british-turks

Yazar

BritishTurks

Eklenme: 01/04/2022

İngiltere son çeyrekte beklentilerin üstünde büyüdü

Omicron varyantına karşı güçlü bir direnç sergileyen İngiltere ekonomisi yıl sonunda beklentilerinin üstünde büyüdü.

İngiltere Ulusal İstatistik Ofisi’nin (ONS) Perşembe günü yayımladığı verilere göre Gayrı Safi Yurt İçi Hasıla dördüncü çeyrekte yüzde 1,3 büyüdü. Büyümenin daha önce yüzde 1 civarında gerçekleşeceği tahmin ediliyordu.

2021’de gerçekleşen toparlanma da beklentinin altında kaldı. Daha önce yüzde 7,5 olarak tahmin edilen büyüme yüzde 7,4 olarak gerçekleşirken bu oran ikinci dünya savaşından bu yana yaşanan en büyük büyüme olarak kayda geçti.

İngiltere’nin yıllara göre ortalama büyüme oranları

ONS sağlık ve sosyal hizmetler için üretim alanında belirgin bir artış olduğunu söyleyerek Ulusal Sağlık Hizmeti’nin koronavirüsle mücadele için yaptıklarına dikkat çekti. Hükümetin çalışmayanlara verdiği desteğin Eylül ayında sona ermesiyle istihdam ofislerinde daha güçlü aktivite gözlendi.

Yıl sonu itibarıyla tüketicilerin mağazalara dönmesiyle perakende sektöründe de artış kaydedildi. ONS’ye göre Omicron vakalarının tekrar yükselmesi sonrası insanların restoranlardan uzak durması sonrası son çeyrekte en ciddi sorun yaşayan sektörlerden bazıları konaklama ve yeme-içme oldu.

İngiltere’ye giren ve çıkan paraya bakıldığında aradaki hesap açığı yaklaşık olarak 7,3 milyar sterlin olarak gerçekleşti. Bu rakam GSYH’nın yüzde 1,2’sine denk geliyor ve 2019 sonunda bu yana en düşük seviye.

İngiltere yatırım gelirlerinde de 2011’den beri ilk kez fazla vererek 4,7 milyar sterlin artıya geçti. Bu durum İngiltere’ye yatırım yapan yabancı şirketlerin, yurt dışında yatırım yapan İngiliz şirketlerine oranla daha iyi bir gelir elde ettiğine işaret ediyor.

En Son Eklenenler
Popüler Sorular