british-turks

Yazar

Esref Karaoglan

Eklenme: 05/07/2022

İngiltere Merakla Beklenen DeFi Adımını Atıyor

İngiliz hükümeti, DeFi vergilendirmesine ilişkin sektörden görüş istiyor. Hükümetin görüşlere açık olması pozitif değerlendiriliyor.

İngiltere DeFi Düzenlemesine Hazırlanıyor

İngiltere hükümeti, Merkeziyetsiz Finans (DeFi) faaliyetlerinin vergilendirilmesi konusunda yatırımcılardan, profesyonellerden ve şirketlerden görüş istiyor. Bugün gerçekleştirilen duyuru ile hükümetin özellikle kripto para kredilerinin vergilendirilmesi ve staking hakkında bilgi edinmek ve görüş almak istediği görülüyor.

Katkıda bulunmak isteyen sektör katılımcılarının 31 Ağustos’a kadar görüş bildirmeleri gerektiğini ifade eden hükümetin web sayfası üzerinden yapılan duyuruda, vergi mükelleflerinin idari yüklerine ve maliyetlerine yönelik vurgu yapıldı. DeFi düzenlemesi ile Merkeziyetsiz Finans’ın ekonomi ile uyumlu hale getirilmesinin amaçlandığı bildirildi:

“Hükümet, bu faaliyette bulunan vergi mükellefleri için idari yüklerin ve maliyetlerin azaltılıp azaltılamayacağını ve vergi muamelesiyle ilgili işlemlerin altında yatan ekonomiyle daha uyumlu hale getirilip getirilemeyeceğini araştırmakla ilgileniyor.”

İngiltere Kripto Para Piyasalarında Öncü Hale Geliyor

İngiltere nisan ayında kripto para sektörünün kalesi olacağına dair bir dizi girişimi kamuoyu ile paylaşmıştı. O dönem yapılan açıklamada, üst düzey ekonomi bürokratı olan John Glen, kripto para sektörünün önünün açılacağını ifade etmişti. En son gelen DeFi düzenlemesi adımı bu planın bir devamı olarak görülüyor.

Son zamanlarda kripto para piyasalarına yönelik aktif adımlar atan İngiltere, en son mayıs ayında stablecoinleri gündemine almıştı. İngiltere Merkez Bankası, başarısız olan stablecoin ihraççılarının ödemeler dengesi krizine girmemesi için çeşitli denetleme ve düzenlemeler yapacağını bildirmişti.

Uzmanlara göre, ada ülkesinden gelen açıklamalar kripto paraların finansal ekosisteminin genişletmesine, ödeme ve yatırım aracı olarak hızla yayılabilmesine katkı sağlıyor. Ayrıca kripto paraların siyaset gündeminde de yer ediniyor olması, piyasanın bilinirliğini artırıyor. Öte yandan kripto paralar için düzenleme çağrılarının sektöre yönelik zarar verme riski barındırması da ihtimaller arasında yer alıyor.

Ancak DeFi veya kripto para birimleri için yapılacak düzenlemlerin aynı zamanda yasal olarak tanınırlık sağlaması oldukça pozitif görülüyor. Yasaklamak yerine düzenlemelerin yapılması ve sektörden görüş alınması İngiltere’nin adımlarının pozitif algılanmasını sağlıyor.

En Son Eklenenler
Popüler Sorular