafından fark edildi.

Sultan 2. Abdülhamid tarafından İslam’a katkılarından dolayı “Britanya ve adalarının Şeyhülislamı” unvanı verilen İngiliz-Müslüman Şeyh Abdullah Quilliam, Batı’nın ilk ve son şeyhülislamı oldu. 

Quilliam ve en büyük oğlu Robert Ahmet, Nisan 1891’de, kendisini Britanya ve adalarının Şeyhülislamı olarak atayan Sultan’ın konukları oldu ve bir aydan fazla süren ziyaretleri sırasında Yıldız Sarayı’nda kaldı.

Nijerya’nın Lagos kentinde 1894 yılında bir caminin açılışında Sultan’ı temsil eden Quilliam, halife adına caminin ana bağışçısına nişan verdi. Quilliam, aynı yıl İstanbul’a geldiğinde merasim kıtasıyla karşılandı.

600 Kişinin “Müslüman” Olmasına Vesile Oldu.

Hristiyan ayaklanmalarını soruşturmak ve Halife için bir durum tespit raporu hazırlamak üzere Balkanlar’a giden Quilliam, 1908’de İngiltere‘de karşılaştığı düşmanlık ve zulümden sonra en büyük oğluyla Türkiye’ye döndü. Quilliam, daha sonra Londra’ya yerleşti ancak İslam’a geçen eski arkadaşının ismi olan Henri de Leon ya da Harun Mustafa Leon takma adlarıyla yaşadı.

Karizmatik bir vaiz olan Quilliam, Viktorya dönemi Liverpool’da, Britanya genelinde Müslüman olan yaklaşık 600 kişinin de dahil olduğu hatırı sayılır bir Müslüman topluluk oluşturdu.

Quilliam, İngiltere’deki ilk cami ve medrese olan Liverpool İslam Merkezi ve Eylül 1887’de Mount Vernon sokaktaki İngiliz Müslümanlar Derneğini kurdu, İngiltere’de İslam’ı tanıtmaya öncülük etti.

İslam’ı tanıtan ilk toplantı girişimi, Mount Vernon sokaktaki ev sahiplerinin şiddetli direnişiyle karşılanan Quilliam ve beraberindekiler, İsa’nın çarmıha gerilmediğini vaaz ettikleri için buradan tahliye ettirildi.

Mount Vernon’da yaşadıkları sıkıntıdan sonra Quilliam, Aralık 1889’da, Liverpool İslam Merkezi’ni Afganistan Emiri’nin bağışlarıyla satın alınan Brougham Terrace’a taşıdı.

Quilliam 23 Nisan 1932’de vefat etti, Kur’an-ı Kerim’i İngilizceye çeviren iki önemli İngiliz-Müslüman Abdullah Yusuf Ali ve Muhammed Marmaduke Pickthall’in yanına isimsiz olarak defnedildi.

William Henry Quilliam Mezarı

Örnek Olmaya Devam Ediyor

Quilliam’ın mirasının İngiliz Müslümanlar için güçlü bir semboldü. “İngiltere’de İslam’ın desteklenmesinin ve yayılmasının İngiliz Müslümanların eliyle mümkün olacağını belirtiyordu. O İslam’ı yabancıların dini olarak görmedi. Dini etnik kökenle ilişkilendirmedi. Viktorya dönemi İngiltere’sinde İslam’ı inşa etmek için çabaladı. Quilliam’ın hikayesi günümüzde de İngiliz Müslümanlar için örnek olmaya devam ediyor.”

Quilliam, 10 Nisan günü 164. doğum yıl dönümünde, Britanya’daki ilk cami ve İslam Merkezinin kurucusu olarak anıldı. 

ad826x90
Londra Girişimcilik, Londra Teknoloji, Londra Sağlık, Londra Ekonomi, Londra İş Hayatı, Londra İş İnsanları, Ankara Antlaşması, Londra Yaşam, Londra Konser, Londra Tiyatro, Londra Tatil, Londra Dil Okulu, İngiltere Vizesi, Londra Üniversite, Londra Türk İş İnsanları, Londra Müsiad, Londra Tüsiad, Londra Uçak Bileti, Londra Havaalanı Ulaşım, Londra Türk Marketleri, Londra Türk Toptancılar, Londra Türk Muhasebeciler, Londra Türk Avukatlar, Londra Güzellik Salonları, Londra Web Tasarım, Londra Web Design, Olay Gazetesi Londra, Londra Gazete, Avrupa Gazetesi Londra, Eurovizyon Londra, Londra Temizlik İşleri, Londra Vefatlar, Londra Konserler, Türkiye İngiltere Büyükelçiliği, Türkiye Londra Başkonsolosluğu, Londra Askerlik, Londra Gezi Rehberi, Londra Yeme ve İçme, Londra Alışveriş, Londra Konaklama, Londra Ulaşım, Londra Kültür ve Sanat, Londra Sinema, Londra Etkinlik Takvimi, Londra İş İlanları, Londra Seri İlanlar, londra is ilanları facebook, londra iş ilanları 2020, londra gazetesi, olay gazetesi satılık dükkan ilanları, londra'da temizlik isleri, olay gazetesi sari sayfalar, ingiltere de iş ilanları 2018, is ilanları londra 2020, olay gazetesi iş ilanları 2020, olay gazetesi iş ilanları 2019, olay gazetesi sari sayfalar, olay gazetesi reklam verme, avrupa gazetesi, is ilanları londra 2019, olay gazetesi londra vefatlar, olay gazetesi contact number, london upcoming events, londra etkinlikler
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

En az 10 karakter gerekli

Hızlı Yorum Yap

0 0 0 0 0 0
advertisement
londra is ilanları facebook, londra iş ilanları 2020, londra gazetesi, olay gazetesi satılık dükkan ilanları, londra'da temizlik isleri, olay gazetesi sari sayfalar, ingiltere de iş ilanları 2018, is ilanları londra 2020, olay gazetesi iş ilanları 2020, olay gazetesi iş ilanları 2019, olay gazetesi sari sayfalar, olay gazetesi reklam verme, avrupa gazetesi, is ilanları londra 2019, olay gazetesi londra vefatlar, olay gazetesi contact number, london upcoming events, londra etkinlikler

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

BritishTurks'e üye olun

Zaten üye misiniz ? Buraya tıklayarak Üye girişi sağlayabilirsiniz.

BritishTurks'e giriş yapın

Henüz üye değil misiniz ? Buraya tıklayarak Üye olabilirsiniz.

Haber gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 470