british-turks

Yazar

BritishTurks

Eklenme: 22/09/2021

İngiltere “Dijital Ehliyet’leri” deneyecek

Ancak yaşlılar için durumun sıkıntılı olduğu yorumları yapılıyor. İngiltere sürücü ehliyetlerinin dijitalleşmesi için deneme çalışmaları başarılı olursa dijital sürücü ehliyetleri hükümet tarafından gelecek yıldan itibaren verilebilir.

Deneme sırasında, geçici ehliyetler bir uygulama aracılığıyla çevrimiçi olarak kullanıma sunulacak. Başarılı olunması halinde geleneksel plastik kartlardan oluşan ehliyetler ise aşamalı olarak kaldırılacak.

Ulaştırma Bakanı Grant Shapps taşımacılığı daha çevre dostu hale getirme planları kapsamında dijital ehliyet planlarını açıklarken bir denemede de , öğrencilerin geçici lisansları da bir uygulama aracılığıyla elektronik biçimde sunulacağını bildirdi. Plastik kartların mevcut olmaya devam edeceği söylense de, yetkililerin her şeyi dijitale çevireceği korkusu arttı.

Yaşlı sürücüler için dijital ehliyetin felaket olacağı, cep telefonu kullanmayan , çoğunun internet erişimi olmayan yaşlı sürücülerin plastik kartları kullanmak isteyeceği yorumları yapılıyor.

İngiliz Sürücüler İttifakı’ndan 80 yaşındaki Hugh Bladon, “Tehlike, fiziksel lisansların kullanılabilir olarak başlaması çünkü daha sonra pandemi döneminde olduğu gibi hükümet herşeyi dijitale çevirecektir” dedi. Bladon, “Bilgisayar kullanmanın üstesinden gelebildiğim için oldukça şanslıyım, ancak birçok yaşlı insanın bilgisayarı yok, o halde nasıl idare edecekler?” diye sordu.

RAC Vakfı’ndan Steve Gooding, “Telefonlarımızda ne kadar çok kişisel veri depolarsak, hırsızlar ve bilgisayar korsanları için o kadar cazip bir hedef haline gelme riski vardır” dedi.

En Son Eklenenler
Popüler Sorular