british-turks

Yazar

BritishTurks

Eklenme: 01/09/2021

İngiltere’de 48 sendika daha fazla resmi tatil talebinde bulundu

48 sendikayı bünyesinde barındıran çatı grup Sendikalar Kongresi (TUC), Eylül ve Noel arasında yeni bir resmi tatil çağrısında bulunuyor. Kuruluşlar, Avrupa Birliği (AB) ülkelerine kıyasla çalışanlara verilen tatil günü sayısının “kıt” olduğunu belirtti.

TUC Genel Sekreteri Frances O’Grady: “Ağustos resmi tatili bizi pandemiden çıkarmak için çok çalışan herkese, özellikle de ön saflarda olanlara hoş bir tatil olacak. Ama ağustostan sonra Noel’e kadar ulusal tatil yok ve bunun nedeni, diğer milletlere kıyasla aldığımız tatil sayısının çok kıt olması.”

O’Grady, yeni bir sonbahar tatilinin “bu zor zamanları atlatmamızı sağlayan Britanya çalışanlarına teşekkür etmenin harika bir yolu” olacağını da sözlerine ekledi.

TUC‘nin yürüttüğü araştırmaya göre AB üyesi ülkelerin tamamı çalışanlarına Britanya’dan daha fazla resmi tatil veriyor.

  • Romanya, Slovakya, Slovenya ve Finlandiya’nın yurttaşlarına yılda 15 gün
  • Avrupa Birliği ortalamasıysa yılda 12,8 gün.
  • Avrupa dışında, Japonya’da çalışanlar yılda 17 gün, Yeni Zelandalılarsa 11 gün tatile sahip.
  • Kamboçya halkı yılda 28 günle şaşırtıcı sayıda resmi tatil gününe sahip, bu günlerin çoğu Budist dini geleneklere adanmış durumda.

TUC, Birleşik Krallık’taki tüm çalışanların AB’deki çalışanlarla eşit duruma gelmesi amacıyla yılda en az 12 resmi tatil günü için kampanya yürütüyor.

O’Grady: “Ulusal bir tartışmanın zamanıdır: Yeni tatillerimiz ne zaman olmalı? Neyi kutlayabilirler? Noel’e kadar süren uzun dönemi kırmak için sonbahar tatili iyi bir başlangıç olabilir.”

Resmi tatiller ilk olarak 1800’lerin sonlarında bir bankacı ve politikacı olan Sir John Lubbock tarafından yürürlüğe sokulmuştu. Lubbock, 1871’de Banka Tatili Tasarısı’nı hazırlamıştı.

Tasarı geçtikten sonra, bankalar ve finansal işlerin yapıldığı binalar seçilen günlerde kapanacaktı. Fakat zaman geçtikçe diğer işletmeler, dükkanlar ve hatta okullar da aynı yolu izledi.

Resmi tatiller Kraliyet Kararnamesi’yle değiştirilebilir fakat gelenek uyarınca Kraliçe, bakanlarının tavsiyesi üzerine hareket etmeli. Kararname yoluyla gelen yeni bir resmi tatile dair en son örnek, 2012’de Elmas Jübile’nin (II. Elizabeth’in tahta çıkışının 60. yılı -çn.) kutlanmasıydı.

Birleşik Krallık’ta resmi tatillerden sorumlu devlet dairesiyse İş, Enerji ve Sanayi Stratejisi Bakanlığı’dır.

 

En Son Eklenenler
Popüler Sorular