british-turks

Yazar

BritishTurks

Eklenme: 28/09/2021

İngiltere, benzin sorununa çözüm bulmak için Rekabet Yasası’nı askıya aldı

İngiltere‘de ağır vasıta şoförü eksikliğinden kaynaklanan tedarik sorunu, akaryakıt istasyonlarının bir kısmının kapanmasına neden olurken, hükümet giderek büyüyen krizi yönetmek için çare üretmeye çalışıyor.

Bu kapsamda, 1998’den beri yürürlükte olan Rekabet Yasası’nın askıya alındığını duyurdu.

Hükümet bu kararla, petrol firmalarının istasyonlara doğrudan yakıt teslimatı yapmasının önünü açacak.

Ayrıca rekabet yasasının askıya alınması şirketlerin bilgi paylaşımını kolaylaştıracak ve ülkenin en çok ihtiyaç duyulan bölgelerine öncelik verilmesini sağlayacak.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, gün içerisinde kabinede yer alan bazı bakanlarla bir araya gelerek yakıt tedariki için askerin devreye sokulması meselesini görüşecek.

DEVREYE ASKER GİRECEK

İngiliz basının “Escalin Operasyonu” olarak isimlendirdiği operasyon çerçevesinde yüzlerce askerden ülke genelinde istasyonlara yakıt nakli yapması istenecek.
İş, Enerji ve Endüstriyel Strateji Bakanı Kwasi Kwarteng,”Rafinerilerde ve terminallerde bol miktarda yakıt var ve olmaya devam edecek ama tedarik zincirleriyle ilgili bazı sorunlar var.” dedi.

Bakan Kwarteng “Sektörün hayati bilgileri paylaşabilmesini ve kesintilerin en aza indirilmesini sağlamak ve birlikte daha etkin bir şekilde çalışılabilmesini sağlamak için Downstream Oil Protokolünü yürürlüğe koyacağız.” ifadelerini kullandı.

Bakanın kastı, ihtiyaç olan bölgelere yönelmeyi gerektiriyor.

İstasyon sayılarının azalmasıyla yakıt sıkıntısı yaşayacağını düşünen araç sahipleri benzin istasyonlarının önünde uzun kuyruklar oluşturmuştu.

Panik halde istasyonlara akın eden vatandaşlar, petrolün tükenmesine neden olmuştu.

En Son Eklenenler
Popüler Sorular