british-turks

Yazar

BritishTurks

Eklenme: 04/05/2022

İngiltere, Rusya’ya yapılacak tüm hizmet sektörü ihracatını yasakladı

İngiltere Dışişleri Bakanı Liz Truss da ülkesinin Rusya için aldığı yeni kararı duyurdu.

Bakanlığın sitesinde yer alan yazılı açıklamaya göre İngiltere, Rusya’ya tüm hizmet sektöründe ihracat yasağı getirdi. Açıklamada, hizmet ihracatı yasaklanarak Rusya ekonomisi için kritik öneme sahip Birleşik Krallık sektörleriyle iş yapmalarının engellendiği bildirildi.

Alınan yeni yaptırım kararının, Rusya’daki işletmelerin, bu sektörlerdeki Rus ithalatının yüzde 10’unu oluşturan İngiltere’nin birinci sınıf muhasebe, yönetim danışmanlığı ve halkla ilişkiler hizmetlerinden artık yararlanamayacağı anlamına geldiği söylendi.

Rusya’nın mamul malların üretimi ve ihracatı için Batılı hizmet şirketlerine büyük ölçüde bağımlı olduğuna dikkat çekilirken, bugün alınan önlemlerin Putin’in Ukrayna’daki savaşında finansal kaynak olarak baskıyı artıracağı aktarıldı.

İngiltere Dışişleri Bakanı Liz Truss

Dışişleri Bakanı Truss, Putin rejimiyle iş yapmanın Ukrayna’da tarifsiz acılara neden olan bir savaş makinesinin finanse edilmesine yardımcı olduğunu söyleyerek, “Rusya’nın İngiliz hizmetlerine erişiminin kesilmesi Kremlin üzerinde daha fazla baskı oluşturacak ve nihayetinde Putin’in Ukrayna’da başarısız olmasını sağlamaya yardımcı olacaktır.” şeklinde açıklama yaptı.

Profesyonel hizmet ihracatlarının birçok ülke için olağanüstü değerli olduğunu belirten Birleşik Krallık İş, Enerji, Temiz Büyüme Bakanı Kwasi Kwarteng ise “Rusya’nın birinci sınıf yönetim danışmanlarımıza, muhasebecilerimize ve halkla ilişkiler firmalarımıza erişimini kısıtlayarak, rotayı değiştirmesi için Kremlin üzerindeki ekonomik baskıyı artırıyoruz.” ifadesini kullandı.

Kaynak: https://www.gov.uk/government/news/russia-cut-off-from-uk-services

En Son Eklenenler
Popüler Sorular