british-turks

Yazar

BritishTurks

Eklenme: 06/07/2021

İngiltere önlemleri kaldırmaya hazırlanıyor. Türkiye “kırmızı liste’den” ne zaman çıkartılacak?

Boris Johnson, sosyal mesafe ve yüz maskesi gibi koronavirüs sınırlamalarının 19 Temmuz’da kaldırılması yönündeki planların devam ettiğini belirtti. Açıklama, ülke genelindeki günlük vakaların sonbahardaki ikinci dalgada ulaşılan günlük 27 bin seviyesine yükselmesinden sonra geldi.

Ana muhalefetteki İşçi Partisi lideri Sir Keir Starmer “Vakalar böylesine artarken mevcut tüm önlemleri bir kerede kaldırmak umursamazlıktır” dedi ve ekledi: “İnsanları korumak için daha dengeli bir yaklaşım veya düzgün bir plana ihtiyaç var.”

Önlemleri kaldırmanın yaygın aşılama sayesinde mümkün olacağını söyleyen Johnson ayrıca normalleşmenin son ve dördüncü adımına ne zaman geçileceğine ilişkin nihai kararın 12 Temmuz’da alınacağı, bu plana ait başlıca detayların 19 Temmuz’da açıklanacağını duyurdu. Öte yandan bu ay sonunda günlük vaka sayısının 50 bine ulaşmasını beklediklerini söyledi ve “Maalesef kendimizi daha fazla ölüme hazırlamalıyız” dedi ve ekledi: “Fakat aşılamada bu kadar ilerlemişken normalleşme adımını atmazsak bunu başka ne zaman yapabiliriz? Ya virüsün daha avantajlı olduğu soğuk aylara ertelememiz gerekir ya da her şeyi önümüzdeki yıla bırakmak zorunda kalırız.”

Boris Johnson ayrıca, hükümetin yüz maskesi takılması yönündeki yasal zorunluluğu kaldırma kararına rağmen, “tercih edilen” durumlarda maske takılması yönündeki tavsiyelerinin de rehberde yer almaya devam edeceğini vurguladı.

Johnson, toplu taşıma araçlarını buna örnek verdi.

İngiltere Başbakanı’nın açıklamasından bazı başlıklar şöyle:

  • 19 Temmuz’da yüz maskesi ve sosyal mesafe kurallarıyla ilgili yasal zorunlulukların bitmesi planlanıyor
  • 40 yaş altı grup için önceden 12 hafta olan iki aşı arasındaki süre 8 haftaya indirilecek, böylece Eylül ortasına kadar 18 yaş altı herkesin iki doz aşısını tamamlaması hedeflenecek
  • Sonbaharda risk grubundakilere takviye doz uygulanması için bir program sürdürülecek
  • Etkinliklere katılmak için Covid sertifikası sunma zorunluluğu kalkacak
  • İzolasyon konusunda, örneğin çocuklara yönelik uygulamalarda değişiklikler getirilecek
  • Hükümet, yasal sınırlamaları kaldırmakla beraber, virüsün risklerine karşı kendilerini korumaları için insanları “bilgiye dayalı kararlar” almaları ve riskleri yönetmeleri tavsiyesinde bulunmaya devam edecek
  • Normalleşmenin dördüncü aşaması, kapalı alanlarda ve dışarıda buluşmalarda kişi sayısına yönelik yasal sınırları da kaldıracak
  • Gece kulüpleri dahil tüm iş yerleri açılacak
  • Konserlere, tiyatro ve spor etkinliklerine katılacaklara ilişkin sayı sınırlaması da kalkacak

Türkiye “Kırmızı Liste’den” ne zaman çıkartılacak?

Türkiye’de artan koronavirüs vakaları sebep gösterilerek uzun süredir “kırmızı liste’de” tutulan Türkiye hakkında henüz kararın verilmediği, İngiltere hükümetinin “Trafik Işığı” sistemine göre gruplandırdığı ülkeler listesini, vaka artış oranlarına göre değerlendirerek 19 Temmuz’da yeni kararlarla birlikte açıklayacağını duyurmuştur.

Türkiye genelindeki aşılamadaki artış, vakalardaki düşüş eğilimi ve İngiltere’de turizm şirketlerinin Türkiye için 21 Temmuz’dan sonrası için tatil rezervasyonları ve uçak bilet satışlarına başlamasıyla 19 Temmuz’da açıklanacak kararlarda Türkiye’nin kırmızı liste’den sarı listeye geçirileceği yönünde beklentiler artırmış durumdadır.

Türkiye hakkındaki nihai kararın İngiltere resmi makamlarının açıklamalarıyla netleşeceğinden, bazı internet siteleri ve sosyal medyada çıkan kaynağı belirsiz haberlere itibar etmemenizi tavsiye ederiz.

 

En Son Eklenenler
Popüler Sorular