british-turks

Yazar

Esref Karaoglan

Eklenme: 03/06/2022

İngiltere Merkez Bankası, Terra faciasından sonra stabilcoin korumalarını desteklemeye daşladı

Düzenlemenin, sözde dijital yerleşim varlıklarının (DSA) başının belaya girmesi durumunda “atanmış bir yönetici üzerinde yönlendirme yetkilerine” sahip olacak olan İngiltere Merkez Bankası‘nın eline verilmesi tavsiye edildi.

İstişare raporunda; “Bu rol, finansal istikrarla ilgili yasal rolünü sürdürmesini sağlayacak” ve “sistemik DSA firmalarının olası başarısızlığının yol açtığı riskleri yönetmek için mevcut yasal çerçevelerin etkin bir şekilde uygulanabilmesini sağlamanın önemli” olduğu belirtildi.

Bankanın yanıt çağrısı 2 Ağustos’ta sona erecek ve zamanı gelince parlamento tarafından değerlendirilecek. İngiltere Mali Davranış Otoritesi (FCA) de bu ayki çöküşün ardından gelen sorunları incelemeyi planlıyor.

Hareket, Terraform Labs’ın borsa kodu UST olarak bilinen algoritmik stabilcoin TerraUSD’nin ölüm sarmalından kısa bir süre sonra geldi. Stabilcoin, Mayıs ayı başlarında ABD dolarına sabitini kırdı ve ilgili token LUNA serbest düşüşe girerken piyasa değerini 40 milyar dolardan fazla yok etti.

En Son Eklenenler
Popüler Sorular