british-turks

Yazar

BritishTurks

Eklenme: 04/01/2023

İngiltere Başbakanı Rishi Sunak 2023 vizyonunu açıkladı!

Başbakan Rishi Sunak, vizyonunu ve 2023 önceliklerini açıkladığı yılın ilk konuşmasında, 2025 başına kadar yapılacak bir sonraki genel seçime kadar hayata geçirmek üzere beş önemli vaatte bulundu.

Başbakan’ın ilk vaadi Kasım ayında yüzde 11,1 ile son 41 yılın en yüksek düzeyine çıkan enflasyonu yıl sonu itibariyle yarıya indirmek.

Rishi Sunak ikinci olarak ekonomide büyümeyi sağlama, ülke çapında daha iyi ücretli işler ve fırsatlar yaratma sözü verdi.

Bu parlamento döneminde kamu borçlanmasını azaltacağını söyleyen Sunak, dördüncü olarak Ulusal Sağlık Hizmetleri’ndeki sıkıntılara değindi ve hastanelerdeki uzun bekleme listelerini eriteceklerini ve sağlık hizmetlerine erişimi hızlandıracaklarını kaydetti.

Başbakan’ın beşinci vaadi ise ülkeye gerekli belgelere sahip olmadan, yasa dışı yollardan giren göçmenlerin gözaltına alınması ve hızla sınır dışı edilmesi oldu.

Rishi Sunak bu hedeflere hangi kaynaklar ve hangi somut adımlarla varılacağını bu konuşmada detaylandırmadı ama vaatler kısmını “Bunlar halkın öncelikleri. Bunlar hükümetinizin öncelikleri. Bunları ya yerine getiririz ya da getiremeyiz. Bizi gayretimizle ve alacağımız sonuçlarla yargılayın” diye tamamladı.

Rishi Sunak daha sonra vergiler konusuna geldi ve “Elimizden geldiği kadar kısa sürede çalışanların vergi yükünü azaltacağız” dedi. Başbakan çok çalışan ve “kuralına göre oynayanların ödüllendirileceği” bir vergi sisteminden söz etti.

BBC Ekonomi editörü Faisal Islam, Başbakan’ın ekonomik vaatlerinin büyük hedefler içermediğini, enflasyonun yarıya indirilmesinin zaten daha önce de hedef olarak dile getirildiğini söylüyor.

Rishi Sunak konuşmasının devamında yapay zeka ve yeşil teknoloji alanlarında yenilikçi bir yaklaşımdan, kadına yönelik şiddetten sokak şiddetine kadar suçla mücadeleden, eğitim reformuna kadar çok çeşitli konulara değindi. İlkbahar itibariyle 20 bin ek polisin sokaklarda devriye gezeceğini söyledi.

Gazeteciler grevleri sordu: Neden müzakere etmiyor?

Sağlık sektöründe grevler devam ederken doktorlar, hemşireler ve ambulans çalışanlarının meslek örgütleri ve sendikaları, sistemde 133 bin personel açığı ile yatırım ihtiyacı olduğunu, çalışanların iş yükü ve on yıldır reel anlamda gerileyen ücretleri dolayısıyla yorgun ve moralsiz olduğunu söylüyorlar.

Şu ana kadar enflasyonun üzerinde ücret artışı taleplerine yanıt vermeyen hükümet, demiryolları ve sağlık sektörlerindeki grevlere karşılık, greve çıkmayı zorlaştıran yasal düzenlemelere gitmeyi planladığını açıklamıştı.

Konuşmasından sonraki sorular bölümünde Sunak’a, grevleri yasaları değiştirerek mi çözmeyi düşündüğü soruldu.

Rishi Sunak, sendikaların önemli bir rol oynadıklarını ve greve çıkmaya hakları olduğunu ama bunun Britanya halkının günlük hayatı kesintiye uğramadan yaşama hakkıyla dengelenmesi gerektiğini söyledi.

Gazeteciler Rishi Sunak’a sağlık sektörü çalışanlarının ücret taleplerini neden müzakereye yanaşmadığını da sordu.

Başbakan “Diyalog için kapısının daima açık olduğunu” söyledi ama hemşireler sendikasının bu yılın rekor düzeydeki enflasyonu karşısında talep ettiği yüzde 19’luk ücret zammını karşılayamayacaklarını söyledi.

Rishi Sunak bugün, sağlık sektöründeki en önemli sorunlardan biri olan olan hastane kapasitesi yetersizliği ve uzun bekleme süreleri ile ilgili olarak en etkili çözümün, durumu tedavi gerektirmeyen hastaların taburcu edilerek sosyal hizmet sistemine devredilmesi olduğunu söyledi.

Ancak, önemli sorunlardan birinin de, sosyal hizmet altyapısının yetersizliği nedeniyle bu hastaların taburcu edilememesi olduğu sıkça dile getiriliyor. Başbakan bu eksikliğin nasıl giderileceği konusunda ayrıntıya girmedi.

Anketlerde İşçi Partisi önde

Başbakan Rishi Sunak bugünkü konuşmasını yaparken, iktidardaki Muhafazakar Parti’nin kamuoyu yoklamalarında İşçi Partisi’nin çok gerisinde göründüğü bir dönemden geçiliyor.

Son kamuoyu yoklamalarında İşçi Partisi seçmenin yüzde 47’sinin desteğini alıyor görünürken, Muhafazakarların desteği yüzde 26’lara kadar gerilemiş durumda.

BBC siyasi yorumcusu Peter Barnes, buna karşılık Sunak’ın kişisel popülerliğinin daha önceki Muhafazakar başbakan Liz Truss’dan çok daha yüksek göründüğüne ve 2025’e kadar yapılması beklenen seçime henüz vakit olduğuna dikkat çekiyor.

’18 yaşına kadar matematik okutulmalı’

Başbakan Rishi Sunak, bugünkü konuşmasını yapmadan önce Başbakanlık’tan yapılan açıklama ile eğitim reformu üzerinde çalıştığını da duyurmuştu.

Konuşmasında da bu konuya değinen Başbakan, şu anda İngiltere’deki okullarda 16-19 yaş arasındaki öğrencilerin sadece yarısının matematik dersleri gördüğünü, bunun yetersiz olduğunu söylüyor.

Fakat hükümetin planlarının sanat, sosyal bilimler gibi dallara yönelen öğrenciler açısından tam olarak ne anlama geleceği henüz açık değil.

Başbakan’ın bu konudaki planlarını bu yıl hazırlayıp, en geç 2025 yılının Ocak ayı sonuna kadar yapılması gereken genel seçimler sonrası için vaadetmesi bekleniyor.

Başbakan Rishi Sunak, Sonbahar Bütçesi’nde önümüzdeki iki yıl için 5-16 yaş arası öğrencilerin eğitimi adına 2,3 milyar sterlin ek yatırım yapılacağını açıklamıştı. Böylece okul bütçesinde 10 yıldır ilk kez reel anlamda kesinti yaşanmayacak.

Fakat aynı ek fon 16-18 yaş grubunun devam ettiği okullara sağlanmadı. Üstelik İngiltere İstatistik Kurumu verilerine göre, bu yaş grubundaki öğrencilerin sayısının önümüzdeki 8 yıl içinde yüzde yirmiye yakın artış göstermesi bekleniyor. Bu da öğrenci başına kamu harcamasında önemli gerileme demek.

İngiltere’deki okul yöneticilerini temsil eden birlik, ülkede bir türlü giderilemeyen bir matematik öğretmeni açığı olduğunu söylüyor.

Ana muhalefet İşçi Partisi’nin eğitim sözcüsü Bridget Phillipson, Başbakan Sunak’tan matematik dersleriyle ilgili planlarını hangi fonlarla gerçekleştireceğini açıklamasını istedi.

Phillipson, “Bu ısıtılıp yeniden piyasaya sürülen boş vaatleri, matematik öğretmenlerinin sayısını artırmadan gerçekleştirmesi mümkün değil ve hükümet üst üste yıllardır yeni matematik öğretmeni hedeflerinin gerisinde kalıyor” dedi.

2011 yılında zamanın Muhafazakar hükümetinin Milli Eğitim Bakanı Michael Gove da “On yıl içerisinde” İngiltere’de 18 yaşına kadar öğrencilerin çoğunun matematik dersleri görmesini istediğini söylemişti.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by BRITISHTURKS (@britishturks)

En Son Eklenenler
Popüler Sorular