british-turks

Yazar

Esref Karaoglan

Eklenme: 12/07/2021

İngilizlerden Boris Johnson’a baskı: Euro 2020’yi kazanırsak ertesi gün resmi tatil ilan edilsin

İngiliz halkı her ne kadar “büyüyü bozmaktan” çekinse de yavaş yavaş Euro 2020 şampiyonluğunun hayalini kurmaya başladı.

İngiliz milli futbol takımının Avrupa Futbol Şampiyonası‘nda (Euro 2020) geçen hafta oynadığı yarı final maçında Danimarka’yı 2-1 yenmesi üzerine final maçı için heyecanlı geri sayım başladı. İspanya’yı penaltılarla 4-2 eleyerek finale yükselen İtalya ile yapılacak karşılaşma 11 Temmuz Pazar günü Türkiye saatiyle 22.00’de başlayacak.

Hükümet maçın rahatça izlenebilmesi için yasalara göre saat 23.00’te kapanması gereken eğlence mekanlarının iznini 15 dakika daha uzattı.

Ancak İngiliz halkının hükümetten bir talebi daha var. İngiltere’nin kazanan taraf olması halinde bir günlük kupa tatili ilan edilmesi.

Bunun için başlatılan imza kampanyasında “İngiltere’nin Avrupa Şampiyonası’nı kazanması halinde 12 Temmuz Pazartesi gününün resmi tatil ilan edilmesi yararlı ve duyarlı olacaktır” ifadesiyle talep hükümete ve parlamentoya iletildi. İmza sayısının 100 bini geçmesi sebebiyle talep parlamentoda görüşülecek, ayrıca 10 bini geçmesi sebebiyle de hükümet talebe yanıt vermek zorunda.

Boris Johnson “büyüyü bozmak” istemiyor

Başbakan Boris Johnson bu istek doğrultusunda tatil ilan edip etmeyeceklerine dair bir soruya “Bence bu büyüyü bozmak olur, bakalım ne olacak” yanıtını verdi. Başbakanlık sözcüsü ise yaptığı açıklamada İngiltere‘nin finali kazanmasını istediklerini ve maçın bitiş saatinde ertesi günü tatil ilan etmenin için geç olabileceğini göze alarak konuyla ilgili planlarını kısa zamanda açıklayacaklarını belirtti.

Futbolun beşiği olarak bilinen İngiltere’nin bugüne kadarki en büyük uluslararası başarısı 1966 yılında kazandığı Dünya Kupası.

Futbola fazla merakı olmadığı bilinen Başbakan Johnson Londra‘daki Wembley Stadyumu‘nda oynanan yarı final maçına eşiyle birlikte izlemiş ve takım elbisesinin içine gömlek yerine İngiltere’nin formasını giyerek destek vermişti.

En Son Eklenenler
Popüler Sorular