british-turks

Yazar

BritishTurks

Eklenme: 20/10/2021

İngiltere Maliye Bakanı, kamu destekli kredileri uzatmayı planlıyor

Bloomberg’in haberine göre İngiltere Maliye Bakanı Rishi Sunak, koronavirüs salgının etkileriyle mücadele kapsamında devreye alınan kredileri 6 ay daha uzatmayı planlıyor.

Söz konusu kredilerin 31 Aralık tarihinde sona ermesi öngörülüyordu.

Bloomberg’e konuşan kaynak, Bakan Rishi Sunak’ın bu konudaki kararının 27 Ekim’de açıklanmasının beklendiğini söyledi.

İngiltere Maliye Bakanı, kamu destekli kredileri uzatmayı planlıyor

Büyümeye rağmen salgın öncesi seviyelere erişilemedi

İngiltere Ağustos ayında bir önceki aya göre yüzde 0,4 büyürken çeyreklendirilmiş olarak yüzde 2,9 büyüme kaydetti. Bloomberg anketine katılan 32 ekonomistin medyan beklentisi ise aylık yüzde 0,5 büyüme yönündeydi.

İngiltere’de sanayi üretimi Ağustos’ta yıllık yüzde 3,7 artışla yüzde 3,3’lük beklentiyi aşarken imalat üretimi beklentilerle paralel yıllık yüzde 4,1 olarak gerçekleşti.

İngiltere’de kayıtlı çalışan sayısı salgın öncesi seviyelere ulaşmasına ve ekonomi büyümeye devam etmesine rağmen gayrisafi yurt içi hasıla hala salgın öncesi seviyelerin altında bulunuyor. Ulusal İstatistik Ofisi’nin verilerine göre, İngiltere’nin GSYH’si salgın dönemi öncesine göre hala yüzde 0,8 aşağıda.

İngiltere’de enerji sektörü başta olmak üzere lojistik krizi ise hala devam ediyor. İngiltere’nin

‘nden (AB) ayrılmasıyla AB vatandaşı olan nakliye aracı sürücülerinin sayısının azalması ve Covid-19 salgını ülkede gıda sektöründen, imalat ve enerji sektörüne kadar uzanan sorunlara neden oldu.

En Son Eklenenler
Popüler Sorular