british-turks

Yazar

BritishTurks

Eklenme: 20/03/2021

İngiltere ve Galler’de Nüfus Sayımı

Nüfus sayımı ile yerel bölgeler, etnik gruplar ve dini cemaatler gibi toplumun çeşitli kesimlerinin ihtiyaçlarının belirlenmesi amaçlanır. Yerel belediyeler ve yardım kuruluşları elde edilen sonuçlara göre, ulaşım, eğitim ve sağlık gibi çeşitli kamusal hizmetlerin planlamasını yapar ve önümüzdeki on yılda sağlanacak destekleri belirler.

Nüfus Sayımı nedir?

Nüfus sayımı Britanya’da 1801 yılından itibaren her 10 yılda bir gerçekleştirilen(1941 yılı hariç) yaşayan bütün halklar ve haneler hakkında genel bir görüntü veren kapsamlı bir anket çalışmasıdır. Census 2021 diğer nüfus sayımlarından farklı olarak ilk kez online olarak gerçekleştirilmektedir.

Sayımdan elde edilen bilgiler, yaşadığınız bölgede dil hizmetleri dahil, kamu hizmetlerinin planlanması ve finanse edilmesine yardımcı olur. Örneğin, NHS belli bölgelerde tercümanlık ve mütercim tercümanlık hizmetleri sağlayabilir.

Sayımı, İngiltere ve Galler’de Office for National Istatistics (Ulusal İstatistik Ofisi) (ONS) planlar ve yönetir.

Nüfus sayımına kimler katılmalıdır

Nüfus sayımı siz ve hane halkınız ile ilgili sorular sorar ve sayıma İngiltere ve Galler’deki herkesin katılması önemlidir.

Sayım formunu yasa gereği doldurmalısınız

Yanlış bilgi sağlamak veya formu doldurmamak bir suçtur ve £1.000’a kadar para cezası alabilirsiniz. Bazı soruların cevaplanmasının gönüllülük esasına dayandığı açıkça belirtilmiştir. Bu soruları cevaplamamanız suç değildir.

Kişisel bilgileriniz yasalar tarafından korunmaktadır ve gizli tutulur

Birleşik Krallık’ta üç aydan daha kısa bir süre kalmak

Birleşik Krallık’ta üç aydan daha az kısa bir süre kalacaksanız, nüfus sayımını doldurmaktan sorumlu değilsiniz. Evinizin sahibi, sayım formunu doldurabilmeleri için size evde kalan kişilerle ilgili bazı sorular sorabilir.

Vize ile UK’e gelmiş ancak polis kaydını ve adres beyanını yapmamışlar olanlar sonuç olarak ceza alabilirler mi?

Hayır. Office for National Statistics(Ulusal İstatistik Bürosu) bağımsız bir kuruluştur ve sayımda toplanan verilerin gizliliğini sağlamakla yükümlüdürler. Başlangıçta toplanan kişisel bilgilerden amaçları yerine getirmek için gereken minimum miktarda veri bir sure elde tutulacak. Uygun olduğunda, kişisel veriler silinip veya kimlik gizli hale getirilir. Sayım yanıtlarının bir kısmı veri seti olarak Ulusal Arşivler için 100 yıl boyunca tutup kontrol edilecek

Sayım formunuzu ne zaman doldurmalısınız

Her Hane halkının nüfus sayımı formunu 21 Mart 2021 Pazar gününde ya da bu tarihten sonra en kısa sürede doldurması gerekir. Formu 21 Mart’tan önce doldurduysanız ve herhangi bir değişiklik olduysa, bunu census.gov.uk ‘den bildirebilirsiniz.

Koronavirüs pandemisi süresince durumunuzda değişiklik meydana gelmiş olabilir. Tüm soruları durumunuzun şimdiki haline göre yanıtlayın.

Nüfus sayımı formunuzu nasıl doldurabilirsiniz

Aşağıdaki iki yoldan birini seçebilirsiniz:

Nüfus sayımı formunu çevrim içi olarak doldurma

Nüfus sayımı formunuzu çevrim içi doldurmaya başlamanız için, size gönderdiğimiz mektupta yazılı erişim kodunuza ihtiyacınız olacak. 16 karakterli erişim kodunuz, harf ve rakamlardan oluşan bir kombinasyon olacaktır.

16 karakterli erişim kodu

Erişim kodunuzu güvende tutun. Nüfus sayımınıza çevrim içi olarak her eriştiğinizde kodu girmeniz gerekecektir.

Nüfus sayımı formunuzu İngilizce dilinde doldurmalısınız. Galler’de yaşıyorsanız cevaplarınızı Galce olarak da verebilirsiniz.

Kendiniz dolduramıyorsanız, nüfus sayımı formunuzu sizin için başkası doldurabilir ya da size yardım edebilir.

Çevrim içi tercüme araçlarını kullanıyorsanız, nüfus sayımı sorularının doğru tercüme edilmeyebileceğini unutmayın.

Türk Toplumu İçin En Önemli Sorular Nelerdir?

Nüfus sayımı formunda yer alan bazı sorular toplumumuz üyeleri açısından büyük önem taşımaktadır.

10. Soru

Bu soruda doğduğunuz ülkeyi doğru bir şekilde belirtmeniz gerekmektedir. Türkiye’de doğanlar için “Turkey” yazabilirsiniz.

15. Soru

Etnik kimliğinizi belirttiğiniz bu soruda belirtmelisiniz. Türk toplumuna mensup olanlar “E: Other Ethnic Group” seçmeli ve “Any Other Ethnic Group” seçerek “Turkish” yazabilirler.

Etnik kökekinizi seçin

Etnik kökekinizi seçin

Etnik kökekinizi “Turkish” olarak yazınız.

18. Soru

Anadilinizin belirtildiği bu soruda “Türkçe”ye hakim iseniz “Turkish” olarak belirtebilirsiniz.

Anadilinizi bildirmek için “Other” seçiniz.

Hakim olduğunuz anadilinizi yazınız

Yardıma ihtiyacınız olursa

Yeni bir erişim kodu istemek veya Türkçe dilinde daha fazla yardım almak için 0800 587 2021’den ücretsiz dil yardım hattımızı arayabilirsiniz.

En Son Eklenenler
Popüler Sorular