british-turks

Yazar

Esref Karaoglan

Eklenme: 13/10/2022

İngiltere hükümeti yenilenebilir enerji şirketlerinin kârlarını sınırlamaya hazırlanıyor

Tavan fiyat uygulamasının, kârlaruı rekor seviyeye yükselen birçok yenilenebilir enerji şirketini etkilemesi bekleniyor.

Hükümet bu teklif sayesinde tüketici ve şirketlerin enerji faturalarının kış aylarında makul bir fiyatta sabitleneceğini öne sürüyor.

Ancak enerji şirketlerinin yöneticileri böyle bir uygulamanın yatırımcıları endişelendirebileceğini söylüyor.

Yenilenebilir enerji sektörü ise sadece ‘yeşil’ enerji şirketlerini hedef alan ve diğer enerji şirketlerine dokunmayan bir teklifin fosil yakıt kullanımını teşvik edeceğini söylüyor.

İngiltere’de toptan enerji fiyatları gaz üzerinden hesaplanıyor.

Gaz fiyatlarının geçtiğimiz aylarda olağanüstü seviyeye yükselmesiyle bazı nükleer, güneş ve rüzgar santrallerinin önceki yıllara kıyasla ciddi şekilde kâr ettiği belirtiliyor.

İngiltere’de İşletme, Enerji ve Endüstriyel Strateji Bakanı Jacbo Rees-Mogg, “Ülkenin dört bir yanında haneler ve şirketler enerji için makul fiyatlar ödemeli” dedi.

“Putin’in Ukrayna’yı korkunç bir şekilde işgal etmesinden kaynaklanan fiyatlardaki yükselişin karşısında bu hükümet hızlı ve kararlı adımlar atıyor” diye konuşan Mogg, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Düşük karbon emisyonlu şirketlerle birlikte çalışarak enerjisini yenilenebilir kaynaklardan elde eden tüketicilerin yüksek faturalarla karşılaşmasını engellemeye çalışıyoruz.”

Diğer taraftan İskoçya’da güneş paneli satan şirketler, rekor seviyede talep yüzünden panel yetiştirmekte zorlandıklarını aktarıyor.

İngiltere Maliye Bakanı Kwasi Kwarteng, “Bu müdahalemiz sayesinde hanelerin bu kış enerji faturaları, öngörülen fiyatların yarısına düşecek” dedi.

Kwarteng, “İnsanları koruyoruz, enflasyonu düşürüyoruz ve Putin’in enerji fiyatlarını yükseltmiş olmasının ekonomimiz üzerindeki uzun vadeli etkilerini hafifletmek için şirketleri destekliyoruz” diye konuştu.

Bu uygulama ‘yanlış mesaj’ verebilir

Rusya’nın Ukrayna’yı işgaliyle Avrupa’da enerji fiyatlarında artışlar yaşanacağı konusunda birçok uyarı yapıldı.

Bu sırada çok sayıda fosil yakıt kaynaklı enerji şirketi rekor seviyelerde kâr etti.

Geçtiğimiz aylarda İngiltere’de ana muhalefetteki İşçi Partisi, ülkedeki enerji kriziyle başa çıkmak için bu şirketlere ek vergi uygulaması teklif etti.

İşçi Partisi, bugün yaptığı açıklamada hükümetin sonunda böyle bir uygulamanın faydalarını anladığını kaydetti.

Partinin eski liderlerinden İklim Değişikliği Sözcüsü ve Ed Miliband, “Aylardır ek vergilendirme politikasına karşı olduklarını söyledikten sonra hükümet direne direne bunu uygulamak zorunda kaldı” dedi.

Enerji şirketlerinin yöneticileri ise atılan adımların yatırımcıları endişelendirmemesi gerektiğini ve diğer ülkelerle kıyaslanabilir olması gerektiğini söyledi.

İngiltere’nin önde gelen yenilenebilir enerji ticaret birliği RenewableUK Yöneticisi Dan McGrail, böyle bir adımın yatırımcılara “yanlış mesaj” verebileceğini ve onları fosil yakıtlara yönlendirebileceğini söyledi.

İskoç enerji şirketi Scottish Power Yöneticisi Keith Anderson ise yenilenebilir enerji şirketlerinin “olağanüstü düzeyde kâr ettiği” söylemlerinin endişe verici olduğunu söyledi.

Anderson, “Yaşadığımız bu enerji krizi aslında doğalgaz fiyatındaki artıştan dolayı ortaya çıktı. Buna yanıt olarak karbon emisyonu düşük, yenilenebilir enerji şirketlerinin kârlarını sınırlamak ve doğalgaz endüstrisine dokunmamak çok tuhaf” dedi.

En Son Eklenenler
Popüler Sorular