british-turks

Yazar

BritishTurks

Eklenme: 15/10/2021

İngiltere: Daha hesaplı olan “Lateral flow test” uygulamasının başlama tarihi belli oldu

Kırmızı liste’de olmayan ülkelerden İngiltere‘ye gelişlerde tam aşılanmış kişilere uygulanan 2. gün koronavirüs testinin yerini alacak olan, önceden duyurulan “Lateral Flow Test” uygulamasının başlama tarihi ve detayları ilgili bakanlıklar tarafından resmi siteden duyuruldu.

Açıklama’ya göre, İngiltere tarafından onaylanmış tam aşılı kişiler ve 18 yaş altı çocuklar, kırmızı listede bulunmayan ülkelerin birinden seyahatleri öncesinde sipariş etmesi gereken ve fiyat olarak da daha pahalı olan 2. gün testinin yerine, hesaplı olarak satılacak “Lateral Flow Test” siparişleri verebilecekler.

“Lateral Flow” testleri kimler için geçerli olacak

 • Kırmızı Liste’de bulunmayan ülkelerin birinden gelecek olan tam aşılı kişiler (Onaylı aşılar geçerlidir)
 • 18 yaş altı tüm çocuklar

Yeni uygulama “ne zaman başlayacak?”

Hükümet tarafından yayınlanan duyuru da 22 Ekim 2021 tarihi itibariyle onaylı firmalardan sipariş verebilecek 24 Ekim 2021‘den itibarende geçerli sayılacak.

İngiltere daha hesaplı olan Lateral flow test uygulamasının başlama tarihi belli oldu-1

“Lateral Flow” testleri nasıl uygulanacak ve kullanılacak?

Önceki uygulamada olduğu gibi hükümet tarafından onaylanmış firmalardan evinize sipariş edeceğiniz 2. gün “Lateral flow” testini ülkeye girişinizden sonraki 2. gün’de uygulayarak test kitinin fotorağrafını kit içinden çıkan kılavuzdaki yönergeleri takip ederek verilen websitesine referans numarasıyla birlikte yüklemeniz gerekecektir.

“Lateral Flow” testinin, pahalı olarak satılan 2.gün testlerinden farkı bu testi posta ile satın aldığınız firmaya tekrardan göndermeniz gerekmeyecektir.

Onaylı sitelerden sipariş verilebilecek

İngiltere’ye gelecek kişiler, özel olarak satın alması gereken bu testleri 22 Ekim’den itibaren, hükümet tarafıdnan onaylanmış firmalardan sipariş verebilecekler. Onaylanmış firmaların listesine ise her zaman olduğu gibi gov.uk‘den ulaşılabilecek.

Ücretsiz dağıtılan testler geçerli olacak mı?

NHS tarafından ücretsiz dağıtılan “Rapid Antijen” testleri malesef İngiltere’ye gelişlerde geçerli olmayacak. Bu testler ücretsiz dağıtıldığı için herhangi bir referans kodu bulunmadığından sadece ülke içinde geçerli olabilecek, Türkiye’den gelişlerde 2.gün testleri yerine kullanılamayacak.

“Yolcu Bilgilendirme Formları” aynen devam edecek.

Tüm yolcular, onaylı firma tarafından verdiğiniz test ilke birlikte gönderilecek olan referans numarası da dahil olmak üzere, seyahatten önce Yolcu Bulucu Formunu doldurmalıdır. Seyahat edecek kişiler, 24 Ekim’den itibaren Birleşik Krallık’a varış için 22 Ekim’den itibaren Yolcu Bulucu Formu’na test rezervasyon referanslarını yükleyebilecekler.

Test sonucum “pozitif” çıkarsa ne yapmalıyım?

Testi pozitif çıkan kişilerin kendini izole etmesi ve doğrulayıcı bir PCR testi yapması gerekecektir. NHS Test and Trace uygulaması üzerinden nhs.uk/coronavirus veya 119 numaralı telefonu arayarak olağan şekilde sipariş vererek PCR testlerine ücretsiz olarak erişilebilir.

Aşısız veya Tek aşılı kişiler için önceki uygulama devam ediyor

Türkiye’den İngiltere’ye gelecek “aşısız veya tek doz aşılı” kişiler için önceki uygulama aynen devam ediyor.

PCR veya Antijen test

  • PCR Testi (3 gün içinde) – Antijen Testi (3 gün içinde)

2. ve 8.gün Covid-19 test kiti

  • Seyahatinizden önce, test kitini konaklayacağınız adrese sipariş etmelisiniz.
  • İsteğe bağlı olarak 5. gün “Test to Release” kiti sipariş verebilirsiniz.

Yolcu Bilgilendirme Formu (Passenger Locator Form)

İngiltere’ye giriş yaptıktan sonra

  • 10 gün zorunlu ev karantinası
  • 2. ve 8. gün test kitlerini yapmalısınız

Resmi Kaynak: Gov.uk

 

View this post on Instagram

 

A post shared by BRITISH TURKS (@britishturks)

En Son Eklenenler
Popüler Sorular