british-turks

Yazar

Esref Karaoglan

Eklenme: 08/03/2022

İngiltere, Rusya’dan petrol ithalatını durduracak

Çalışma, Enerji ve Endüstriyel Strateji Bakanı Kwasi Kwarteng, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “İngiltere, 2022’nin sonuna kadar Rus petrol ve petrol ürünlerinin ithalatını aşamalı olarak durduracak” dedi.

Kwarteng, hükümetin Rusya’dan petrol ithalatını kademeli olarak sonlandırma planının piyasaya, işletmelere ve tedarik zincirlerine talebin yüzde 8’lik kısmını oluşturan Rus ithalatını ikame etmek için yeterli zamanı fazlasıyla sağlayacağını belirtti.

Alternatif tedarik kaynakları araştırılacak

Kwarteng ayrıca İngiliz hükümetinin bu süreçte ülkedeki enerji şirketleriyle alternatif tedarik kaynaklarının bulunması konusunda birlikte çalışacağını açıkladı.

İngiltere’nin kendi petrol kaynaklarına da yoğunlaşacağına işaret eden Kwarteng, “İngiltere önemli bir petrol ve ürünleri üreticisidir. Ayrıca önemli rezervlere sahibiz” değerlendirmesinde bulundu.

İngiltere, 2022 sonuna kadar Rus petrol ve petrol ürünlerinin ithalatını aşamalı olarak durduracak

“Rus doğal gazı İngiltere’de arzın yüzde 4’lük kısmını oluşturuyor”

Kwarteng, enerji ithalatının büyük kısmını ABD, Hollanda ve Körfez ülkelerinden yaptıklarını ve bu yıl daha fazla kaynak temin etmek için bu ülkelerle çalışacaklarını belirterek, “Şimdiden piyasa yaklaşık yüzde 70’i halihazırda alıcı bulamayan Rus petrolünü dışlamaya başladı” diye konuştu.

İngiltere’nin şu anda bile Rus doğal gazına bağımlı olmadığını aktaran Kwarteng, Rus doğal gazının İngiltere’de arzın yüzde 4’lük kısmını oluşturduğunu, ileride bu kalemde de Rusya’dan ithalatın sonlandırılması için alternatifleri araştırıldığını belirtti.

“İngiltere Rus petrolüne bağımlılıktan uzaklaşacak”

Başbakan, Twitter’dan yaptığı paylaşımda, “Putin rejimine başka bir ekonomik darbe olarak İngiltere bu yıl boyunca Rus petrolüne bağımlılıktan uzaklaşacak ve ağır uluslararası ekonomik yaptırım paketini geliştirecek” sözlerine yer verdi.

Hükümetin yaptığı yazılı açıklamada da İngiltere’nin jet yakıtı talebinin yüzde 4’lük, dizel yakıtı talebinin yüzde 18’lik ve toplam petrol ürünleri talebinin de yüzde 8’lik kısmını Rusya’dan ithal ettiği bildirildi.

En Son Eklenenler
Popüler Sorular